Kobiety dyktatorów

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Femmes de Dictateur
literatura faktu
Ag2S

Miłość, szaleństwo czy żądza władzy? Tylko Claretta nie opuściła mężczyzny, który jeszcze niedawno był uwielbiany przez miliony Włochów. Stojąc przed plutonem egzekucyjnym, wyszeptała: „Jesteś zadowolony, że zostałam z tobą do końca?”. Dla Jiang Quing śmierć męża miała być dopiero początkiem wielkiej kariery - była bardzo bliska przejęcia władzy w komunistycznych Chinach. Wiedziała, że gra o...

Miłość, szaleństwo czy żądza władzy?

Dla Jiang Quing śmierć męża miała być dopiero początkiem wielkiej kariery - była bardzo bliska przejęcia władzy w komunistycznych Chinach. Wiedziała, że gra o najwyższą stawkę.

Piętnastoletnia Catherine po prostu nie miała wyboru - czuły na kobiece wdzięki dowódca środkowoafrykańskiej armii wypatrzył ją, gdy szła do szkoły. Tytułem cesarzowej cieszyła się tylko przez kilka lat - dopóki zazdrosny małżonek nie oskarżył jej o romans z francuskim prezydentem.

Co łączy te nieprawdopodobne, ale prawdziwe kobiece losy? Niebezpieczna miłość, chwila szaleństwa czy nieokiełznana żądza władzy? Dlaczego pokochały zbrodniarzy i despotów? Jaką odegrały rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów XX wieku?

Kobiety dyktatorów to wstrząsające opowieści o niełatwym życiu żon i kochanek Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao, Lenina, Bokassy, Ceaușescu i Salazara.

Bestseller - ponad 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy we Francji!

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

książek: 2019
Strega | 2014-09-02
Przeczytana: 02 września 2014

Ta książka mogłaby być świetną pozycją, gdyby nie dosyć nużący styl pisania oraz brak pasji i umiejętności porwania czytelnika. Momentami trzeba wykazać się nie lada cierpliwością, by przebrnąć przez suche kawałki historii i usypiające opisy.
Wielka szkoda, bo temat naprawdę jest bardzo interesujący. Moje rozczarowanie książką wynika z faktu, iż bardzo dużo wiadomości ujętych jest od strony dyktatorów. Pisze więc autorka o tym co robili, jakie mieli zwyczaje, upodobadnia, o ich stosunku do kobiet. Biorąc do ręki "Kobiety dyktatorów" spodziewałam się raczej szerokiego komentowania życia samych kobiet, faktów dotyczących ich wyborów, upodobań itp. Książka niby to podaje, ale ja odczytałam to marginalnie, bo na pierwszym miejscu jednak stawiany jest dyktator, a kobieta, ta czy inna, jest tylko dodatkiem.

Pomimo moich zastrzeżeń zachęcam do przeczytania tej książki. Znajdziecie w niej wiele ciekawostek oraz bardzo interesujące opisy zdarzeń, o których bardzo rzadko lub w ogóle się...

edit3008 | 2013-09-01
Przeczytana: 01 września 2013

Rozumiem rozczarowanie niektórych czytelników tej książki, ponieważ sama spodziewałam się pasjonującej lektury. Przyznaję 6 gwiazdek tylko za temat, natomiast opracowanie tematu - przeciętne. Niby czyta się dobrze, ale brakuje w tej książce ekspresji, iskry która rozpaliła by moją ciekawość. Okładka piękna, świetnie prezentuje się na półce, czyta się "jako tako" i można było by opinię o niej zawrzeć w jednym kolokwialnym zdaniu, że "Szału nie ma".

SeVIIen | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

A.:

„Udział mężczyzny w historii ogranicza się do kropli nasienia.” – Jiang Quing

Czytając niektóre z opinii na temat tej książki narzuciło mi się od razu pytanie: czy naprawdę dostanę jedynie kolejną naszpikowaną suchymi faktami literaturę, przez którą nie przebrnę? Jednak nie zniechęciło mnie to. I pomimo tego, że na początku troszkę ciężko było niejako uporządkować informacje zawarte w książce przez to, że jednak autorka nie opisywała wszystkiego chronologicznie, to jednak dałam radę. A jakie są moje odczucia po lekturze?

Rola kobiet w historii jest naprawdę wielka… Nawet trudno sobie wyobrazić jak bardzo. Modne stało się wykorzystywanie owej tematyki przez autorów książek - z opowieści prawdziwych tworzą powieści wzruszające, choć niejednokrotnie także i wstrząsające. Do takich niewątpliwie zaliczyć należy książkę "Kobiety dyktatorów". Autorka w swojej publikacji zajęła się życiem uczuciowym najokrutniejszych tyranów XX wieku - Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao, Lenina,...

Monika | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Ciekawy tytuł, piękna okładka i nudne wnętrze. Taki fajny temat opisany w piekielnie bezpłciowy sposób. Zmarnowany potencjał. Szkoda!

ChicaDeAyer | 2013-07-25
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Historia
Przeczytana: 2012 rok

Po zakończeniu lektury jedyne co przyszło mi na myśl to: zmarnowany potencjał. Tematyka bardzo ciekawa, dlatego sięgnęłam po tę pozycję ale samo wykonanie mocno mnie rozczarowało. Przez mocno okrojone sylwetki tytułowych bohaterek i słabe ujęcie tematu, nie wspominając już o osadzeniu opowiadanych wydarzeń, portrety kobiet dyktatorów są płaskie i bez wyrazu. Nie doczekałam się odpowiedzi na żadne z pytań, które skłoniły mnie do zgłębienia tego tytułu.

Koronczarka | 2012-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2012

Książka nieco rozczarowuje. Nie całkiem, bo tematyka, materiał na to nie pozwala. Ale tło historyczne zarysowane bardzo niewystarczająco, portrety kobiet płaskie, język szorstki, a wydanie niestaranne. Widać wyraźnie, że wydawnictwo doszło do wniosku, że tematyka i tak uczyni z książki bestseller, więc nie trzeba się starać. No i poniekąd miało rację.

Anna | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Przeczytałam tę książkę z dużym zainteresowaniem. Bardzo ciekawią mnie takie historie. Chociaż trochę brakuje mi jakiegoś zakończenia, pointy, podsumowania. Bo autorka opisuję raczej suche fakty.
Zastanawia również fakt, jakimi ludźmi byli sami dyktatorzy. Ludzie pozbawieni skrupułów, oskarżani o ludobójstwo i represje byli jednocześnie czułymi i troskliwymi kochankami.
Polecam tę książkę i z pewnością chętnie sięgnę po 2 część. ;)

kasandra_85 | 2012-03-05
Przeczytana: marzec 2012

Ela | 2013-05-26
Przeczytana: 26 maja 2013

Spore rozczarowanie. Postaci przedstawione bardzo lakonicznie, często brak umiejscowienia opisywanych wydarzeń w czasie i przestrzeni, język opowieści szorstki i mało plastyczny, minimalna ilość zdjęć, liczne literówki sprawiły, że bardzej "wymęczyłam", niż przeczytałam.Pomysł na książkę świetny, ale wykonanie mierne.

Jusia | 2013-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Najwięksi dyktatorzy i ich kobiety.
Jakie były? Co widziały w swoich władczych mężczyznach?
Każdy z największych przywódców opisanych w książce miał wokół siebie liczne grono kobiet, obowiązkowo żona, żeby dobrze wypaść w towarzystwie, oraz liczne kochanki. Zazdrość, gniew, zemsta, to wszystko przepełniało te kobiety, każda chciała być najważniejsza, ciągła walka o władzę, chora obsesja, bezgraniczne oddanie swojemu mężczyźnie.
Kim byliby Ci dyktatorzy bez swoich kobiet?
Chyba nikim... to one kierowały ich karierą, dbały o nich, tworzyły im wizerunek największych i najsilniejszych.
Co dostawały w zamian?
Często poniżenie, ciągły brak czasu, odrzucenie, wieczne czekanie.
Ogromnie silne kobiety, które warto poznać.

​Bestsellery 2012 według GfK

Zestawienie najlepiej sprzedających się książek w 2012 r. nikogo nie powinno zaskoczyć. Triumfuje Grey. Tuż za nim uplasował się „Trafny wybór” Rowling oraz wspomnienia Danuty Wałęsy.