Fabrykantka aniołków

Änglamakerskan
9788375541939
literatura szwedzka
Ag2S

Wielkanoc 1974. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, znika bez śladu rodzina. Na pięknie nakrytym świątecznym stole zostaje obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby. Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malutkiego synka. Postanawiają wyremontować i...

Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malutkiego synka. Postanawiają wyremontować i otworzyć dla gości stary ośrodek kolonijny, którym wiele lat temu zarządzał surowy ojciec Ebby.
Wkrótce po rozpoczęciu prac remontowych oboje omal nie giną w tajemniczym pożarze. Równie tajemnicze są stare ślady zaschnietej krwi odnalezione pod zerwaną podłogą w jadalni. Do akcji wkracza wkracza Patrik Hedström. Czy zdoła wyjaśnić zagadkę z przeszłości?

źródło opisu: Czarna Owca, 2012

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5547

Gdy przeszłość splata się z teraźniejszością

Camillę Läckberg okrzyknięto mistrzynią skandynawskich kryminałów. Osiem wydanych na polskim rynku powieści przysporzyło tej pisarce grono wiernych fanów i zagorzałych wielbicieli, którzy sięgają bez namysłu po jej kolejne książki. A ja, wstyd się przyznać, jeszcze nie posmakowałam pióra tej autorki. Nadrabiać czytelnicze zaległości zaczęłam od najnowszej powieści utalentowanej Szwedki, a mianowicie „Fabrykantki aniołków”. Książka bardzo przypadła mi do gustu. Uległam jej bez reszty. Grube tomiszcze przeczytałam z wypiekami na twarzy w niecałe dwa dni. Po lekturze dodałam tę pisarkę do grona autorów, których muszę przeczytać wszystko, co zostało wydane.

Valo to mała wyspa niedaleko Fjallbacki. Tu wiele lat temu w wielkanocną niedzielę doszło do tajemniczego zniknięcia całej rodziny. Elvanderowie zniknęli bez śladu, zapadli się pod ziemię. W ich domu pozostała tylko malutka, roczna Ebba, którą znaleźli chłopcy będący uczniami szkoły z internatem, prowadzonej przez Elvandera. Dziewczynka trafiła do adopcji. Jej nowi rodzice okazali się troskliwi i kochający. Dorosła Ebba wyszła za mąż za Martena. Para doczekała się synka, który stał się dla nich całym światem. Niestety ich szczęście nie trwało długo. Chłopczyk w wieku przedszkolnym tragicznie ginie. Rodzice są w wielkim szoku i żałobie. Rozpacz kładzie się cieniem na ich przyszłości. Postanawiają sprzedać dom w Geteborgu i wrócić w rodzinne strony Ebby. Kupują nieruchomość, która kiedyś była rodzinnym domem Elvanderów i chcą po remoncie otworzyć tu pensjonat. Jednak wyspa okazuje się miejscem niespokojnym. Ktoś podkłada ogień pod remontowany budynek, ktoś strzela do Ebby. Kto prześladuje małżeństwo Starków ? Kto rokrocznie przesyła Ebbie urodzinowe życzenia i wpłaca datki na jej konto? I co ją łączy z kobietą określaną mianem „fabrykantki aniołków”, która kiedyś zamordowała gromadkę dzieci ?

„Fabrykantka aniołków” to perfekcyjne połączenie kryminału i powieści obyczajowej. Niezwykle ciekawa i skomplikowana fabuła sprawiła, że trudno mi się było oderwać od czytania. Dwutorowa akcja, w której teraźniejszość miesza się z historią rodzinną, sięgającą początków XX wieku, jest pełna zaskakujących zwrotów akcji i wielu niespodzianek. Autorka umiejętnie roznieca czytelniczą ciekawość i trzyma do końca w napięciu i niepewności. Plejada interesująco wykreowanych postaci, mrożące krew w żyłach opisy drastycznych wydarzeń i spora dawka napięcia sprawiają, że nawet najbardziej wybredny miłośnik sensacji będzie usatysfakcjonowany powieścią. Doskonałe połączenie wielu wątków i wplecenie historii w literacką fikcję udało się Läckberg perfekcyjnie. Autorka doskonale ukazuje emocje swoich bohaterów, ich rozterki, przeżycia i dylematy. Ta powieść to książka, która nieustannie zaskakuje, ciągle coś się w niej gmatwa i komplikuje. Sympatyczni policjanci okazują się różnorodnymi osobowościami, ale potrafią stworzyć zgrany zespół i zgodnie współdziałać dla dobra sprawy.

„Fabrykantka aniołków” to nie tylko dobra książka sensacyjna. To także powieść o prowincji (a ten temat uwielbiam), która nie jest sielankowa, ale pełna tajemnic, sekretów i grozy. Na pochwałę zasługuje także ciekawy styl, wartkie dialogi, przyprawiające o gęsią skórkę mroczne opisy.

Zakończenie mnie nieco zaskoczyło. Nie spodziewałam się akurat takiego rozwiązania zagadki kryminalnej. No i mam pewien niedosyt. Szkoda, że w końcówce książki tak mało miejsca pisarka poświęciła Ebbie. Byłam ciekawa jak owa kobieta poradziła sobie z górą emocji i jak pogodziła się z kilkoma faktami, które na zawsze zmieniły jej życie.

Idealna lektura dla miłośników Larssona i skandynawskich kryminałów.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Paco | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

Fabrykantka reprodukcji.
Businesswoman powieleń.
Sacrum reedycji.
Cykliczna straganiarka.
Roszczę sobie głoszenie w/w rewolt, bo w sadze siedzę.
Siedzę w sadze od wanny lodem i księżniczką wypełnionej.
Od czasu, gdy pisarka pewna, parol na stróża porządku publicznego zagięła. Przez co zagięła się również rzeczywistość i konstelacja stopniowania uporządkowanej kwalifikacji hierarchicznej. Uff...
Krótko mówiąc – przejęła zwierzchnictwo. Nad siłami zbrojnymi Fjällbacki.
Przydeptując oblubieńca pantoflem.
Piszczy tam i kwili, podczas gdy wyzwolona kobieta dzielnie w lufy kilerów zagląda. Skrzypi cała machina sztabu dowódcy. Zgrzytają samopas pozostawione dzieci. Jej siostra kolaboracją chrzęści a ciągłe promowanie par jednakowych pewne granice przekracza. Wartości pod pantoflem zostawiając, razem z mężusiem popiskującym.
No i ta przenikliwość, którą Camilla w posłowiu się chełpi. Zachowania zbrodniarza norweskiego do swych bohaterów porównując.
Czy nie zdaje sobie sprawy, że...

PABLOPAN | 2012-05-29
Przeczytana: 29 maja 2012

Rewelacja, ciężko się oderwać, a co najważniejsze tym razem (w przeciwieństwie do Latarnika) przeszłość łączy się z teraźniejszością bardzo bezpośrednio. Styl jest świetny, a akcja wartka. Lackberg znów w szczytowej formie. Polecam!

Piotr | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Na moich półkach stoi kilka tomów autorstwa słynnej, szwedzkiej pisarki, a ja nie wiedzieć czemu, zacząłem w złej kolejności. Chronologia chyba tutaj jest zbędna, sądząc po tomie, który właśnie zakończyłem czytać.

Autorka porwała mnie od pierwszej strony. Akcja toczy się dwutorowo. Pierwsza scena to moment aresztowania kobiety, będącej jak się okazuje morderczynią dzieci, których zwyczajnie nikt nie chce. Szybko przenosimy się do współczesności. W 1974 roku bez śladu ginie rodzina. Za wyjątkiem rocznego dziecka. Po latach ocalona Ebba wraca na wyspę, do domu w którym straciła rodzinę. Jednak od początku coś lub ktoś chce ją wypędzić z tego miejsca. Wraz z mężem chce odnowić ośrodek kolonijny. Wkrótce wybucha pożar, a to początek zawiłości tej wciągającej historii.

Camilla Läckberg ujęła mnie niesamowicie wciągającą historią, mającą podłoże w różnych czasach, a wydarzenia w tajemniczy sposób zazębiają się, a na koniec dostajemy prezent w postaci rozwiązania zagadek. Czy tutaj...

Nie, nie, nie! Czytałam i oczom nie mogłam uwierzyć.
Wszystko, co podobało mi się w poprzednich częściach, autorka postanowiła albo wyrzucić, albo zmodyfikować.
Dzięki temu wyszło z tego coś przewidywalnego i wtórnego, co mnie niestety rozczarowało.

Zacznijmy od pary głównych bohaterów, szczególnie Eriki. Jej zachowanie z książki na książkę stawało się coraz bardziej irytujące, ale w „Fabrykantce aniołków” osiągnęło szczyt nieracjonalności i głupoty. Narobiła im Läckberg dzieciaków i mimo to postanowiła, że Erika jednak będzie prowadzić swoje własne śledztwa, wyszło to bardzo mało realnie. Co tam trójka wrzeszczących maluchów w domu, ona musi prześcignąć Patrika, bo przecież mu się nie pochwali zdobytymi informacjami. O tym, że włamali im się do domu też nie powie, po co, ten jej mąż to jakiś policjant jest, czy coś?

Wątek Anny… to jest chyba najgorszy wątek tej książki. Nie będę Wam zdradzać szczegółów, ale momentami czułki mi opadały jak czytałam co ta kobieta wyprawia. Od...

nadzieja1925 | 2015-05-01
Przeczytana: 01 maja 2015

„-Mówi wam coś nazwisko Helga Svensson?
-Fabrykantka aniołków.”

W roku 1974 na wyspie Valö dzieją się rzeczy niezrozumiałe dla większości z nas. Przy wielkanocnym stole znika cała rodzina oprócz najmłodszej Ebby, która już jako dorosła kobieta wraca z powrotem na wyspę wraz z własnymi demonami.
Jej powrót rozpoczyna gamę nowych przestępstw i starych dowodów zbrodni. A na straży wszystkiego będą stać Erika i Patrik z pomocą przyjaciół (wiem, jakoś oklepanie to brzmi, ale Läckberg na szczęście pisze o wiele lepiej niż ja).
Przy okazji historia pochyłym druczkiem zachwyca, a z każdym rozdziałem ujawnia coraz więcej informacji... rodzina Aniołków z Fjällbacki... zdecydowanie jestem na TAK!
Rozbudowana akcja, dużo pobocznych i epizodycznych wątków oraz piątka facetów, którzy byli na wyspie tego nieszczęsnego dnia... jakie tajemnice skrywa klucz odpowiedzi?

Szwedzkie kryminały... ten kto je wymyślił, otrzymuje ode mnie miejsce na równi z wynalazcą lodów i czekolady – bez obu życie...

ChicaDeAyer | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

Pani Lackberg to taki Dan Brown w spódnicy – każda z jej książek jest jeszcze bardziej podobna do poprzedniczek i ma identyczną konstrukcję, a mimo to powiela ich sukces i znajduje się w czołówce najbardziej poczytnych kryminałów. Co zabawne, mowa o gatunku, którego istotą jest suspens.

Muszę uczciwie przyznać, że autorka uczyniła progres jeżeli chodzi o stały punkt programu – retrospekcje. Wreszcie odpowiednio dawkuje informacje, nie zdradza clue sprawy już na samym początku powieści. W dodatku te części książki czytało mi się najlepiej – może dlatego, że z racji ich objętości autorka musiała być treściwa w swej wypowiedzi, a i sama strona językowa wypada lepiej i mniej infantylnie. Tak różowo nie jest, jeżeli chodzi o przeskok do czasów współczesnych – znowu zaserwowano nam pisaninę kluczącą wokół głównego tematu, przy czym większość dygresji kręciła się wokół życia prywatnego bohaterów znanych nam z poprzednich części tej sagi. Bohaterów, którzy z powieści na powieść stają się...

Kiwi_Agnik | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

Fabryka nudy.

Ufff... skończyłam.
Dłużyła mi się ta książka niemiłosiernie.
A to oznacza?
Że od pani Camilli nie zdążyłam "odpocząć", a ponad półtoraroczna przerwa od "Latarnika" na niewiele się zdała.
No dobra... żeby nie było aż tak źle, to... źle nie było.
Aczkolwiek męczenie tej pozycji, gdy już czekają w kolejce kryminały na które długo czekałam, bywało nieznośne.

Do rzeczy.
Fabuła nie jest zła, chwilami nawet (o dziwo) wciągała mnie jej treść, wątki kryminalne uknute całkiem sprawnie, jest tajemnica, są sekrety, ale i tak wszystko za długie, za rozwleczone i za naiwne, wtórne i przewidywalne.
Za dużo postaci mąci w głowie, język prosty, treść nie wymaga główkowania, akcja na stałym poziomie, a główni bohaterowie dalej wzbudzają we mnie obojętność.

Nie jestem fanką "Sagi o Fjällbace", nie jestem nawet sympatykiem tej serii, zatem dlaczego sięgam po twórczość pani Läckberg?
Czytam ażeby móc się wypowiadać i wyrobić własną opinię. Poza tym osiem tomów już za mną, dwa przede...

Hania | 2017-10-01
Przeczytana: 30 września 2017

A w Fjällbacka ciągle nowe przygody...Ponownie miałam przyjemność przenieść się do tego malowniczego, tejemniczego, czasem mrocznego miasteczka. Tym razem "Fabrykantka Aniołków". Opowieść z ciekawymi wątkami historycznymi. Bardzo fajnie napisana, jak zwykle już w połowie książki napięcie wzrasta do tego stopnia, że ja nie śpię po nocach:) Bardzo zżyłam się z głównymi bohaterami i dalej będę śledziła ich poczynania w szwedzkim, intrygującym miejscu.

macias | 2014-07-29
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 29 lipca 2014

Pierwszymi częściami sagi z Fjällbacki byłem zachwycony, ale kiedy skończyłem słuchać ostatni odcinek poczułem swego rodzaju ulgę. Wydaję mi się, że pomysły Camilli Läckberg wyczerpały się już jakiś czas temu i ostatnie powieści były zaledwie kiepskimi kopiami swoich o wiele lepszych poprzedniczek. Wszystkie pisane w jednym, coraz bardziej przewidywalnym i coraz bardziej irytującym schemacie. Doceniam za to doskonałą realizację audiobooków a w szczególności fantastyczną pracę wykonaną przez Marcina Perchucia jako lektora całego cyklu.

Zuell_Zuell | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Camilla Lackberg w bardzo dobrej formie.
Kolejny gorący i emocjonujący, wciągający thriller. Mieszkańcy Fjallbacki dobrze pamiętają nierozwiązaną w latach siedemdziesiątych zagadkę dziwnego zaginięcia całej rodziny. Jedyna ocalała wówczas roczna dziewczynka Ebba wraca dziś do miasteczka aby wraz z mężem zamieszkać w pustym domu rodzinnym. Zaczynają się przerażające zdarzenia.
Jak zwykle u Lackberg fakty najnowsze wiążą się z mrożącymi krew w żyłach historiami z dalekiej przeszłości. I jak zwykle autorka doskonale
przeplata momenty grozy i mrocznej tajemniczości z radosnymi familiarnymi wątkami obyczajowymi, co daje w efekcie kolejny mocny thriller, a zarazem lekką klimatycznie i łatwą w odbiorze powieść.

Każda kolejna książka autorstwa Camilli Lackberg jest bardzo podobna do poprzedniej. I konstrukcyjnie, i narracyjnie, i problematycznie, i klimatycznie.
I to jest wiadome. I to jest oczekiwane. Przecież to seria. Cykl. Saga. Dlaczego więc czytam tyle krytyki tych aspektów? I...