Nieznane lata

Cykl: Merlin (tom 1)
Wydawnictwo: G+J
The Lost Years of Merlin
TalaZ

Pewnego dnia zostanie najpotężniejszym czarodziejem wszech czasów… Chłopiec wyrzucony na skały przez wzburzone morze nie wie, kim jest, ani nie pamięta, jak się nazywa. Tak jak zrządził los, mieszka na wybrzeżu dawnej Walii. Pewnego dnia odkrywa, że posiada niezwykłe moce, ale kiedy używa ich wiedziony nienawiścią, oślepiają go płomienie. Uczy się wtedy postrzegać otoczenie, rozwijając dar magicznego wzroku. W końcu jako dwunastolatek postanawia poznać swoje pochodzenie i prawdziwe imię i własnoręcznie wykonaną tratwą wyprawia się przez ocean. Podróż prowadzi go do mitycznej zaczarowanej krainy, w której żyją niezwykłe stworzenia. Tam rozpoczyna niebezpieczną misję, podczas której będzie musiał ratować wyspę od nieszczycielskiej plagi wywołanej przymierzem między królem i złą mocą. Niezwykła wyprawa w głąb duszy, ciała i umysłu. – Madeleine L’Engle

źródło opisu: http://paranormalbooks.pl/2012/01/27/zapowiedz-mer...(?)

źródło okładki: http://paranormalbooks.pl/2012/01/27/zapowiedz-mer...»

Matylda Saresta | 2019-02-02

Ach, cóż to byłaby za ekranizacja;)

Zaskakująco bardzo wciągnął mnie ten magicznie baśniowo zielony świat, pomimo pewnych braków w charakterze głównego bohatera.
Świetnie wykreowane magiczne krainy, walka dobra ze złem i mnóstwo dziwnych, niekiedy wcale niesympatycznych cudacznych, ale poruszających wyobraźnię stworzeń.

POLECAM! Bardzo mocne 8:)

Thomas886 | 2015-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 lipca 2015

Nieznane lata to początek historii o potężnym czarodzieju - Merlinie.
Nie pamięta skąd pochodzi, jakie jest Jego prawdziwe imię i dlaczego posiada wielką moc, lecz z każdym dniem poznaje ją i przekonuje się, że może to wykorzystać do czynienia dobra.

Emrys po ukończeniu 12. roku życia wyrusza w podróż, która ma Mu wyjaśnić kim jest.
Czy Mu się uda? Przekonamy się. Po drodze poznaje dziewczynkę o imieniu Rhia, która rozmawia z drzewami, a także mały olbrzym imieniem Shim.
Razem kierują się do Spowitego Zamku, w którym kryje się rozwiązanie dla umierającego Lasu Druma.

Ines | 2013-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Pewnego dnia morze wyrzuca na brzeg chłopca i kobietę. Maluch nie wie, skąd pochodzi, ani kim jest jego towarzyszka. Pięć lat później, Emrys pragnie poznać swoje pochodzenie. Nie wierzy Branwen, która nazywa się jego matką. Mimo, że ją kocha, decyduję się odejść za morze w poszukiwaniu swego jestestwa. Trafia na legendarną wyspę, Fincayrę, gdzie spotyka drzemlika, a później Rhię, którą bardzo lubi. Kiedy dziewczynka oznajmia mu, że tylko on może uratować wyspę, chłopak nie ma zamiaru rezygnować z misji. Jednak Las Druma i wszyscy jego mieszkańcy, a także drzemlik Kłopot i Rhia stają się dla niego ważni. Na tyle, że postanawia wyruszyć do Mrocznego Zamku i zakończyć cierpienie Fincayry. Nie wie, że po drodze czekają odpowiedzi.

Jako nieoficjalna fanka Merlina i legend arturiańskich, musiałam sięgnąć po tę pozycję. Wiele jest mitów i podań o wspaniałym czarodzieju i mentorze Artura. Jednak rzadko spotyka się opowieści o jego dzieciństwie. Barron postanowił to zmienić. Wyruszył w...

surykatek86 Mazur | 2018-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

Pierwszy tom z cyklu o dziećiństwie Merlina.Mały chłopiec wyrzucony na skały nie wie kim jest ani jak sie tu znalazł pare metrów dalej znajduje kobiete która każe nazywac sie jego matką.Przygody chłopca w wieku 9-12 i dla tej grupy jest skierowana ksiażka.Czyta sie bardzo szybko,bohaterowie tacy sobie choć zdarzają sie pozytywne wyjątki jak Donmu czy pajeczyca.Wystepuje magia a no i fantastyczna Fincaray kraina pomiędzy.

Rolaka | 2015-12-02

Jestem wściekła i zawiedziona. Naprawdę.
Kocham Merlina, kocham Artura, kocham te legendy. Pamiętam, jak byłam mała, miałam taką książkę z opowieściami o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu. Czytałam ją na wiele razy, a teraz chwytam wszystkie książki z owym wątkiem i właśnie w ten sposób pochwyciłam powieść Barrona, której nie dałam rady skończyć.
I tu od razu pytanie do ludzi, którzy skończyli czytać tom 1. Czy gdybym chciała zacząć od tomu 2, to potrzebna jest mi znajomość całej cz. I?
Bo zaczyna się fajnie, intrygująco, tajemniczo, ale przez pierwsze strony, później jest coraz nudniej, choć jeszcze w miarę ciekawie, przychodzi bardzo intrygujący fragment i do końca (a raczej do moje końca, bo przeczytałam chyba 3/5 książki) wieje nudą. Opisów jest do licha i ciut ciut. Oczywiście są one barwne, ciekawe, przepiękne, ale ja chciałam przeczytać o przygodach Merlina, a nie o wyglądzie morza, lasu, jeziorka itd. itd. Można było zacząć inaczej, ale autor poszedł taką ścieżką...

Aithusa | 2012-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2012

Thomas Archibald Barron, autor wielotomowej serii o Merlinie, już w dzieciństwie chciał zostać pisarzem, a z biegiem lat pasja literacka jedynie się pogłębiała. Od 1990 roku, czyli momentu wydania swojej pierwszej książki, może już nazywać się prawowitym pisarzem, albowiem w liście swoich dzieł ma wiele książek dla dzieci i młodzieży, pisze też książki przyrodnicze.

Słysząc wyrażenie legendy arturiańskie na pewno każdy z nas ma choć niewielkie pojecie, o czym będą one opowiadać. Oparte są one na prawdziwych wydarzeniach związanych z królem Brytanii - Arturem, który osiada w zamku Camelot tuż po koronacji. U jego boku od najmłodszych lat stoi Merlin, czarodziej o wielkich mocach, które mimo że z założenia zostały mu przydzielone po to, aby czynił zło, dzięki dobremu sercu chłopca zamieniły się w podobne dobro. Jednak w tych legendach mag pojawia się dopiero wtedy, gdy jest już dorosły. O dziwo nie ma najmniejszej wzmianki o tym, jak przebiegało jego życie, gdy miał zaledwie kilka...

tygrysica | 2015-11-13
Na półkach: Przeczytane, Recenzowane, 2015
Przeczytana: 11 listopada 2015

Kiedy telewizję ogarnął szał związany z legendą o królu Arturze na każdym kanale można było spotkać serial czy film opowiadający ją. Wydawać mogłoby się, że w tej legendzie najważniejszy jest właśnie król Artur. Nic bardziej mylnego. Praktycznie we wszystkich wersjach stworzonych na przestrzeni lat Arturowi zawsze towarzyszy niezwykły czarodziej. To właśnie on odgrywa tutaj kluczową rolę. A zwą go Merlin.
Nieznane lata to historia Merlina inna od wszystkich. Wyjątkowość jej zawdzięczamy temu, że Barron postanowił pokazać ją od początku.
Wszystko zaczyna się w momencie, kiedy wzburzone morze wyrzuca na brzeg chłopca. Próbując dowiedzieć się jak tu dotarł postanawia przeszukać plaże. Między skałami znajduje kobietę w niezwykle ciężkim stanie. Postanawia uratować ją nawet za cenę własnego życia.
Mijają dni, miesiące, lata. Czas płynie nieubłagalnie. Jednak nawet upływający czas nie potrafi wrócić pamięci Emrysowi. Pewnego dnia młodzieniec postanawia wyruszyć w poszukiwania...

Monika | 2012-03-29
Przeczytana: 29 marca 2012

Od dawna chciałam przeczytać jakąś książkę o Merlinie, gdyż jestem zachwycona tym czarodziejem! Z entuzjazmem więc, zaczęłam czytać książkę. Z początku nie za bardzo wciągnęła mnie, jednak z każdym rozdziałem wciągałam się w nią bardziej, a na koniec książki nie chciałam się z nią rozstać.
Akcja książki toczy się w dobry tempie, realistyczne opisy krajobrazów, uczuć, genialne postacie. Wszystko razem stworzyło genialną książkę.
Poznaliśmy ojca Merlina, jego przeszłość, poznaliśmy wiele fajnych postaci. Aż łza zakręciła mi się w oku, gdy śmierć spotkała jednego cudownego zwierzaka.
Jestem pewna, że sięgnę po kolejną część!

Melania | 2018-08-17
Przeczytana: 25 lipca 2018

Wciąga i ciekawie się czyta. Wielkim plusem jest to, że chłopak i może nie zna swojej przeszłości, ale dość szybko dowiaduje się, że ma magiczne moce. Nie ma wielkiego wprowadzenia w świat. Autor przyjmuje, że go z grubsza znamy i zostaje tylko przy opisach konkretnych miejsc. Nie ma tu zbędnego rozmyślania, ani przydługich opisów. Bardzo mi się podobała i po jej przeczytaniu żałowałam, że nie mogę sięgnąć od razu po kolejną cześć. Chętnie poznam dalsze losy młodego Merlina :)

Monika | 2013-05-07
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane

Dobrze zapowiadająca się książka okazała się totalną porażką. Dotarłam zaledwie do 140 strony, po czym stwierdziałm, że dalsze katowanie się nie ma sensu. Książkę polecić mogę jedynie osobom cierpiącym na bezsenność - efekt murowany. Ogólnie rzecz biorąc nie polecam.