Panna De Scudéry. Opowiadanie z czasów Ludwika XIV

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Das Fräulein von Scuderi. Erzählung aus dem Zeitalter Ludwig des Vierzehnten
klasyka
Mateusz

Ksiązka powiada o tajemniczej serii morderstw w Paryżu w XVII wieku, o wyjaśnienie której stara się pisarka Madeleine de Scudéry (1607–1701). Dzieło jest uważane za pierwszą niemiecką nowelę kryminalną. Akcja książki umiejscowiona jest w Paryżu w roku 1680. 73-letnia panna de Scudery jest poważaną pisarką, zna też osobiście króla Ludwika XIV. W tym czasie w Paryżu ma miejsce seria morderstw, a...

Akcja książki umiejscowiona jest w Paryżu w roku 1680. 73-letnia panna de Scudery jest poważaną pisarką, zna też osobiście króla Ludwika XIV. W tym czasie w Paryżu ma miejsce seria morderstw, a ofiary uśmiercane są poprzez pchnięcie sztyletem prosto w serce. Wszystkie morderstwa są popełniane według tej samej zasady. Ofiarami są zawsze mężczyźni pochodzenia szlacheckiego, będący w drodze do ich ukochanych i podążający z prezentem w postaci biżuterii. We wszystkich przypadkach klejnoty znikają bez śladu.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ocena na podstawie...

Hoffmann E.T.A., Panna de Scudery / Panna de Scudery. Opowiadanie z czasów Ludwika XIV / Das Fraulein von Scuderi (tyt. oryg.), tłum. S. Sierosławski, red. T. Abraszewska, wyd. 1 masowe, Warszawa: Książka i Wiedza, 1970, koliber.

onika | 2015-11-25
Przeczytana: listopad 2015

Paryż, wiek XVII. Strach nocą wyjść na miasto, bo w uliczkach grasuje nieuchwytna banda morderców i złodziei, którzy zdają się czatować przede wszystkim na szlachetnie urodzonych mężczyzn, niosących podarki w postaci cennej biżuterii swym metresom. W sprawę w zaskakujący sposób zostaje wmieszana ponad siedemdziesięcioletnia panna de Scudéry, pisarka i przyjaciółka przyjaciółki Ludwika XIV.

Opowiadanie Hoffmanna to ciekawy utwór, w którym dobre chęci brukują bohaterom drogę do piekła, a cnota i niewinność nie są w stanie same się obronić przed żadną krwi Chambre ardente z ponurym la Regnie na czele. Na całe szczęście determinacja panny de Scudéry jest ogromna i nawet króla potrafi przekabacić dla swojej sprawy.

Opowiadanie Hoffmanna pochodzi z lat 1819-21, a ja czytając o poczynaniach nobliwej pisarki miałam w głowie pannę Marple, co najmniej o wiek młodszą od panny de Scudéry. Pisarz w tej historii poruszył też kwestię twórcy, dla którego akt tworzenia jest jak narkotyk i który...