Factotum

Wydawnictwo: Ecco
006113127X
angielski
Katarzyna

One of Charles Bukowski's best, this beer-soaked, deliciously degenerate novel follows the wanderings of aspiring writer Henry Chinaski across World War II-era America. Deferred from military service, Chinaski travels from city to city, moving listlessly from one odd job to another, always needing money but never badly enough to keep a job. His day-to-day existence spirals into an endless litany of pathetic whores, sordid rooms, dreary embraces, and drunken brawls, as he makes his bitter, brilliant way from one drink to the next.

Charles Bukowski's posthumous legend continues to grow. Factotum is a masterfully vivid evocation of slow-paced, low-life urbanity and alcoholism, and an excellent introduction to the fictional world of Charles Bukowski.

źródło opisu: http://www.harpercollins.com/books/Factotum-tie-in...(?)

źródło okładki: http://www.harpercollins.com/books/Factotum-tie-in...»

Monika | 2011-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

gdyby ta książka to były perfumy - używałabym ich codziennie. gdyby była prawdziwym mężczyzną - latała bym za nim z gorącą cipką prosząc o chwilę szczęścia.

vampireheart | 2017-04-18
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Im więcej książek Bukowskiego czytam, tym mniej mam do powiedzenia na temat jego twórczości. Dlaczego? Ponieważ jedynie mogę zachęcić do poznania jego dzieł. Mogę zachęcać i zachęcać, ale żadne niebukowskie zdania nie oddadzą charakteru jego książek. Nic nie może do autora zachęcić bardziej niż jego własne słowa.

Na moje piąte spotkanie z Bukowskim wybrałam "Faktotum", czyli powieść składająca się z osiemdziesięciu siedmiu krótkich rozdziałów. Tym razem nie były to zróżnicowane tematycznie opowiadania, a chronologicznie ułożone historie o wspólnym trzonie, który stanowiła praca. Henry Chinaski przedstawia czytelnikowi swoje zajęcia zarobkowe, dzięki którym udaje mu się jakoś utrzymać przy życiu, zdobyć kobietę, pisać i obstawić kilka zakładów na wyścigach konnych. A jak wiadomo, prac tych było wiele.

Już zanim sięgnęłam po tę pozycję, wiedziałam, że będzie mi się podobać. Tak już mam -...

Luiza | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Jak dla mnie szału nie ma, dupy nie urywa, cycki nadal w staniku.

Piotr | 2014-02-23

Charles Bukowski. Henry Chinaski. Czy to nie mówi wszystkiego? Czy może być coś bardziej szczerego, niż książka alkoholika, który pisze sam dla siebie? Zadziwiające jest jak trafne spostrzeżenia co do otaczającej rzeczywistości ma Bukowski. Nie bawi się w wyświechtane frazesy ani religijny bełkot, żeby przedstawić i opisać życie. Zrozumienie egzystencji ludzkiej, jako zwykłego procesu biologicznego pozbawionego patosu, który nie ma większego sensu wymaga osiągnięcia wyższego poziomu samoświadomości i szczerości wobec samego siebie. Przecież znacznie łatwiej jest brnąć w wyimaginowane teorie albo setki religijnych utopii. Mało romantyczne i wzniosłe? Trudno, prawdziwe.

Alek | 2012-12-29
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 29 grudnia 2012

No cóż, Bukowski chyba jest nie dla mnie.
Kompletnie nie rozumiem celowości pisania tego typu książki, a zasłyszane opinie, że to "kwint-esencja życia, prawda o bezcelowości egzystencji", albo "doskonały opis okropieństwa alkoholizmu" jakoś do mnie nie trafiają.
Jak dla mnie - książka o niczym, bez żadnego przekazu. Napisana nieciekawym, ubogim językiem dla ratowania którego autor sięga po wulgaryzmy. Nie znalazłem w niej nic, co zmusiłoby mnie do refleksji. Może poza jednym - jak do licha taki pisarz mógł osiągnąc taka popularność?

Małgorzata | 2014-01-20

Nie wiem czemu sądzę, że to dobra książka. Jakoś nie mogę powiedzieć inaczej. Przeczytałam ją w mig i nie mogłam się oderwać. Mimo, że mnie raziła i odpychała to brnęłam bo aż musiałam.
Książka o piciu, tułaczce, wylatywaniu z pracy, alkoholowym seksie z kimkolwiek byle jak. I tak w kółko przez całą książę. Niby nic się nie dzieje, niby nuda. Słowo daję nie wiem skąd ten magnetyzm.
Tyle powiem.

pablo | 2012-04-18
Przeczytana: 29 marca 2012

Jednak z najlepszych książek Bukowskiego, jakie dotychczas dane było mi poznać. W unikalnym dla siebie stylu autor balansuje na granicy kiczu, porno i (auto)biografii.

Literatura pijacka w najlepszym możliwym wydaniu. Czyta się na wdechu, uprzedzam jednak, że kto Bukowskiego nie trawi i tutaj nie ma czego szukać.

kasia9336 | 2014-02-03

Charles Bukowski należy do grona artystów, którzy przekroczyli granicę swojego zawodu. Gdzieś między światami, zagubili literaturę, zatarli jej granice oraz bariery, które ma zwyczaj stawiać swoim twórcom. Książki Bukowskiego nie tworzą rzeczywistości ani też nie odtwarzają jej. Istnieją w niej i jakby ponad nią. Bukowski jest raczej zjawiskiem niż pisarzem. I nie mam tu na myśli jego awanturniczego życia i buntowniczej postawy, bo nie o nie ostatecznie chodzi w jego twórczości. Między butelkami wina, w ciemnych, dusznych, zadymionych pokojach tanich hoteli kryją się wielkie idee i wielkie problemy ludzkości. Lapidarne zdania i wulgarna fabuła to tylko fasada. Pociągająca i fascynująca, ale fasada. Z „Faktotum” krzyczy samotność, potrzeba „swojego miejsca na świecie”, poszukiwanie. Charles Bukowski ustami swojego bohatera pyta o sens egzystencji, o kierunek, w którym biegnie ten zdyszany i zdławiony świat. O jej godność i o rachunek, jaki rzeczywistość wystawia ludziom, w niej żyjącym.

ionuin | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Bukowskiego trzeba lubić, aby być w stanie docenić jego twórczość. Jego styl jest rynsztokowy. Pełny wulgaryzmów, bardzo przyziemnych i prostych, wręcz prostackich zwrotów i opisów. "Faktorum" opowiada o Henrym Chinaskim, który nie może znaleźć swojego miejsca na świecie. Przenosi się z miasta do miasta, ma problem z alkoholem, hazardem i kobietami. Jako niespełniony pisarz, łapie się byle chałtury aby zdobyć pieniądze na tanie wino i tanie kobiety i tak się toczy cała historia. Pomiędzy jednym przekleństwem, a drugim można dostrzec opis smutnego, niespełnionego człowieka, który nie do końca wie jak żyć i tak do końca nie ma siły by sens tego życia znaleźć, dlatego godzi się za bezwartościową egzystencję. Co, niestety, stanowi problem nie tylko bohatera Bukowskiego.

"(...)byłem przerażony życiem, tym wszystkim, co człowiek zmuszony jest robić tylko po to, by mieć jakąś strawę, kąt i odzienie. Dlatego właśnie nie wstawałem z łóżka i piłem. Kiedy pijesz, to świat nadal gdzieś tam...

Savoir-vivre | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Fabuła "Faktotum" snuje się gdzieś między rynsztokami, w podejrzanych knajpkach, pod ciemnymi latarniami i w innych miejscach, które świat zarezerwował dla społecznego marginesu. Czytając kolejne strony stajemy się co raz bardziej zamroczeni, jak pod wpływem alkoholowego transu. Wręcz czujemy apatię i obojętność towarzyszące głównemu bohaterowi, dla którego jedyną ucieczką od szarej rzeczywistości są seks i hazard - a wszystko suto zakrapiane tanim alkoholem... mówiąc krótko - esencja twórczości Charlsa Bukowskiego.

"Faktotum" stanowi bezpruderyjną afirmację awanturniczo-hulaszczego życia, którego tłem jest zarazem apatia jak i brud ludzkiej egzystencji. Jednak świat przedstawiony w książce stanowi jedynie wyrazistą scenografię dla jej prawdziwego sensu. Dzieło Charlsa Bukowskiego jest nierozerwalnie związane z jego osobą i w szerszej perspektywie w dosadny sposób rzuca wyzwanie społecznym wzorcom, za którymi służalczo lub wręcz gorliwie podążają ludzkie masy.

Mógłby dalej...