Okładka książki Sztafeta

Sztafeta

Autor:
Cykl: Melchior Wańkowicz. Dzieła (tom 16)
wydawnictwo
Prószyński i S-ka
typ
papier
Ag2S
6.67 (3 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Przemilczana w PRL-u książka Melchiora Wańkowicza o polskim pochodzie gospodarczym. „Sztafeta” to barwna reporterska panorama z czasów dwudziestolecia międzywojennego o odbudowie II Rzeczypospolitej. Wańkowicz, przygotowując się do jej napisania, zgromadził dziesiątki informacji, przeprowadził setki rozmów, poczynając od prezydenta, wicepremiera, ministrów, a kończąc na marynarzach, górnikach i...

„Sztafeta” to barwna reporterska panorama z czasów dwudziestolecia międzywojennego o odbudowie II Rzeczypospolitej. Wańkowicz, przygotowując się do jej napisania, zgromadził dziesiątki informacji, przeprowadził setki rozmów, poczynając od prezydenta, wicepremiera, ministrów, a kończąc na marynarzach, górnikach i nauczycielach.

Podobnie jak w późniejszej „Bitwie o Monte Cassino” potrafił z tych opowiadań stworzyć pełną pasji książkę. Powstał wielki reportaż literacki, będący pochwałą wysiłku i odbudowy gospodarczej II RP.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

Cena

Polecamy

Opinie czytelników
DawidPL | 2014-03-16

Ogromne i monumentalne tomiszcze jest w zasadzie kompendium wiedzy na temat rozwoju gospodarczego II Rzeczypospolitej. Skarbnica wiedzy. Mnóstwo liczb, statystyk i porównań. Na dodatek wszystko ujęte niejako z "dziejowej" perspektywy. Pisane bardziej dla przyszłych pokoleń - poniekąd naszych. Choć autor z pewnością tworząc to dzieło jeszcze przed II Wojną Światową nie tak sobie wyobrażał losy młodego polskiego państwa...

Książka w PRL ponoć przemilczana i zakazana. Może czasami nieco irytować ciągły entuzjazm i optymizm Wańkowicza, który momentami nieprzyjemnie pachnie propagandą sukcesu.

Lutosław | 2014-01-31
Michał | 2012-03-27