Turysta

2010-07-20
2010-07-20
978-83-241-3712-1
Szpieg Agent CIA Zabójcy

Imponujące, jak autor to wszystko sobie obmyślił. Sama bym się pogubiła - dobrze, że wszystko spisane. Czytając ma się wrażenie, że treścią przypomina współczesne filmy/seriale o agentach. Fabuła typowo filmowa. Już po pierwszej części książki byłam zaciekawiona o co w tym wszystkim chodzi i jak to się skończy. Ciekawa lektura, przyjemnie się czyta, bardzo "filmowa" - co jest dużą zaletą. :)

Bardzo fajna książka szpiegowska, czytało się szybko i przyjemnie. Trafiłem na nią przypadkowo, zaciekawił mnie ciekawy opis, który wskazywał na to, że będzie to interesująco spędzony czas. Polecam naprawdę warto przeczytać, czas spędzony z Olenem Steinhauerem uznaję w pełni za udany.

Stali czytelnicy bloga na pewno zauważyli zapowiedź recenzji tej książki jakieś dwa tygodnie temu. W międzyczasie zdążyłem przeczytać i zrecenzować dwie inne książki i napisać notkę na temat konferencji TED. Myślę, że już to może niejako wystarczyć za ocenę książki. Historia tajnego agenta na tropie międzynarodowego spisku, na dodatek wrobionego w morderstwo to bardzo oklepany motyw, który nie wciągnął mnie zbyt mocno w opisywaną historię.

A wygląda ona następująco. Milo Weavera poznajemy w przeddzień ataków terrorystycznych z 11 września. Milo jest tytułowym Turystą, tajnym agentem CIA od zadań specjalnych poza terytorium USA . Żyje z dnia na dzień, uzależniony od telefonu przez który dostaje zlecenia kolejnych morderstw lub transakcji z podejrzanymi biznesmenami. Depresja, ciągłe życie na stymulantach i poczucie bezsensu własnej egzystencji niemal popycha go ku samobójstwu, jednak właśnie wtedy spotyka swoją przyszłą żonę.

6 lat później Milo wiedzie już ustabilizowane życie u boku kobiety życia i jej córki. Zza biurka koordynuje operacje Turystów w terenie. Jego zmysł mordercy już nieco przygasł za to urósł mu brzuszek. W tej sytuacji zostaje wysłany do Paryża z pendrajwem wypełnionym fałszywymi danymi. Jest to pułapka na kobietę podejrzewaną o zdradę tajemnic państwowych, która jednak zostaje otruta zanim staje się jasne kto tak naprawdę jest podwójnym szpiegiem. Podejrzenia o morderstwo pada na głównego bohatera, rozpoczyna się szaleńczy ciąg ucieczek i strzelanin a także zbierania poszlak prowadzących do zrozumienia spisku na szczytach władzy.

Jak widać fabuła nie jest zbyt oryginalna stąd ocena 4, która jednak z pewnych względów musi zostać obniżona. Książka z pewnością nie zawiedzie fanów powieści szpiegowskich. Czytelnicy nie przepadający za tym gatunkiem raczej nie znajdą w książce nic co by zmieniło ich zdanie. Według mnie mogą się nawet zniechęcić, jednak nie ze względu na samą treść ale przez praktykę wydawnictwa Amber. Książka jest po prostu brzydko wydana, według mnie ma za małą czcionkę i marginesy przez co męczy wzrok i nieco przytłacza. Na dodatek mój egzemplarz jest kiepsko sklejony, postanowiłem poszukać przyczyny i szybko ją znalazłem.

Książka została wydana w 2009 roku i "przeokładkowana" w 2010. Nie oznacza to dodruku nowych książek i drugiego wydania tylko zamianę okładki w niesprzedanych egzemplarzach.

Co więcej do zakupu zachęca informacja, że książka jest "filmowana" przez Georga Clooney`a. W rzeczywistości w 2007 prawa do ekranizacji zostały wykupione przez studio należące do Clooney`a i to właściwie tyle. Ani w 2009, ani w 2010 ani nawet teraz film nie był kręcony i tak naprawdę nie wiadomo kiedy i czy w ogóle ekranizacja powstanie.

Zapraszam na mojego bloga: http://ksiazki-recenzja.blogspot.com/

Książka nie zachwyciła mnie. Początkowo miałam wręcz ochotę porzucić tą lekturę niedokończoną ale nie lubię tak robić więc doczytałam do końca. Gdy akcja się rozkręciła było lepiej ale mimo to podtrzymuję opinię, że powieść ta w ogóle mnie nie porwała.

Akcja toczy się w wielu miejscach na całym świecie m.in Paryż, New York, Manhattan, Frankfurt... Główny bohater na początku książki ujawnia się pod tytułowym Turystą, czyli specjalnym agentem na zlecenie do brudnej roboty. Scena pierwsza, jedno z wielu zleceń na zasadzie "po nitce, aż do kłębka" opowiedziane i przekazane czytelnie z dokładnym opisem rzeczy, dzięki temu można się bardziej wczuć w fabułę i ją przeżywać. Druga część książki początkowo przedstawia całą "Firmę", czyli agencje w której był zatrudniony Milo Weaver. Akcja się zawiązuje poprzez złapanie groźnego terrorysty Tygrysa oraz przekazanie Milowi cennych informacji. Cały łańcuch zdarzeń uruchamia wysłanie Mila do Paryża, aby przekazać pendrive'a z informacjami swojej przyjaciółce Angeli, która jest podejrzana o zdradę stanu.
Dalej akcja skupia się głównie na rozwiązaniu zagadki w jaką coraz bardziej jest uwikłany Milo, przez cały czas ukazują się wątki poboczne, gdzie m.in poznajemy Tine (kobieta którą Milo poznał w Wenecji przez swoją pracę) i Stephanie (córka Tiny),które wpływają w znaczny sposób na rozwinięcie zdarzeń.
Końca nie będę zdradzał, ciekawscy muszą przeczytać, ale przyznam szczerze, że dla mnie koniec był zaskakujący.

Książkę się czyta szybko, całkiem przyjemnie, fabuła wciąga. Nie jestem specjalistą od powieści szpiegowskich, ale uważam, że książka zasługuje na ocenę "bardzo dobra" i taką właśnie jej dam.

Szpiegowska w każdym calu

Szpiegowska w każdym calu

Jakoś mnie nie zachwyciła.

Jakoś mnie nie zachwyciła.

Sprawnie napisana książka szpiegowska. Polecam do szybkiego przeczytania

Sprawnie napisana książka szpiegowska. Polecam do szybkiego przeczytania

Wyładowany akcją thriller o pełnym okrucieństwa, cynicznym świecie współczesnego wywiadu. Można przeczytać, choć nie powala oryginalnością i raczej szybko ulatuje z pamięci.

Dobra książka szpiegowska. Czyta się w chwile. Wciąga.

Dobra książka szpiegowska. Czyta się w chwile. Wciąga.

• Kryminał
  • Niedoczytane