Nasza strona internetowa wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka)

W celu sprawnego i szybkiego działania serwisu, zapewnienia wygody podczas jego przeglądania, dostosowywania funkcjonalności do indywidualnych potrzeb użytkowników, a także w celach statystycznych oraz reklamowych, używamy informacji zapisanych za pomocą cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wyznania gejszy

Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Wydawnictwo: Albatros
7,46 (10983 ocen i 614 opinii) Zobacz oceny
10
894
9
1 800
8
2 518
7
3 498
6
1 245
5
767
4
105
3
132
2
7
1
17
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Memoirs of a Geisha
data wydania
liczba stron
464
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodała
Kasia

Inne wydania

Młoda japońska dziewczyna zostaje sławną gejszą i przeżywa wielką miłość. Jej niezwykła opowieść, pełna humoru, patosu i niezapomnianych charakterów, to głośny literacki debiut amerykańskiego pisarza, bogaty w wiedzę historyczną i obyczajową.

 

źródło opisu: http://www.empik.com/wyznania-gejszy-golden-arthur...(?)

źródło okładki: http://ecsmedia.pl/c/wyznania-gejszy-b-iext4027798.jpg

Brak materiałów.
książek: 3137

Autor książki poświęcił wiele czasu na zgłębienie historii, kultury i obyczajów świata gejsz. Miał też możliwość wysłuchania jednej z nich: samej Mineko z Iwasakich. To na podstawie jej opowieści Golden napisał tak świetną książkę.

Akcja zaczyna się w małej wiosce rybackiej, w której mieszka Chiyo-chan wraz z rodziną. Biedny ojciec, aby zapewnić swoim córkom jakąś przyszłość sprzedaje je tym, którzy już sami zadecydują, gdzie trafią obie dziewczynki. Siostra Chiyo ma mniejsze szczęście. Trafia do burdelu.

Chiyo przyjmuje naukę poprzez okrutne traktowanie właścicieli domu oraz główną gejszę Hatsumomo, w której rodzi się mściwa zazdrość spowodowana oszałamiającą urodą dziewczyny. Chiyo uratowana przez wroga Hatsumomo przeradza się w młodą gejszę Sayuri, która ucząc się artystycznych i społecznych zręczności umożliwia sobie przetrwanie w tym trudnym środowisku. Już jako sławna gejsza, Chiyo wchodzi w świat bogactwa, przywilejów i politycznych intryg. Niespodziewanie rodzi się też miłość do pana Prezesa, która będzie musiała pokonać krętą drogę, aby odnaleźć w końcu szczęście.

Jak się skończy ta książka ? Czy Sayuri zazna szczęścia, miłości i uznania ? Przekonajcie się sami, czytając ją.

Będąc na zakupach wpadł mi w oko interesujący tytuł. Czytając krótkie streszczenie, pomyślałam sobie : " Może okaże się ciekawa ? ". Nie pomyliłam się. Choć sama treść jest fikcją, jak przyjemnie było czytać o życiu gejsz i Japonii lat 30 i 40, XX wieku. Widać, że autor włożył w swą pracę dużo serca i wyobraźni. Oprócz niesamowitych przygód Sayuri są też opisane interesujące ciekawostki z historii Japonii, kimon, fryzur i innych rzeczy sfer gejsz, zniszczonych dopiero przez wybuch wojny..

"Gejsze to nie kurtyzany nie jesteśmy też żonami, sprzedajemy nasze talenty, nie ciała, stwarzamy inny sekretny świat, królestwo piękna. Słowo gejsza oznacza tyle co artystka, będąc gejszą dajesz się podziwiać jako żywe dzieło sztuki." - mówi w filmie nakręconym na podstawie książki jedna z gejsz, Mameha.
Co prawda dużo wątków zostało w nim pominiętych, jednak dla fanów Ziyi Zhang, Li Gong i Michelle Yeoh będzie gratką obejrzeć film, jeśli lubią książkę.

Polecam nie tylko zainteresowanym. :)

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Rogue

Kolejna książka Katy Evans, która mnie zachwyciła. Greyson jest słodki mimo tego czym się zajmuje. Taki trochę mroczny, ale koniec końców wychodzi z n...

zgłoś błąd zgłoś błąd