Miłość a świat kultury zachodniej

Tłumaczenie: L. Eustachiewicz
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX

Analiza pojęcia miłości i jego ewolucji w kulturze zachodniej. Autor - erudyta, obsypuje nas olbrzymią ilością faktów, cytowanych tekstów, poruszając się z dużą swobodą po tak różnych dziedzinach jak mistyka, literatura, sztuka wojenna, moralność małżeńska. Głównym zamiarem autora było nakreślenie nieuniknionego konfliktu między namiętnością a małżeństwem w kulturze zachodniej. Książka Denisa de Rougemonta - głęboki esej z pogranicza historii kultury, religioznawstwa, socjologii i psychologii, odwołujący się do różnych dziedzin sztuki - jest próbą odpowiedzi na pytania, ale stanowi też inspirację do samodzielnej refleksji.

źródło opisu: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=9707

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=9707

Piotr1967 | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

Książka wzbudziła we mnie mieszane uczucia. W większości jest to trudna lektura. Autor niewątpliwie popisał się rozległą wiedzą, ale w moim odczuciu nadmiernie skupił się na argumentacji, poszukiwaniu „dowodów” i przytaczaniu setek autorów i opracowań – bardzo nużące. Można było moim zdaniem skrócić rozdziały II-V (księgi u autora) do wielkości jednego rozdziału i wtedy książkę można by uznać za wciągającą.

Fajnym pomysłem jest oparcie rozważań o naturze miłości na micie Tristana i Izoldy. To urokliwe. Obowiązkowo trzeba mit przeczytać przed lekturą de Rougemonta.

Monsieur de Rougemont prowadzi rodzaj filozoficznych rozważań czyniąc wiele trafnych i wartościowych obserwacji. Muszę przyznać, że skłaniał mnie wielokrotnie do refleksji. Przytacza też wiele ciekawych cytatów. Ma też parę fajnych puent. Najlepsza dla mnie była Księga VI, w której dokonuje pewnego podsumowania obserwacji na temat miłości, namiętności i małżeństwa.

Jednak zniesmaczyła mnie całkowicie Księga VII, w...

Żółw-w-filiżance | 2012-01-28

Nie można odmówić autorowi erudycji i dobrego stylu, jednak jego teoria o związkach trubadurów z katarami nie przekonała mnie... Dlatego też prawdopodobnie nie wrócę do lektury tej książki.