W krainie obfitości mango : karaibska przygoda

Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Seria: Proza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
An Embarrassment of Mangoes
mango, kanada, toronto, karaiby, rejs

Książka o trzech wielkich apetytach: na poznawanie świata, wspaniałe jedzenie i niczym nie ograniczoną wolność! W stronę słońca! Relacja z niezapomnianej podróży do tropików. Dla wszystkich, którzy marzą o dalekich wędrówkach, życiowej zmianie, ucieczce od codzienności. Oto historia dwójki ludzi, którym to się udało! Kanadyjskie małżeństwo postanowiło postawić wszystko na jedną kartę i...

Kanadyjskie małżeństwo postanowiło postawić wszystko na jedną kartę i zrealizować marzenie: dwuletni rejs po Karaibach. Koniec z chłodem zimowego Toronto, koniec z deadlinami, z pracą na etat i po godzinach, koniec z karierą! W pamiętniku z tej egzotycznej podróży dziennikarka, Ann Vanderhoof, zawarła także szereg równie egzotycznych przepisów.

Książka znalazła się na liście Top Ten Books of the Year w rankingu Amazon w kategorii literatura podróżnicza.

Teraz, kiedy to piszę, po powrocie z prawdziwego świata do biura, do domu, do ciągłych zmagań z terminami, i spoglądam na podkładkę pod mysz po prawej stronie, ogarnia mnie wielka tęsknota. Patrzę na zdjęcie roześmianej kobiety zdejmującej kombinezon nurka na złotej plaży. Ma jasne włosy i szerokie ramiona. Te muskularne barki przy jej szczupłej sylwetce wyglądają, jakby wiedziały, co znaczy ciężka praca. Plaża na zdjęciu jest pusta — czysta, dziewicza, nie widać nikogo i niczego poza sprzętem do nurkowania leżącym na piasku u stóp kobiety. Morze za jej plecami to turkusowa tafla, na której unosi się samotna łódka z białym kadłubem i wysokim masztem.

Kobieta na nikogo nie patrzy, chyba nawet nie zdaje sobie sprawy, że ktoś robi to zdjęcie. Jest najzwyczajniej w świecie szczęśliwa.

Tą kobietą jestem ja.

Ann Vanderhoof

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

deana | 2015-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Czasem są takie dni, gdy chciałoby się rzucić wszystko: pracę, dom, znajomych i wyruszyć gdzieś daleko w poszukiwaniu swojej własnej wielkiej przygody. Przed kilkunastoma laty tak właśnie zrobili Ann i Steve Vanserhoof. Zostawili pracę w wydawnictwie, Toronto, szarą rzeczywistość i wyruszyli na dwuletni rejs po Karaibach. ,,W krainie obfitości mango" to właśnie relacja z ich ,,przygody życia".

Jest to opowieść niezwykła. Przesiąknięta smakami, kolorami, muzyką i przede wszystkim potężnym zastrzykiem energii. Ann - kucharka amatorka, z tak wielkim zapałem i znawstwem opowiada o nowych potrawach, owocach, rybach czy alkoholach, że czasami czuje się ogromną ochotę aby ich spróbować. Dodatkowo załącza przepisy. Jej historia jest trochę jak karaibskie morze: raz spokojna i leniwa po to by za chwilę wrzeć i dmuchać jak tropikalna burza. Jest to książka nie tylko o jedzeniu i krajobrazie. Dużo miejsca zajmują w niej ludzie - żeglarze, tacy jak Ann i Steve ale także mieszkańcy mijanych...

Meggie | 2014-06-12

Wyrusz wraz z Ann Vanderhoof w podróż na Karaiby. Poczuj wiatr we włosach, spokój i zobacz jak piękny jest świat, który nas otacza, a którego w codziennej gonitwie nie dostrzegamy.
Interesująca lektura o podróży marzeń, pięknych miejscach i pełnych pasji ludziach. A na deser ciekawe przepisy kulinarne z odwiedzanych rejonów.
Ocena: 85/100

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

Historia o ludziach, którzy na dwa lata zrezygnowali z dotychczasowego, poukładanego życia, by będąc jeszcze w pełni sił i zapału przeżyć swoją karaibska przygodę. Przez 2lata pływali po falach morza koralowego, nasiąkali tamtejszymi zapachami i aromatami wszelkich odmian mango, dopieszczało ich słońce i spokój oraz entuzjazm poznawanych ludzi. Odwiedzili 16 krajów i ponad 40 wysp pławiąc się w przygodzie i zbierając barwne wspomnienia na kolejne lata swego juz bardziej unormowanego życia w kraju.

Wraz z parą bohaterów żeglujemy po wyspach, odkrywamy nowe smaki lokalnej kuchni, kulturę, poznajemy żeglarzy i ich przesądy, sami sobie dzięki temu aplikując pewien rodzaj przygody nastawiony na odprężenie i oderwanie od przykrości i ciężaru codzienności.

Oczywiście kuchnia jest znaczącą częścią kultury, wiele mówi o społeczeństwie, tutaj momentami było popadanie w przesadę. Natomiast bez wątpienia te fragmenty są opisane przez autorkę przepysznie. I co? Czym ma człowiek zadowolić...

Katarzyna | 2017-07-30
Przeczytana: 2017 rok

Niesamowita wyprawa, pełna podziwu i odwagi. Czytając, można się zatracić w tych bezkresach Karaibskiego raju..

brasilka2 | 2014-04-07
Przeczytana: kwiecień 2014

Bardzo odprężająca książka.
Para Kanadyjczyków postanawia rzucić pracę i pożeglować na Karaiby. Po drodze nawiązują przyjaźnie, poznają smaki nowych potraw. O tym też jest ta książka - o pysznym jedzeniu. Zrelaksowałam się podczas lektury.

Lady_B | 2015-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

Cudowna książka ! Czytałam długo i powoli rozkoszując się każdą chwilą spędzoną z bohaterami na Rececie, odwiedzając tropikalne rejony Karaibów, niemal czując ciepło promieni słońca, szum wiatru i wszystkie egzotyczne smaki. Kończąc książkę odczuwałam razem z bohaterami smutek, że podróż dobiega końca. Jedno jest pewne... też tak chcę !

prylka | 2014-05-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014.
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Na początku męczyło mnie nazewnictwo typowo żeglarskie , bo niestety nigdy nie pływałam jachtem i nie znam się na tym ,a nazwy do łatwych nie należą. Ale do wszystkiego można się przyzwyczaić :) Czym bliżej końca , tym lepiej się czytało. Myślę ,że samo zakończenie prosi się o ciąg dalszy, dopiski ... Historia pary Kanadyjczyków pracującej w wydawnictwie , która postanawia zwolnić się z pracy i ruszyć w rejs na Karaiby. Przez kilka lat gromadzą środki, przygotowują się do wypłynięcia i ... ruszają ... Nie obywa się oczywiście bez problemów , są początkującymi żeglarzami ,ale wszystko dobrze się kończy , a doświadczenia z czasem przybywa. Przyjemna lektura przeplatana przepisami kulinarnymi z zakątków świata odwiedzonych przez Ann i Stev'a.

Danuta | 2016-07-24

Piękna relacja z podróży do tropików.Książka pachnie,zacheca do oderwania się od rzeczywistości.Gorąco polecam.

Kasiawa | 2016-12-12
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 27 listopada 2016

Piękna okładka, zachęcający tytuł, karaibska przygoda... wydawać by się mogło, że niczego więcej nie trzeba, aby móc rozkoszować się przyjemną lekturą, wyobrażając sobie beztroskie lenistwo pod palmami u wybrzeży błękitnych wód Morza Karaibskiego. Tego właśnie oczekiwałam, ale po przeczytaniu książki czuję duży niedosyt. Brakowało mi opisów egzotycznej przyrody, piękna tamtejszych krajobrazów, relacji z codziennego życia na wyspach. Lektura jest natomiast przesiąknięta fachowymi informacjami ciekawymi może dla żeglarzy, mnóstwo w niej opisów tamtejszej kuchni z przepisami kulinarnymi włącznie, których w większości nie da się wykorzystać z uwagi na brak dostępności składników, poza tym czytając książkę odniosłam wrażenie, że bohaterowie większość czasu spędzili żeglując i walcząc z groźnymi sztormami, niż odpoczywając w bajecznie pięknych, tropikalnych zakątkach świata. Nie chcę jednak nikogo zniechęcać do lektury tej książki, bo pomimo wszystko warto po nią sięgnąć, szczególnie w...

ginebra | 2017-07-04

W swojej kategorii książka jak najbardziej spełniła moje oczekiwania. Dużo egzotycznych smaków, lekkie pióro, ciekawostki podróżnicze. Na plażę jak znalazł!