iMózg. Jak przetrwać technologiczną przemianę współczesnej umysłowości

Okładka książki iMózg. Jak przetrwać technologiczną przemianę współczesnej umysłowości Gary W. Small, Gigi Vorgan
Gary W. SmallGigi Vorgan Wydawnictwo: Vesper poradniki
poradniki
iBrain. Surviving the technological alteration of the modern mind
Vesper
2011-02-01
2011-02-01
Sy Borg
mózg technologia

Okładka książki Spod kozetki. O pewnym psychiatrze i jego najdziwniejszych przypadkach Gary W. Small, Gigi Vorgan
Spod kozetki. ... Gary W. Small, Gigi...

Książka bardzo pomocna w zrozumieniu tego co się dzieje z naszym mózgiem, kiedy korzystamy z urządzeń cyfrowych. Polecam zdecydowanie. Szczególnie ważna dla nauczycieli, rodziców, którzy chcą odpowiedzialnie i ze zrozumieniem koordynowac kontakt dzieci z licznymi urządzeniami cyfrowymi.

Książka ciekawie przedstawia wpływ technologii cyfrowej na rozwój ludzkiego mózgu, który ciągle ulega gwałtownej i głębokiej przemianie. Poruszonych jest w niej wiele ciekawych wątków m.im. opisany jest wpływ, jaki ma eksplozja cyfrowej technologii na nasze odczuwanie, zachowanie i funkcje naszych mózgów. Dzięki temu zmienia się sposób, w jaki żyjemy i komunikujemy się ze sobą.

Polecam.

"iMózg" autorstwa G. Small i G. Vorgan to pasjonująca książka popularnonaukowa o przemianach technologicznych współczesnego świata. Jednak porusza ona to zagadnienie pod nieco innym kątem niż dotychczas: na zmiany związane z wykorzystaniem nowych mediów autorzy patrzą bowiem pod kątem neurobiologii, w tym przemian strukturalnych i funkcjonalnych jakie zachodzą w mózgach Cyfrowych Tubylców i Cyfrowych Imigrantów przy zetknięciu z nowymi technologiami.

Kimże jednak są wymienione postacie? Cyfrowymi Tubylcami G. Small i G. Vorgan nazywają pokolenie, które przyszło na świat po przemianie technologicznej; pokolenia dla którego korzystanie z komputerów, telefonów komórkowych czy gadżetów cyfrowych jest chlebem powszednim każdego dnia. Cyfrowi Imigranci natomiast to osoby pamiętające czasy tradycyjnej korespondencji, w neurobiologicznym znaczeniu zaś: ludzie, których mózgi przeszły już przez krytyczne okresy rozwojowe przed pojawieniem się nowości elektronicznych.

Autorzy ani nie demonizują, ani nie gloryfikują wpływu cyfrowych przekaźników na człowieka. Opisują zarówno pozytywne aspekty wynikające z doskonalenia umiejętności wyszukiwania informacji przez internetowe wyszukiwarki czy nawet grania w komputerowe gry, jak i zagrożenia jakie wynikają z ekspozycji na elektroniczne bodźce u dzieci, których mózgi dopiero kształtują się.

Ciekawą propozycją jest poddanie się testom np. na "niewerbalne umiejętności komunikacyjne", "umiejętności empatyczne i umiejętność słuchania" czy "wielozadaniowość i uwagę" (to tylko wybrane testy z tych zawartych w książce). Rzetelna odpowiedź na pytania pozwala na ocenę w wybranych sferach, kolejna część książki pomaga zaś w przezwyciężeniu ewentualnych trudności - zawarte w niej są wskazówki i ćwiczenia dla poszczególnych podgrup zdolności.

"iMózg" to nie tylko zbiór naukowych ustaleń na temat związku mózg - technologiczne przemiany, ale także książka pozwalająca lepiej zrozumieć ludzi z innego pokolenia. Podoba mi się sposób, w jaki autorzy opisują dane zachowania: ich refleksje raczej zachęcają do samooceny niż stanowią ocenę opisywanych zachowań. Wyraźnie widać, że ich celem nie jest krytyka czy pochwała określonego postępowania, ale dzielenie się zdobytą wiedzą, dzięki której potencjalny odbiorca będzie mógł lepiej funkcjonować w zmieniającej się w szybkim tempie rzeczywistości.

Polecam!

• Mózg