Napowietrzna wioska

1968-01-01
1968-01-01
Olga Nowakowska
verne

Kolejna z powieści Verne'a w sam raz na pożegnanie wakacji. Mała uwaga: akcja właściwa rozgrywa się dopiero około XIII rozdziału i kończy w dość nieoczekiwany sposób. Jak zwykle warto, choć nie polecałbym osobie rozpoczynającej przygodę z twórczością autora. Fabułę trzeba potraktować z dużym przymrużeniem oka biorąc pod uwagę lata, w których powstawała, a także rozwój ówczesnej nauki.

Króciutka książka opowiadająca o przygodach w afrykańskiej puszczy. Sporo informacji pozwalających czytelnikowi poszerzyć swoją wiedzę na temat ludów czy przyrody afrykańskiej. W czasie internetu może już nie być odbierana tak jak jeszcze 20 lat temu.

Nie jestem obiektywna jeśli chodzi o książki, których akcja dzieje się w Afryce. Mam do nich potworną słabość. "Napowietrzna wioska" Juliusza Verne'a jest wspaniała! To doskonale wykreowany świat, dziki świat, w którym czwórka przyjaciół musi walczyć o przetrwanie.
John, Max, Chamis i Llanga są bohaterami wyjątkowymi. Różnią się i w tych różnicach się dopełniają. Każdy niesie w sobie inny ładunek emocjonalny. Dzięki nim czytelnik poznaje niesamowity świat tajemniczej dżungli, gęstego lasu, niebezpiecznych zwierząt i wreszcie tajemniczej, wręcz czarodziejskiej "Napowietrznej wioski".
Autor rysuje przed nami skrupulatnie i ze szczegółami obraz jedyny w swoimi rodzaju, obraz przygody, która zachwyca ale i mrozi krew w żyłach. Są momenty, które naprawdę napełniły moje serce niepokojem. To świetna historia i zakochałam się w niej po uszy.
Najbardziej polubiłam Maxa za jego buntowniczą naturę i niezłomny charakter. Wielką sympatią obdarzyłam Llanga, chłopca uratowanego z rąk jego dzikich braci, chłopca odważnego i do kości dobrego. John to chodzący rozsądek, człowiek termometr, wyczulony na wszelkie zagrożenia i umiejący sobie z nimi poradzić. A Chamis... niezastąpiony przewodnik. Kompas całej wyprawy.
Co do samej "Napowietrznej wioski" MUSICIE JĄ POZNAĆ! A, że możecie to zrobić tylko za pomocą Verne'a, to zapraszam do czytania. Nie będziecie żałować.
8/10

Kolejny raz zabieram się w podróż z p. Juliuszem Verne. Tym razem wybieram się w podróż do gorącej Afryki. A dokładnie do niezbadanej i tajemniczej puszczy Ubangi.

Razem ze mną wybierają się główni bohaterowie, John, Max, Chamis i Llanga. To grupa postaci, które Verne fajnie zbudował, wszyscy mieli odmienne od siebie cechy charakteru, a razem ze sobą fajnie to wszystko współgrało.

Kolejny raz Verne daje nam solidną lekcje geografii z pięknymi opisami krajobrazów i budowy terenu oraz fascynujący opis fauny i flory puszczy Ubangi.
Uwielbiam te opisy Verne'a, czuje się czytając je, jakbym był w tym miejscu i to wszystko widział. Uwielbiam również szczegółowy opis życia podróżników, to jak walczą o swoje przetrwanie( polowania, łowienie ryb na sznurek, zdobywanie jaj z gniazd i wszystkie inne pomysły p. Verne'a) To taki mały survival w dzikiej puszczy.

Książka krótka, szybko się ją czyta, opisy długie, lecz Verne potrafi to zrobić niezwykle dobrze. Końcówka może przewidywalna i nieco przyspieszona, ale mimo wszystko całość wychodzi bardzo dobrze.

Dotychczas nie słyszałam o tej książce Verne'a, jednak natknęłam się na nią na wyprzedaży.
Uwielbiam tego autora i jeszcze raz zanurzyłam się w świat niezwykłych podróży jego bohaterów... Verne jest autorem, który łączy przedstawianie piękna i niebezpieczeństw świata z przygodami. Jego postacie są zawsze interesujące. Co prawda nie są tak mocno rozbudowane jak te z "20 000 mil podmorskiej żeglugi", ale ta książka jest inna.
Podobała mi się, jedyną wadą jest chyba to, że gdy bohaterowie docierają do miejsca, w którym zaczynają dziać się ważne rzeczy, zajmuje to już mało miejsca w książce. Nie poświęcono mu tyle czasu co ich wędrówce.

„- I cóż – spytał John Cort – czy wierzysz już Maksie, że te nieszczęsne istoty należą do gatunku ludzkiego?
– Oczywiście, Johnie, skoro potrafią śmiać się i płakać tak jak ludzie?”*

Czy istnieje brakujące ogniwo łączące ludzi i człekokształtne? Jakie cechy decydują o człowieczeństwie? Takie pytania, z którymi do dzisiaj zmagają się antropolodzy, biolodzy, filozofowie (w kwestii drugiego pytania to zadają je sobie praktycznie od zawsze),stawia sobie również Juliusz Verne. Oczywiście nie powinniśmy oczekiwać rozprawy, z którejkolwiek z tych dziedzin.

Autor swoją powieść skierował do młodego czytelnika, dzięki czemu książka jest lekka i przyjemna w odbiorze. Wszelkiego rodzaju poważne rozważania Verne snuje przy okazji opisywania niezwykłej podróży, w której uczestniczą bohaterowie umiejętnie wplata w dialogi bohaterów.

„Napowietrzna wioska” ma swoje wady. Dowcipy Maksa Hubera bawią, jest kilka epizodów trzymających w napięciu, przemyślenia dotyczące darwinizmu, człowieczeństwa i stanu ówczesnej nauki są interesujące i godne uwagi, chociaż odbiorcy bardziej obeznanemu z tematem mogą się wydawać znane.
Niestety tytułowa wioska pojawia się dopiero w rozdziale trzynastym (wszystkich rozdziałów jest osiemnaście). Zanim bohaterowie ją odnajdą, kolejne opisy przyrody zaczynają być nieco nużące, a niespodziewane wydarzenia–przewidywalne, lecz dzięki krótkości tekstu nie są tak znowu nużące. Gdy dochodzi do momentu kulminacyjnego następuje "rachu ciachu" i powieść się kończy. Niestety zakończenie nieco rozczarowuje może nawet trochę bardziej.

Wydaje mi się, iż ta powieść jest w sam raz by po prostu zapoznać ze styl pisania tegoż klasyka literaty przygodowej.

– Oczywiście, Johnie, skoro potrafią śmiać się i płakać tak jak ludzie?”*

W sumie... książka o niczym.

W sumie... książka o niczym.

Świetna przygoda, czytałem z zaciekawieniem, chociaż sama końcówka dość przewidywalna i dlatego ocena lekko niższa.

Ciekawie było śledzić losy dwóch podróżników w Afryce. Nie ukrywam, że bardzo zajmujące były opisy tamtejszej fauny i flory. Sama fabuła nie była jakoś super wciągająca, ale nie była też nudna.

7,5/10

7,5/10