7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
welesxxi

Oddajemy do rąk Państwa pracę będącą wynikiem studiów nad problematyką wczesnośredniowiecznych toporków miniaturowych. Nasze zainteresowania skoncentrowane były wokół zagadnienia toporków metalowych z Europy Środkowo-Wschodniej i Północnej. Na obszarach tych w podobnym czasie występują również miniatury wykonane z bursztynu, jednakże - uznając je za zdecydowanie inną kategorię zabytków - zdecydowaliśmy się wykluczyć je z niniejszej pracy. Nasze rozważania koncentrowały się wokół zagadnień związanych z genezą i funkcją miniatur. Kwestie te uznaliśmy za naj trudniejsze, najbardziej frapujące nas problemy badawcze. Podjęta problematyka wpisuje się w nurt dyskusji odnoszącej się do kulturowego znaczenia toporków. W literaturze naukowej dużą uwagę poświęca się artefaktom uznawanym za miniatury przedmiotów o normalnych rozmiarach. Wśród obiektów miniaturowych, a więc tych zmniejszonych w stopniu uniemożliwiającym ich praktyczne wykorzystanie, spotkać można zarówno reprezentacje przedmiotów codziennego użytku, np. różnorodnych narzędzi (sierpy, młoty, nożyce), jak i różnego rodzaju militariów. W naszym przekonaniu na tle tej kategorii miniaturowe toporki stanowią szczególną grupę. Warto nadmienić, iż samo zjawisko miniaturyzacji ma znacznie starszą metrykę niż okres wczesnego średniowiecza. Różnego rodzaju miniatury spotykane są na terytoriach zajmowanych przez społeczności różnych kultur zarówno pradziejowych, jak i historycznych.

Fragment Przedmowy

welesxxi | 2013-08-30

Czym były miniaturowe toporki znane nie tylko ze Skandynawii, ale również obszarów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polski? Instynktownie nasuwały się skojarzenia z pogańskim symbolem boga Thora i wikińskimi wojownikami. Przy bliższym spojrzeniu taka interpretacja nasuwała jednak wiele wątpliwości. Grupa polskich archeologów zwarła szeregi by ponownie przeanalizować ten problem i wyciągnąć wnioski.

Efektem ich pracy jest książeczka zatytułowana po prostu Wczesnośredniowieczne toporki miniaturowe. Autorzy nie narzucili sobie żadnej granicy geograficznej i postanowili uwzględnić wszystkie znane przedmioty tego typu. Za miniatury uznane zostały te toporki, które były na tyle małe, że nie mogły pełnić funkcji praktycznych. Kryterium nie był więc konkretny rozmiar, np. 8 lub 10 cm. W sumie w pracy uwzględniono 154 toporki i wspomniano o 6 kolejnych.

Cała recenzja: http://mediewalia.pl/ksiazki/magia-miniaturowego-toporka/