Filiżanka kawy

Okładka książki Filiżanka kawy Han Malsuk
Okładka książki Filiżanka kawy
Han Malsuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog Seria: Skarby Orientu literatura piękna
Skarby Orientu
Wydawnictwo Akademickie Dialog
1997-01-01
1997-01-01
Halina Ogarek-Czoj
Korea literatura koreańska nowele

Okładka książki Barwy miłości. Antologia współczesnych opowiadań koreańskich Inho Czhö, Musuk Han, Sunwon Hwang, Tongni Kim, Han Malsuk, Wanso Pak
Barwy miłości.... Inho Czhö, Musuk Ha...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 2/1992 (247) Inho Czhö, Musuk Han, Yong-un Han, Sunwon Hwang, Tongni Kim, Han Malsuk, Wanso Pak, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Inho Czhö, Musuk Ha...

Mało w moim "dorobku" czytelniczym nowel. A z twórczością koreańską jest to moje pierwsze spotkanie, tym bardziej cieszę się, że trafiłam na ta książkę. Problem z nowelami jest taki , że są tak krótkie jak wypicie filiżanki kawy , a czasami ta filiżanka to za mało. Polecam.

Skarby Orientu rzeczywiście wydały klejnocik, w postaci kilku nowel, składających się na „Filiżankę kawy”. Korea Południowa w okresie porewolucyjnym jawi się czytelnikowi oczami i duszą koreańskich kobiet. Zaczyna się lekko, nawet frywolnie, momentami zabawnie. Z każdą kolejna stroną historie kobiet i ich emocje przybierają na sile, kończąc się wręcz traumatycznie. Piękna proza, ukazująca głębię kobiecej psychiki.

Tytuł tego fascynującego zbioru opowiadań "filiżanka kawy" można odczytać symbolicznie - tak jak kawa jest uniwersalnym napojem na czas krótkiego relaksu, tak te nowelki dotykają uniwersalnych emocji i przeżyć . Ale na pewno nie jest to zwykła kawa z mlekiem, to raczej kawa z kardamonem, cynamonem lub imbirem czyli wyraźną szczyptą egzotyki, wszystko bowiem zanurzone jest w koreańskiej mentalności i historii XX w . Zaskakujące, jak dużą paletę losów i kontekstów obyczajowych obejmuje autorka. Jak świetnie opisuje zarówno codzienne, trywialne zachowania jak i tragiczne, bolesne losy. A wszystko to w formie wyważonej, minimalistycznej , przemawiającej obrazami a nie opisami emocji .

Każda z tych nowelek przedstawia różne aspekty mieszkańców Korei i w sposób ciekawy prowadzi do przemyśleń. Literatura koreańska jest tak inna, choć nie jestem w stanie określić na czym polega ten ewenement. Wiem jedynie, że to do mnie przemawia.

"Filiżanka kawy" okazała się zaskakująco dobrym uzupełnieniem wątków, które dało się zauważyć w "Komungo": to kobiece opowiadania o kobietach w społeczeństwie, które jak na moje standardy jest raczej mało przyjazne.

Tytułowa "Filiżanka kawy" to ładne opowiadanie o kobiecej niezależności (Ibsen by docenił),które przypomina mi trochę "Rozmyślania w podróży" z "Komungo"; z kolei "Demon z Zachodu" i "Przed ślubem" ciekawie prezentują zachodnią koncepcję miłości w zderzeniu z tradycyjnym społeczeństwem, gdzie miłość nie musiała mieć nic wspólnego ze ślubem.
"Spaść ze świecznika" jest dla mnie jak ciekawy obraz męża uświadamiającego sobie siłę i niezależność wiecznie zdradzanej żony.

Potem robi się jakby trochę gorzej: dla kogoś, kto jak ja nie ma pojęcia o Korei, "Szalony muzyk" operuje nie do końca czytelną wrażliwością, nieco łatwiej jest ze "Szczęściem", wykorzystującym kontrast tradycyjnego pogrzebu widzianego oczami nowoczesnego pokolenia młodych Koreańczyków. Natomiast "W bezksiężycową noc" i "Przyjaciel od czekoladek" to dokładnie ten typ opowiadań, które normalnie omijam szerokim łukiem.

Dlatego dla mnie ten zbiorek jest trochę nierówny, obok literackich perełek są tam rzeczy, na które normalnie szkoda by mi było czasu. Nie mam szans na krytyczne wydanie z komentarzem, prawda...?

"Filiżanka kawy" to zbiór ośmiu nowel, w których Han Malsuk podejmuje temat zwyczajów związanych z ważnymi wydarzeniami w życiu Koreańczyków. Autorka porusza kwestie poszukiwania małżonka, przygotowań do ślubu, wzajemnych relacji partnerskich, zbliżającej śmierci i pogrzebu. Nie stroni przy tym od wydarzeń historycznych, które wpłynęły na życie kilku pokoleń mieszkańców Korei Południowej. Han Malsuk nie poprzestaje jednak na faktach, poddaje bowiem wnikliwej analizie stany psychiczne swych bohaterów. Psychologizacja postaci jest w nowelach Han Malsuk kluczowa, to zagłębienie się w psychikę przedstawianych osób pozwala na pełną i właściwą interpretację tekstów. Autorka ukazuje bohaterów pochodzących z różnych środowisk społecznych, ukazuje ich warunki życia codziennego, w tym zawodowego, stosunki panujące pomiędzy członkami rodzin oraz znajomymi, współpracownikami, wreszcie partnerami, małżonkami i kochankami. Han Malsuk nie cenzuruje tematów trudnych, wręcz przeciwnie daje im głos, ukazując jednocześnie często bolesne zderzenie tradycji koreańskich z nowoczesnością i zachłyśnięciem się kulturą Zachodu. Nowele ze zbioru "Filiżanka kawy" pozwalają odkryć nieznane oblicze Koreańczyków. Polecam.

Świetna książka i cała seria wspaniała. Czekam na kolejne tytuły z serii "Skarby Orientu". Otwierają przed czytelnikiem zupełnie nieznane światy!

Korea Południowa od czasów swego powstania, bardzo mocno doświadczana przez polityczne zawieruchy (od okupacji japońskiej, poprzez okrutną wojnę z komunistyczna północą, po autorytarne rządy prezydenta Li i generała Paka). Równocześnie przechodząca gospodarczą przemianę, od głęboko feudalnego państwa po (wyleniałego już nieco) tygrysa wschodu. Na tle tych przemian doskonałe nowele noblowskiej nominatki, opisują trudną ewolucję bardzo tradycjonalistycznych zwyczajów i przekonań - zwłaszcza kobiet. Bardzo ciekawe zestawienie nowel, pozwala nam choć trochę wniknąć w hermetyczny świat tego jakże mało znanego kraju. Polecam.

Bardzo ciekawe opowiadania koreańskiej autorki. Różnorodna tematyka i bohaterowie oraz ich problemy. A także przekrój czasowy – rozgrywają się od lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku aż do czasów współczesnych. Można się sporo dowiedzieć o sposobie życie i zwyczajach oraz mentalności Koreańczyków.
Mimo tego kilka spośród nowel dotyczy problemów bliskim wszystkim kulturom.
Dobra zachęta do dalszego zapoznawania się z tą niegdyś niedocenianą kulturą, a obecnie coraz popularniejszą m.in. dzięki takim filmom jak „Parasite” i nie tylko.

Mimo tego kilka spośród nowel dotyczy problemów bliskim...

• Korea
  • Literatura koreańska