Ag2S

Przemilczana w PRL-u książka Melchiora Wańkowicza o polskim pochodzie gospodarczym. „Sztafeta” to barwna reporterska panorama z czasów dwudziestolecia międzywojennego o odbudowie II Rzeczypospolitej. Wańkowicz, przygotowując się do jej napisania, zgromadził dziesiątki informacji, przeprowadził setki rozmów, poczynając od prezydenta, wicepremiera, ministrów, a kończąc na marynarzach,...

„Sztafeta” to barwna reporterska panorama z czasów dwudziestolecia międzywojennego o odbudowie II Rzeczypospolitej. Wańkowicz, przygotowując się do jej napisania, zgromadził dziesiątki informacji, przeprowadził setki rozmów, poczynając od prezydenta, wicepremiera, ministrów, a kończąc na marynarzach, górnikach i nauczycielach.

Podobnie jak w późniejszej „Bitwie o Monte Cassino” potrafił z tych opowiadań stworzyć pełną pasji książkę. Powstał wielki reportaż literacki, będący pochwałą wysiłku i odbudowy gospodarczej II RP.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Sztafeta-p-31110-1-30-.html

DawidPL | 2014-03-16

Ogromne i monumentalne tomiszcze jest w zasadzie kompendium wiedzy na temat rozwoju gospodarczego II Rzeczypospolitej. Skarbnica wiedzy. Mnóstwo liczb, statystyk i porównań. Na dodatek wszystko ujęte niejako z "dziejowej" perspektywy. Pisane bardziej dla przyszłych pokoleń - poniekąd naszych. Choć autor z pewnością tworząc to dzieło jeszcze przed II Wojną Światową nie tak sobie wyobrażał losy młodego polskiego państwa...

Książka w PRL ponoć przemilczana i zakazana. Może czasami nieco irytować ciągły entuzjazm i optymizm Wańkowicza, który momentami nieprzyjemnie pachnie propagandą sukcesu.

ordoabchao | 2016-03-07
Kacper | 2015-02-12