Myszy i ludzie

Okładka książki Myszy i ludzie
John Steinbeck Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Myszy i ludzie (1992) literatura piękna
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Of Mice and Men
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-02-02
Data 1. wyd. pol.:
2012-02-02
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378390459
Tłumacz:
Zbigniew Batko
Ekranizacje:
Myszy i ludzie (1992)
Tagi:
Steinbeck literatura amerykańska Wielki Kryzys

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
479
428

Na półkach: ,

Niektóre książki mimo upływu lat są ponadczasowe w swoim przekazie. Czasem nie mogę wyjść z podziwu jak bardzo! Dziś rozpoczęłam i dziś zakończyłam lekturę małego wielkiego dzieła – liczy sobie sto dwadzieścia stron, ale przekaz ma ogromny.

O jakim tytule mówię? O powieści wydanej w tysiąc dziewięćset trzydziestym siódmym roku przez jednego z czołowych, amerykańskich pisarzy, uhonorowanego w 1962 roku literacką nagrodą Nobla, Johna Steinbecka pt. Myszy i ludzie. Oczywiście już dawno temu słyszałam dużo dobrego o jego twórczości, ale dopiero teraz przyszło mi się z nią zaznajomić – cóż, lepiej późno niż wcale, jak mawiają.

Historia ta opowiada o pewnej niezwykłej przyjaźni – George’a Miltona i Lenniego Smalla. Jeden silny i odpowiedzialny, drugi to istne zaprzeczenie własnego nazwiska – wysoki, nieświadomy swojej krzepy, opóźniony w rozwoju człowiek. Życie tych dwojga, to podążanie od rancza do rancza, by zarobić trochę pieniędzy i zapewnić sobie wikt w trudnych czasach kryzysu w Stanach Zjednoczonych. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że nieporadność Lenniego oraz jego niesamowita siła fizyczna już nieraz doprowadzały tę dwójkę do poważnych kłopotów. Tym razem miało być inaczej, tym razem Lennie miał się w pełni słuchać swojego przyjaciela, miał nie mówić za dużo i nie wychylać się niepotrzebnie. Miał…

Zwieńczenie opowieści Steinbecka nie tyle mnie zaskoczyło, co wyraźnie uwierało (jeśli tak to mogę nazwać). Nie tak to powinno było się zakończyć. Choć z drugiej strony, czy było lepsze rozwiązanie? Trudno odpowiedzieć na to pytanie.

Łatwo natomiast docenić walory historii jak i niebywałego talentu pisarza. Już na dzień dobry przywitała mnie jego wielka staranność i dbałość o szczegóły. Do tego imponująca obrazowość opisów miejsca wydarzeń – nie do wiary, że w tak krótkiej formie zdołał on zawrzeć tak wiele detali, tym samym nie nużąc nimi czytelnika. Kolejny plus, to bardzo dobre odwzorowanie emocji bohaterów, jak i kreacja ich samych. Jednak to z czego książka słynie najmocniej, to bardzo dobre odwzorowanie problemów, z którymi borykała się ówczesna Ameryka (i tak naprawdę nie tylko ona) tj. kryzys, który zabierał ludziom możliwość godnego życia, ale który nie zabijał marzeń. Ponadto – nietolerancja wobec słabszych fizycznie czy ludzi o innych kolorach skóry. No i wreszcie mówi ona też o pięknej przyjaźni – takiej, która zdarza się raz na milion, tej prawdziwej.

Na początku mojej opinii wspomniałam o ponadczasowości dzieła Steinbecka i nadal to podtrzymuję, bo kto z nas nie marzy o godnym życiu? Kto z nas, nie boi się o jutro? Jak silny jest w dzisiejszych czasach problem nietolerancji na wielu płaszczyznach? No i wreszcie, kto nie marzy o prawdziwej przyjaźni, wsparciu w każdej chwili życia przez kogoś, kto nie zazdrości, nie chowa urazy i kto zrobi dla nas (a my dla niego) wiele? Chyba każdy…

Kto tak jak ja nie znał do tej pory pisarstwa Steinbecka niech to nadrobi – polecam serdecznie. Sama niebawem wrócę do jego twórczości, bo jest warta poświęcenia dla niej czasu.

Niektóre książki mimo upływu lat są ponadczasowe w swoim przekazie. Czasem nie mogę wyjść z podziwu jak bardzo! Dziś rozpoczęłam i dziś zakończyłam lekturę małego wielkiego dzieła – liczy sobie sto dwadzieścia stron, ale przekaz ma ogromny.

O jakim tytule mówię? O powieści wydanej w tysiąc dziewięćset trzydziestym siódmym roku przez jednego z czołowych, amerykańskich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13 644
  • Chcę przeczytać
    9 209
  • Posiadam
    2 044
  • Ulubione
    591
  • Klasyka
    134
  • Chcę w prezencie
    127
  • Literatura amerykańska
    124
  • 2021
    112
  • 2014
    96
  • Teraz czytam
    95

Cytaty

Więcej
John Steinbeck Myszy i ludzie Zobacz więcej
John Steinbeck Myszy i ludzie Zobacz więcej
John Steinbeck Myszy i ludzie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także