Ślubna suknia

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Wydawnictwo: Muza
Robe de marié
Ag2S

Doskonały thriller z suspensem, chętnie porównywany przez krytyków do "Dziecka Rosemary" Iry Levina Czy młoda paryżanka Sophie cierpi na chorobę psychiczną i stopniowo popada w obłęd, czy też ktoś umiejętnie i nie przebierając w środkach usiłuje jej to wmówić? Utrzymana w atmosferze narastającego zagrożenia opowieść o zemście i jej cenie Sophie jest osobą spełnioną zarówno w życiu osobistym,...

Utrzymana w atmosferze narastającego zagrożenia opowieść o zemście i jej cenie

Sophie jest osobą spełnioną zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jednak od pewnego czasu jej spokój zakłócają drobne, lecz przykre incydenty: gubi klucze, książki, zapomina, gdzie zaparkowała samochód, mylą jej się godziny spotkań. A potem jest jeszcze gorzej. Sophie zaczyna myśleć, że zwariowała, i ląduje w szpitalu psychiatrycznym. Wkrótce zostaje zamieszana w morderstwa, w których jest jedyną podejrzaną. Przerażona ucieka, wymyka się policji i postanawia zmienić tożsamość. Kiedy myśli, że ułożyła sobie życie z nowym mężem, znowu ma luki w pamięci, robi różne dziwne rzeczy i popada w depresję. Myśli nawet o samobójstwie, ale wtedy odkrywa, że mąż prowadzi wobec niej podwójną grę. Dlaczego postanowił zniszczyć ją i jej życie?

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42255

wiech | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Uff… niesamowity thriller!
Psychologiczny. Mroczny. Niepokojący.
W niepowtarzalnym stylu prowadzone są dwie osobne narracje – dziewczyny doprowadzonej do obłędu i psychopatycznego oprawcy.
Autor świetnie posługuje się suspensem. W dramatycznym momencie wstrzymuje akcję, pobudza apetyt, by zaraz przenieść ją w inne miejsce i czas.
Zemsta, obsesje, morderstwa, manipulacje, urojenia – to wszystko jest w tym fascynującym dreszczowcu.
I jest intrygujące zakończenie, którego autor sprytnie nie pozwolił przewidzieć.
Polecam tym, którzy szukają oryginalnych, dobrze napisanych thrillerów. Pierre Lemaitre naprawdę wie, jak pisać takie thrillery!

PS
Strach pomyśleć jak łatwo normalna egzystencja może obrócić się w szaleństwo. Wystarczy tylko trochę manipulacji.

Joanna | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tytuł książki nawiązuje do rozwiązania wątku kryminalnego powieści.
Bohaterką jest młoda paryżanka Sophie, której szczęśliwe pod każdym względem życie legło w gruzach dosłownie z dnia na dzień. Popadając w depresję nie pracuje w swoim wyuczonym zawodzie, żyje z dnia na dzień pracując dorywczo , jest osobą skrytą , nie ujawnia faktów z przeszłości. Kreując siebie jako osobę znikąd, tajemniczą i biorąc pod uwagę śmiertelne zdarzenia , które mają miejsce w jej otoczeniu - czytelnik i sama bohaterka są przekonani o popadaniu w obłęd , chorobę psychiczną.
Trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony , nieprzewidywalny w zwrotach akcji thriller psychologiczny o zemście, rozwijającej się psychozie i niezwykle wyrafinowanej grze z psychopatą z elementami grozy i przerażenia.
Nowatorski jest również sposób rozwiązania zagadki licznych morderstw bez udziału prowadzonego żmudnego śledztwa, opisów życia pracowników komisariatu itp, do których przyzwyczaiły mnie ostatnio...

Ewelina229 | 2015-09-02
Przeczytana: 02 września 2015

Przyznaję bez bicia, że początek mnie nudził i męczył a główna bohaterka zwyczajnie wkurzała i miałam przez dłuższą chwilę wrażenie, że się poddam, ale ale ze mnie jest twarda zawodniczka, i skoro przebrnęłam przez większe porażki, to teraz też dam radę, no i najważniejsze, skoro książka ma tyle pozytywnych opinii to muszę znaleźć TO COŚ... no i teraz mówię alleluja, że nie przerwałam... Kiedy już się wkręciłam, to przepadłam, świetnie skonstruowany thriller psychologiczny, wciągający i zaskakujący.
Sophie wiedzie szczęśliwe życie u boku męża i nagle dosłownie z dnia na dzień zaczyna gubić rzeczy, które po kilku dniach odnajduje w innych miejscach, myli terminy umówionych spotkań... kiedy jej stan się nasila zaczyna wpadać w depresję. Śmierć wielu osób, gdzie wszystko wskazuje na to, że ona jest sprawcą, powoduje że Sophii ucieka jakby sama wierzyła w swoją winę.. Jaka jest prawda ? Co stanie się z Sophii? Czy odkryje prawdę zanim całkowicie oszaleje ?
przeczytajcie a zrozumiecie,...

Korobek | 2015-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Wow! Genialny thriller psychologiczny. Rewelacyjne opisy stanu psychozy - czułam się cała oblepiona tym psychodelicznym klimatem. Autor ma niesamowicie plastyczny styl pisania. Idealnie trafił w mój gust. Zaskakująca narracja.
Nieszczęśliwie zaczęłam czytać książkę ok pierwszej w nocy (tak tylko, żeby zapoznać się z autorem), ale już od pierwszej strony akcja tak pędziła, że oderwałam się od niej dopiero jak zaczęło świtać.
Piękne rozpoczęcie przygody z panem Lemaitre - mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie, bo poprzeczkę sobie ustawił bardzo wysoko.

miete | 2016-08-02

To naprawdę świetny przykład dobrej-"złej" książki. Podczas jej lektury moje neurony lustrzane wyły z bólu i błagały o litość ale nie było rady trzeba było wszystko doczytać do ostatniuśkiego słowa. To pewne: Lektura tej książki nikogo nie pozostawi obojętnym. Zapewniam. To nie jest pozycja miła, łatwa i przyjemna, ta powieść miażdży nasz umysł jak w imadle , jej czytanie boli i nie odpuszcza do końca. W klimacie bliżej jej moim zdaniem do Kafkowskiego "Procesu" aniżeli do "Dziecka Rosemary" .
Jest dogłębnie przemyślana i znakomicie napisana człowiek do samego końca nie wie czego może się spodziewać. Bardzo trudno jest o niej pisać nie zdradzając fabuły a niestety choćby najmniejsza dygresja dotycząca fabuły może wyjawić puentę i pozbawić radości z czytania.
Spróbuje jednak napisać o niej kilka zdań tak aby nie wyjawić przedwcześnie kluczowych wydarzeń
Rzeczywistość w którym obraca się główna bohaterka jest pełna mroku, nieszczęść i cierpienia od którego właściwie nie ma ucieczki....

Spróbujcie sobie wyobrazić, że żyjecie ze świadomością, że nie wiecie co zrobiliście wcześniej. Dla przykładu zapomnieliście, że gdzieś byliście i coś zrobiliście. Gubicie wiele istotnych rzeczy, a wasza pamięć płata co chwilę figle. Nie wiecie czy coś, co właśnie miało miejsce, stało się za Waszą sprawą a Wy nie możecie sobie przypomnieć ani kiedy to się stało ani czy w ogóle tego dokonaliście. Pół biedy jeśli to rzecz błaha, a co w przypadku gdy dowiadujecie się, że... ktoś zginął.

Tak właśnie czuje się Sophie. Ta młoda kobieta pracująca jako opiekunka do dziecka w pewnej zamożnej rodzinie często gubi różne rzeczy. Przed oczami wyobraźni widzi różne obrazy zdarzeń, które miały miejsce. I wcale nie są to miłe obrazy. Ma świadomość, że była w centrum tych zdarzeń ale kiedy to się stało? Jak?
Pewnego dnia Sophie musi uciekać. Ma bowiem ogromne przeświadczenie, że zrobiła coś złego. Dochodzi do morderstwa a ona nie pamięta żadnych szczegółów. Sam widok efektu zbrodni niewiele jej...

Lilian | 2016-01-06
Na półkach: Przeczytane, Książki W
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Robi wrażenie. Pełna niepokoju, niejasności, strachu.
Są oczywiście zbrodnie i trupy, ale najbardziej przerażające są opisy stanów psychicznych bohaterki i tego co ona przeżywa...

Książka składa się z czterech części, a nie chcąc zdradzać fabuły wspomnę tylko, że każdą z nich czyta się z zapartym tchem , podczas każdej odczuwa się lęk i dreszcze emocji...

To nie jest zwykły kryminał jakich wiele na rynku wydawniczym ... to thiller na bardzo wysokim poziomie

książek: 1910

Świetny thriller, zaskakujący, trzymający w takim napięciu i wprowadzający w nastrój takiej grozy, ze byle trzaśnięcie drzwiami przyprawiało mnie bez mała o zawał serca.
Nie chce zbyt wiele pisać, aby nie psuć przyjemności odkrywania kolejnych części układanki. Tutaj wszystko jest ważne, każde zdanie, każde słowo. Dlatego absolutnie nie czytajcie opisu tej książki. Zbyt wiele zdradza i może zepsuć ten nastrój w jaki wprowadza ta historia osobę zupełnie nieświadoma tego, co sie tak naprawdę dzieje.
Polecam serdecznie, na pewno nudzić sie nie będziecie. A i jeszcze jedno, nie zważajcie na dziwny początek i przebrnijcie przez niego, im dalej tym ciekawiej i gwarantuje Wam, ze nie będziecie w stanie oderwać sie od tej książki dopóki jej nie skończycie.

filozof | 2015-03-12

Lubię klimaty nordyckie,ale Dania czy Szwecja to nie są jedyne państwa świata.
Jest też Francja. I tu na E-BOOKU.Czytałem sobie Suknię Ślubną.
Tytuł dość fajny,bo wygląda jak romans, a tymczasem to mocny wciągający thriller. którego akcja toczy się właśnie we Francji.
Czy główna bohaterka dokonała tych zabójstw ?
To najważniejsze pytanie jakie sobie stawia czytelnik i czytelniczka ?
Wartka akcja i napięcie, to najważniejsze atuty w tej książce.

aerien | 2013-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 lipca 2013

Po tylu pozytywnych recenzjach spodziewałam się świetnej lektury, ale, do diaska, nie aż tak świetnej!
Powieść jest po prostu znakomita, z tak oryginalną konstrukcją utworu jeszcze się nie spotkałam - zaskoczenie totalne. Historia niebanalna i porywająca, bardzo klimatyczna - wraz z bohaterami popadamy w stany niemal paranoiczne. Cudowny thriller psychologiczny, z co prawda trudnym, chaotycznym, przedziwnym początkiem, ale mniej więcej od połowy książki nie sposób odłożyć. Polecam.