Zgłosuj na książki roku 2017

The Woman In Black, Susan Hill
horror
angielski
lukutoukka

Proud and solitary, Eel Marsh House surveys the windswept reaches of the salt marshes beyond Nine Lives Causeway. Arthur Kipps, a junior solicitor, is summonded to attend the funeral of Mrs Alice Drablow, the house's sole inhabitant, unaware of the tragic secrets which lie hidden behind the shuttered windows. It is not until he glimpses a wasted young woman, dressed all in black, at the funeral, that a creeping sense of unease begins to take hold, a feeling deepened by the reluctance of the locals to talk of the woman in black - and her terrible purpose.

źródło opisu: www.vintage-books.co.uk

źródło okładki: www.vintage-books.co.uk

Opinie czytelników (1931)

Mroczna i przygnębiająca powieść osnuta mgłą tajemnicy.

Moczarowy Dom odcięty od świata, nadmorskie bagna, opuszczone cmentarzysko, zjawy - to wszystko przyprawia o dreszcze, ale też i po trosze nuży

Powieść Susan Hill "Kobieta w czerni" nawiązuje do klasycznej literatury grozy.Opowieść o duchu i nienawiści napisana jest w sposób przystępny.Mroczny ,gotycki klimat dodaje specyficznego uroku przedstawionym wydarzeniom.
Sposób wprowadzenia czytelników w świat kobiety w czerni przypomina bardzo początek"W kleszczach lęku" Henry'ego Jamesa. Boże Narodzenie, angielska rodzina. Bliscy sobie ludzie opowiadają historie o duchach. W końcu głos zabiera Arthur Kipp,który wraca wspomnieniami do czasów swej młodości..
Stara posesja, tajemnicze miasteczko i sylwetka nieznajomej kobiety..Coraz trudniej racjonalnie wytłumaczyć świat wokół. Młody narrator próbuje więc poznać prawdę, w nadziei ,że jego odkrycie pomoże pokonać zło,którego obecność jest prawie namacalna w tym miejscu.Czy mu się uda?
Powieść jest oparta na prostym schemacie fabularnym,odwołuje się do klasycznych metod straszenia.Opowieść o widmie zyskuje na pewno dzięki pejzażom.Stare opuszczone domy , świat ,który...

xLadyInBlack | 2017-09-25
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2017

Arthur Kipps jest młodym notariuszem, który przyjeżdża do miasteczka Crythin Gifford w celu uporządkowania dokumentów po zmarłej klientce, niejakiej Alice Drablow. Na miejscu zastaje dziwną, zamkniętą społeczność, której członkowie na wspomnienie nazwiska denatki reagują niechęcią i nagłą zmianą tematu rozmowy. Po dotarciu na Węgorzowe Moczary, gdzie znajduje się posiadłość zmarłej, Arthur bierze się do pracy. Jego spokój zakłócają jednak dziwne odgłosy dochodzące od strony trzęsawisk, mające miejsce niewyjaśnione zjawiska oraz stale pojawiająca się tajemnicza kobieta w czerni, która obecna była również na pogrzebie pani Drablow. Jakie sekrety skrywa dom na Węgorzowych Moczarach i kim jest przyodziana w czerń kobieta?

Dzieło Hill garściami czerpie z tradycji powieści gotyckiej. Jest więc i nawiedzone domostwo, i mroczna tajemnica z przeszłości, a także ciągle odczuwalna atmosfera zagrożenia. Pod płaszczykiem horroru Brytyjka ukazuje nam jednak trudną sytuację kobiet w epoce...

allison | 2013-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2013

Utrzymana w konwencji dziewiętnastowiecznej powieści grozy historia, w której napięcie narasta stopniowo, podobnie jak lęk towarzyszący głównemu bohaterowi i udzielający się czytelnikowi.

Można odnaleźć tu atmosferę typową dla wielu utworów sióstr Bronte i Henry'ego Jamesa - jest oddalone od ludzkich siedzib, spowite mgłami, mroczne domostwo, do którego dotrzeć można tylko w porze odpływu; są złowrogie zjawy, odgłosy, koszmarne sny... Nad tym wszystkim unosi się tajemnicza aura i zagadka sprzed lat, o której mieszkańcy okolic wiedzą, ale nie chcą rozmawiać, co potęguje ciekawość narratora i odbiorcy.
Nie jestem fanką horrorów, więc z ręką na sercu przyznam, że momentami cierpła mi skóra na grzbiecie i cieszyłam się, że za oknem jest jeszcze jasno, bo czytając tę powieść, byłam sama w domu:).

Polecam wszystkim, którzy lubią nastrojowe i zagadkowe historie, takie, w których ważną rolę odgrywa wyobraźnia, a nastrój grozy tworzą przede wszystkim narastające emocje, a nie...

Ag2S | 2012-03-05
Przeczytana: 04 marca 2012

Jest pierwsza połowa XX wieku, nad małym miasteczkiem w Anglii ciąży plaga śmierci, mieszkańcy milczą, nie chcąc wyjawić sekretu przekleństwa, jest cmentarz i dama w czarnej sukni, jest nawiedzony dom, do którego prowadzi droga Dziewięciu Topielców, jest bardzo mrocznie i wydawałoby się, że to klasyka horroru, ale tak naprawdę nie ma się czego bać. Zdecydowanie zabrakło tu wszechogarniającego klimatu niepokoju i tajemnicy.

„Kobieta w czerni” to obraz matki w żałobie, cierpiącej po stracie swojego synka.
Wyobrażałam sobie jej niepojęty ból, który graniczy z szaleństwem, jej bezsilność i wściekłość, która zaślepia, krzywdzi, oddalając od bliskich i rodziny. Wyobrażałam to sobie ale nie mogłam poczuć.
Historia ciekawa lecz źle napisana, jakoś tak bez emocji.

Myślę, że książkę mogę polecić jedynie osobom zaczynającym dopiero swoją przygodę z horrorem, tym, którzy jeszcze nie wiedzą jak strasznie może być.

teri | 2013-03-20
Przeczytana: 19 marca 2013

Ksiazka zdecydowanie przereklamowana.Porownywana do prozy siostr Brontè i Daphne du Maurier...Lubie powiesci gotyckie,lubie ich nastroj.Dom owiany tajemnica,bagna,trzesawiska,mgly i jakas kobiera w czarnej sukni,ktora szuka zemsty.To wszystko zaintrygowalo mnie i bardzo chcialam przeczytac ta ksiazke.Ale,niestety rozczarowalam sie i nie zostane fanka tej autorki.Zdecydowanie wole Daphne du Maurier.Delusione....
Serdeczne podziekowania dla Fuzji!

książek: 1955

Gotycka powieść, która została napisana 34 lata temu prze Susan Hill.
Hermetyczność, małomiasteczkowy klaustrofobiczny klimat obezwładniającej, gęstej mgły, trzęsawisk, wrzosowisk, wiejącego i padającego niemal ciągle deszczu, enigmatyczne zachowania mieszkańców, izolacja Domu na Węgorzowych Moczarach.
Tajemniczy Dom na Węgorzowych Moczarach góruje nad bagnami, niemal odcięty od miasteczka i trudno dostępny, spowity tajemnicą i zgonem seniorki rodu.
Młody notariusz Arthur Kipps z Londynu przybywa do tego odludnego miejsca, uczestniczyć w pogrzebie, uporządkować sprawy spadkowe i wystawić niezwykłą posiadłość na sprzedaż.
Autorka wprowadza nas w nieźle skonstruowaną powieść grozy, napięcie wzrasta i powoli nas obezwładnia, bardzo barwny język, opisy natury, które wprawiają o gęsią skórkę i hipnotyzująca postać kobiety w czerni, przed którą nie uciekniesz...
Zgrabnie w klimat kleszczy strachu wkomponowany ówczesny wiktoriański problem kobiet niezamężnych i ich...

Anna | 2012-04-10
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Tajemnicza historia, która wciąga tak niesamowicie, że trudno się oderwać. Opisy, które pobudzają wyobraźnię do tego stopnia, że czytelnik ma poczucie, że znalazł się w opisywanych miejscach i sytuacjach razem z głównym bohaterem. Jedyny mankament tej książki, to to, że jest taka krótka, bo z chęcią poczytałabym jeszcze. Polecam :-)

Gabrysia | 2014-01-29

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kobieta w Czerni - ksiązka którą pochłonęłam w jeden dzień.

Wzięłam ją do ręki ze względu na Daniella który grał Pottera :)
Pomyślałam że może byc fajna.
I się nie myliłam. Opis zawarty w książce nakłonił mnie by ją przeczytac.
W żadnym stopniu się nie zawiodłam. Książka ta to arcydzieło które trudno będzie przebic.

Młody notariusz wyrusza na Węgorzowe Moczary by tam załatwic papierkową robotę związaną z znajdującym się tam domem i jego byłymi mieszkańcami.
Nie wie jednak że dni które tam przeżyje będą straszne i na długą może na zawsze , odznaczą piętno w jego wspomnieniach.

Historia Kobiety w Czerni jest przerażająca i przejmująca.
Kobieta która za śmierc synka wini swoją siostrę zamienia się w potwora który zabiera dzieci z pobliskiego miasteczka.

Mieszkańcy starają się uchronic swoje pociechy lecz na próżno. Duch czy raczej monstrum nawiedza ich co noc wypatrując ofiar. Co noc zabierając niewinne dziecko.

Książkę czytałam czasem ze strachem i na pewno z wielkimi...

Marysia | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

już dawno żadna książka nie pochłonęła mnie tak, jak 'Kobieta w czerni'... czyta się jednym tchem, fabuła niesamowicie wciąga, koniec mimo, że okazał się przewidywalny, podobał mi się, ale też bardzo mną wstrząsnął!

film natomiast był dla mnie zbyt przerażający. nie dotrwałam nawet do połowy.

zobacz kolejne z 1921