The FBI: A history
ZielonaCytryna

Przełomowa historia FBI od jego antyterrorystycznych korzeni w okresie Rekonstrukcji po ataki 11 września. Ta z werwą opowiedziana historia FBI stanowi pierwszy wyważony i kompletny portret olbrzymiej, potężnej i niekiedy zażarcie krytykowanej amerykańskiej instytucji. Rhodri Jeffreys-Jones, znany specjalista od amerykańskich agencji wywiadowczych, przedstawia jej dzieje w kontekście...

Ta z werwą opowiedziana historia FBI stanowi pierwszy wyważony i kompletny portret olbrzymiej, potężnej i niekiedy zażarcie krytykowanej amerykańskiej instytucji. Rhodri Jeffreys-Jones, znany specjalista od amerykańskich agencji wywiadowczych, przedstawia jej dzieje w kontekście historii Stanów Zjednoczonych. Przy okazji kwestionuje obiegowe interpretacje, ocenia też mocne i słabe punkty FBI jako instytucji.

Książka zawiera kilka zaskakujących, ale dobrze uargumentowanych spostrzeżeń, np.: że rola J. Edgara Hoovera była i jest wyolbrzymiana, a znaczenie prokuratorów generalnych pomniejszane, że podział działalności kontrwywiadowczej między FBI i CIA w 1947 roku był błędem i że prewencyjne możliwości antyterrorystyczne Biura przed i po 11 września osłabiała ksenofobia. Autor kończy rozważaniami nad dzisiejszym FBI i coraz bardziej kontrowersyjnym charakterem jego uprawnień.

RHODRI JEFFREYS-JONES jest profesorem historii Stanów Zjednoczonych na Uniwersytecie Edynburskim. Napisał między innymi książki: The CIA and American Democracy, Peace Now! American Society and the Ending of the Vietnam War oraz Cloak and Dollar: A History of American Secret Intelligence, wszystkie opublikowane w Yale University Press.

źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1187,strona,FBI,katid,31.html

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1187,strona,FBI,katid,31.html

Czarnoskrzydła | 2019-03-24
Przeczytana: 22 marca 2019

Miałam nadzieję na trochę więcej informacji o samym funkcjonowaniu FBI a nie o sytuacji i uwarunkowaniach politycznych wokół niego na przestrzeni lat...

ZielonaCytryna | 2012-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Podchodziłam do tej książki z entuzjazmem wielkości Mount Everestu. Wyobrażałam sobie fascynującą lekturę, która przybliży mi historię Federalnego Biura Śledczego, pojawiającego się w WIELU oglądanych przeze mnie serialach. Rzeczywistość okazała się być jednak gorzką i... nudną. Niekończąca się litania nazwisk i wydarzeń skutecznie zniechęciły mnie do lektury. Rozumiem, że jest to książka naukowa, nie żadna tam beletrystyka. Rozumiem, że napisał ją profesor historii. A może właśnie w tym sęk - zbyt mocno przypomina mi książki czytane z konieczości na studiach. W żadnym razie nie jest pasjonująca i trudno mówić o jakimkolwiek JASNYM objaśnieniu najważniejszych kwestii dotyczących FBI.