rozwiń zwiń

Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów

Okładka książki Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów
Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Alma-Press filozofia, etyka
125 str. 2 godz. 5 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Die eristische Dialektik
Wydawnictwo:
Alma-Press
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
125
Czas czytania
2 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370202293
Tłumacz:
Bolesław Konorski, Łucja Konorska
Tagi:
filozofia dyskusja spór rozmowa erystyka

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
1399 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1534
236

Na półkach: , , , , ,

Klasyczne dzieło, momentami chaotyczne i przyciężkawe, ale krótkie i pomocne. Ocena 7* nie jest odzwierciedleniem moich wrażeń z lektury, tylko tego, że "Erystyka" należy do żelaznego kanonu eseistyki i myśli filozoficznej, i jako taka, niech błyszczy na LC, może komuś wpadnie w oko. Zresztą, nawet jeśli nie jest się sroką, chyba każdemu zależy na tym, żeby orientować się, kiedy rozmówca dopuszcza się manipulacji, i samemu manipulować, ... oczywiście w słusznej sprawie (piszę o tym zupełnie poważnie).

Pewnie ciężko będzie mi zapamiętać te wszystkie manewry, trochę szkoda, że nic nie ma o metodach zgładzania medialnych troli, ale przypomniałam sobie w trakcie lektury, i mam nadzieję, że już zapamiętam, że argumentum ad personam obnaża brak innych, rzeczowych argumentów, oraz że nie z każdym da się dyskutować (na dany temat bądź w ogóle). Schopenhauer niespodziewanie objawił tu swoją optymistyczną naturę, wg Schopenhauera da się pogadać z co najwyżej jednym (uwaga: nie jedną - patrz: dzieło tegoż autora "Feministyka, albo sztuka obchodzenia się z kobietami") na sto potencjalnych dyskutantów.

"Najlepszą radą jest zatem ta, którą podaje już Arystoteles w ostatnim rozdziale Topik: Nie dyskutować z pierwszym lepszym, lecz tylko z takimi, których znamy i o których wiemy, że mają dość rozumu, by nie prawić takich absurdów, których sami się muszą potem wstydzić. Należy dyskutować za pomocą argumentów, nie zaś pomocą apodyktycznych wypowiedzi, należy argumentów tych wysłuchiwać i w nie wnikać. Należy wreszcie dyskutować z ludźmi, którzy cenią prawdę, lubią słyszeć słuszne argumenty także z ust przeciwnika i są dość sprawiedliwi, aby móc znieść świadomość, że nie mają racji, jeżeli prawda jest po drugiej stronie. Wynika stąd,, że wśród setki ludzi znajdzie się może jeden, z którym warto podyskutować. Reszta niech mówi co chce, bowiem desipere est juris gentium [Ludzie mają prawo być głupimi]. Pamiętajmy o tym co mówi Voltaire: La paix vaut encore mieux que la verite [Spokój jest jeszcze więcej wart niż prawda], a pewne przysłowie arabskie brzmi:'Na drzewie milczenia dojrzewa jego owoc - pokój'."

O tym co się należy robić z osobnikami, z którymi nie należy dyskutować, a którzy jednocześnie rujnują ci życie, książka nie tylko nie wspomina, ale również nie odsyła zainteresowanych do odpowiednich pozycji.

Klasyczne dzieło, momentami chaotyczne i przyciężkawe, ale krótkie i pomocne. Ocena 7* nie jest odzwierciedleniem moich wrażeń z lektury, tylko tego, że "Erystyka" należy do żelaznego kanonu eseistyki i myśli filozoficznej, i jako taka, niech błyszczy na LC, może komuś wpadnie w oko. Zresztą, nawet jeśli nie jest się sroką, chyba każdemu zależy na tym, żeby orientować się,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 886
  • Chcę przeczytać
    2 399
  • Posiadam
    770
  • Teraz czytam
    109
  • Filozofia
    83
  • Ulubione
    36
  • Chcę w prezencie
    19
  • Psychologia
    17
  • 2021
    17
  • 2020
    13

Cytaty

Więcej
Arthur Schopenhauer Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów Zobacz więcej
Arthur Schopenhauer Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów Zobacz więcej
Arthur Schopenhauer Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także