rozwiń zwiń

Dyplomacja USA wobec państw Ameryki Centralnej (1822-1850)

Okładka książki Dyplomacja USA wobec państw Ameryki Centralnej (1822-1850)
Robert Mroziewicz Wydawnictwo: Ossolineum historia
183 str. 3 godz. 3 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1986-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1986-01-01
Liczba stron:
183
Czas czytania
3 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
83-04-02359-8
Tagi:
historia ameryka dyplomacja
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dzieje Ameryki Łacińskiej od schyłku epoki kolonialnej do czasów współczesnych TOM III 1930 - 1975/1980 Tomasz Knothe, Marcin Kula, Tadeusz Łepkowski, Robert Mroziewicz, Ryszard Stemplowski
Ocena 7,5
Dzieje Ameryki... Tomasz Knothe, Marc...
Okładka książki Dzieje Ameryki Łacińskiej od schyłku epoki kolonialnej do czasów współczesnych TOM II 1870/1880-1929 Marcin Kula, Tadeusz Łepkowski, Robert Mroziewicz, Ryszard Stemplowski, Jan Szemiński
Ocena 6,3
Dzieje Ameryki... Marcin Kula, Tadeus...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
434
141

Na półkach: ,

Praca habilitacyjna Roberta Mroziewicza nie jest lekturą męczącą. Ba, czasem odnosi się wrażenie, że ma ona odcienie powieści. Co przez to rozumiem? Samo życie tak ułożyło, że kolejni dyplomaci amerykańscy mieli - najłagodniej rzecz ujmując - pecha do wypraw do Ameryki Centralnej. I dlatego czytając czasem ich perypetie - przedłużające się podróże, kłopoty ze zdrowiem itd. - odnosi się wrażenie dziwnego "fatum" odnośnie kontaktów Stanów Zjednoczonych z... no właśnie, kim?
Zabierając się za książkę za Amerykę Centralną uważałem głównie Meksyk, a dopiero potem "jakieś tam" inne państwa, typu Honduras czy Salwador. Autor jednak skupia się właśnie na tych drugich, Meksykowi poświęcając uwagę o tyle, o ile jest to potrzebne do zrozumienia działań głównie Zjednoczonych Prowincji Ameryki Centralnej - bo wokół tego politycznego tworu (i tego, co po nim zostało) kręci się pozycja Mroziewicza.
Nie jest to jednak lektura monotonna. A choć czasem ilość nazwisk i funkcji - głównie amerykańskich prezydentów, sekretarzy stanu i dyplomatów - może przytłoczyć i wprowadzić pewien chaos, Mroziewicz wychodzi z tego zazwyczaj raczej obronną ręką.
Z jednej strony dobrze, że praca nie jest zbyt długa - mówię to z perspektywy studenta. Jednak zdaje się, że można było poświęcić trochę więcej stron np. na trochę szersze omówienie walk w Ameryce Centralnej w latach 30. i 40. XIX wieku. Zdaję sobie sprawę, że nie o tym pisana była habilitacja Mroziewicza, ale mówię to już jako osoba ciekawa, jak to mniej więcej wyglądało. Chociaż, może z drugiej strony to dobrze, dzięki czemu unikniemy sporego nieuporządkowania, wymagającego od czytelników bardzo dużej uwagi.

Praca habilitacyjna Roberta Mroziewicza nie jest lekturą męczącą. Ba, czasem odnosi się wrażenie, że ma ona odcienie powieści. Co przez to rozumiem? Samo życie tak ułożyło, że kolejni dyplomaci amerykańscy mieli - najłagodniej rzecz ujmując - pecha do wypraw do Ameryki Centralnej. I dlatego czytając czasem ich perypetie - przedłużające się podróże, kłopoty ze zdrowiem itd....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Przeczytane
    2
  • Naukowe
    1
  • Chcę przeczytać może kiedyś
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dyplomacja USA wobec państw Ameryki Centralnej (1822-1850)


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne