Gorączka

Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Burning for Revenge
Ag2S

Na chwilę przestałam oddychać. Wiedziałam, że nie zdołam go powstrzymać. W pewnym sensie wcale nie chciałam go powstrzymywać. Naprawdę lubiłam Lee. Może nawet go kochałam. Nie byłam pewna. Czasami przypominało to miłość. Innym razem wolałam nie mieć z nim nic wspólnego. Czułam do niego pełną gamę emocji, od dzikiej namiętności po obrzydzenie. Ale miałam wątpliwości nie tylko co do Lee. Niczego nie byłam pewna. Wszystko wywróciło się nam do góry nogami.

A uczucia, które próbowaliśmy zagłuszyć, wracają, coraz silniejsze. I okazuje się, że udawanie twardych i racjonalnych nie ma sensu. Bo gdy dopuścisz do głosu emocje, nieważne staje się to, po czyjej stronie ktoś stoi. Ważne, co do niego czujesz.

Jutro to fenomen. Powieści o grupie nastolatków, którzy walczą z tajemniczym wrogiem atakującym Australię, otrzymały kilkadziesiąt nagród w Australii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Niemczech. W USA znalazły się na liście najlepszych książek dla młodzieży, a w Szwecji na pierwszym miejscu na liście książek polecanych przez nastolatków. W Polsce również stały się bestsellerami.
”Jutro zadaje kłam przesądom, jakoby bestseller miał być opartą na schematach banalną historią. [...] To trochę thriller, trochę sensacja - czyta się doskonale bez względu na wiek. Nic dziwnego, że powieść Jutro stała się bestsellerem.”
Agnieszka Wolny-Hamkało, „Gazeta Wyborcza”

źródło opisu: Znak, 2012

źródło okładki: www.znak.com.pl

nadzieja1925 | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niby cały czas akcja taka sama: najpierw marazm, potem nagła decyzja, akcja, wybuchy i strzelaniny oraz dość spokojne zakończenie… Ale czy naprawdę? Według mnie, akcja cały czas jest inna, a teraz w naszym piątym tomie dzieje się o wiele więcej… niby jedna przypadkowa decyzja, decyduje o dalszym losie bohaterów. Później nie będą się oni tylko bać żołnierzy, ale również swoich ludzi, a jeden z nich dopełni zdrady... Zdrady, która może zmienić stosunki między bohaterami.

No to nasz ukochany Porucznik Finley nie może zabrać naszej piątki z powrotem do Nowej Zelandii, więc na jakiś czas zostają w Piekle… Jednak Lee ma dość bezczynności i jakimś sposobem po pewnym czasie nasi bohaterowie znowu wpadają do gry. Później lądują przypadkiem w ciężarówce, która zawiezie ich na… LOTNISKO. A tam zaczyna się początek akcji, która będzie się ciągnąć do końca…

Książka jest napisana wspaniałym językiem, który ciągle nas zaskakuje i wprawia w dużą ilość uczuć: czasem jest to strach, kiedy indziej...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Spoiler, zdradza zakończenie!

Piąta część opowieści o młodych ludziach, zmagających się z nową dla nich rzeczywistością podczas inwazji obcych sił zbrojnych na Australię.

Od rozpoczęcia wojny minął już rok, z początkowej ósemki przyjaciół zostało pięcioro, ciągle próbują przetrwać, ale i zrobić coś, żeby nie być bezczynnymi obserwatorami tej wojny, zwłaszcza po tym, jak Nowa Zelandia odmówiła udzielenia im azylu. Ciągle zdani na siebie, swoją odwagę, decydują się na coś naprawdę dużego i niebezpiecznego. Walczą przy tym ze strachem, igrają ze śmiercią.

Pierwsza część książki aż kipi od akcji, która dodatkowo jest na tyle ciekawie opisana, że czasami miałam wrażenie, że jestem jej uczestnikiem. Pomimo lekkiego absurdu całej sytuacji na lotnisku, akurat ta część mimo wszystko sprawiła, że czas spędzony z tą książką był interesujący, akcja trzymała w napięciu do samego końca. Później zrobiło się troszkę mniej ciekawie, ale samo zakończenie książki było naprawdę zaskakujące,...

Ta część bardzo mnie wciągnęła i byłam niezmiernie dumna z bohaterów książki. Życie, a raczej próba przeżycia, komplikuje się, ale wierzę, że uda im się przetrwać z dumną. Zauważyłam, że z każdą częścią serii coraz bliżej zżywam się z bohaterami. Lubię to w książkach. Polecam.

lacerta | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 lutego 2017

Piąta część "Jutra" trzyma poziom pozostałych, chociaż tym razem trochę ciężej było mi wciągnąć się w zmagania bohaterów. Często miałam wrażenie, że wątki ciągnięte są i przedłużane na siłę, niektóre znowu zbyt szybko urywane, jakby zabrakło pomysłu na ich rozwinięcie.
Główna bohaterka, a zarazem narratorka nie pomagała mi w lekturze. Przeszkadzały mi jej przedłużające się wspominania, hipokryzja i fochy. Nie podoba mi się, że skupia na sobie całą uwagę i nie liczy się z uczuciami innych.
Chyba głównie przez Ellie z każdym kolejnym tomem maleje mój entuzjazm do serii "Jutro".

medziks1 | 2012-05-03
Przeczytana: 03 maja 2012

Wspaniała książka jak każda inna z cyklu.
Wydawać by się mogło, że po czterech częściach w kółko o tym samym nie może się zdarzyć nic nowego.
Tu czeka nas zaskoczenie!
Inne pomysły, problemy, intrygi, przygody.
Jestem PEWNA, że nikt nie odgadnie zakończenia! Chodzi mi o wątek z jedną, konkretną postacią.
Rzadko czytam książki bez wątku miłosnego, które mi się podobają.
Było tu trochę miłości, ale naprawdę niewiele, prawie wcale,a pomimo tego pokochałam te książki.
Teraz większość pozycji dla młodzieży to płytkie romanse, najlepiej oplecione wilkołakami, wampirami i wszystkimi innymi paranormalnymi postaciami.
Wszystko się przejadło i w tym gąszczu powtarzalnego badziewia znalazło się coś tak oryginalnego i wspaniałego!
Autor ma cudowny dar lekkiego pióra. Wszystko czyta się szybko, akcja toczy się niesamowicie, a mimo to nie brak uczuć, emocji.
Coś co jest dla mnie miłym zaskoczeniem to opisy. Nie cierpię ich i nie trawię, ale tutaj J.Mardsen wplótł je tak umiejętnie, że chłonęłam...

AngelFire | 2015-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Serie, 2015
Przeczytana: 28 listopada 2015

"Oczywiście gdyby życie potoczyło się tak, jak miało się potoczyć,nie siedziałabym w małym namiocie w piekle,patrząc,jak materiał rozdyma się i napina,jak deszcz pastwi się nad tropikiem,nie słuchałabym skrzypienia kolejnej gałęzi,która łamie się i spada i nie próbowałabym pisać w tych warunkach dalszej części naszych losów."

Ellie,Lee,Kevin,Homer i Fi kontynuują swoją podróż.Po powrocie do Australii robią wszytsko aby zniszczyć wroga.Nie jest to łatwe zwłaszcza,jeżeli chodzi o liczebność.Jednak po każdej kolejnej akcji coraz trudniej utrzymać się nadziei o wolny kraj.Brak jedzenia,koszmarne warunki atmosferyczne i czyhające na każdym kroku niebezpieczeństwo stało się już ich chlebem powszednim.

W końcu docierają do takiego miejsca swojej wędrówki,że trzeba odpocząć chociaż chwilę.Tak wiele już zrobili,tyle osiągnęli a przede wszystkim wiele poświęcili i stracili.

Mimo wielu kłótni i nieporozumień byli drużyną i zawsze stali za sobą murem więc to wręcz niemożliwe żeby stanąć...

książek: 1971
Harii | 2016-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Ta seria coś w sobie ma. Może chodzi tu o klimat, a może o przemyślenia głównej bohaterki. Sama nie wiem. Zdecydowanie Ellie przypadła mi do gustu. Za... całokształt. Umiałam wyobrazić sobie każdą sytuację, w której znajdywali się bohaterowie. Napewno sięgnę po następny tom.

Ssylwia | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 lipca 2017

Doszłam do tego momentu serii, że nie czuję potrzeby sięgnięcia po dalsze jej tomy, więc na tym tomie moja przygoda z serią ,,Jutro" się kończy. Moje ogólne wrażenia dotyczące książek są raczej pozytywne. Nie mamy do czynienia z wyidealizowanymi bohaterami, którzy w każdej sytuacji wiedzą, co zrobić, idealnie wyglądają i nie są nigdy zmęczeni. Za to ogromny plus. Emocje głównej bohaterki były jak najbardziej prawdziwe, a zawarte w formie pamiętnika roztaczały aurę prywatności, przez co Ellie staje się bliższa czytelnikowi. Według mnie nie wszystkie tomy były ,,równe", bo niektóre były lepsze - było w nich więcej akcji, więcej się działo, a niektóre mnie trochę znudziły. Jeśli ktoś nie czytał, polecam nadrobić, ale na pewno nie wszystkim ta seria może się spodobać.

nigrum | 2012-05-06

Z książkami tego autora jest tak że każdy kolejny tom wprawia w zachwyt. Myślisz że Homerowi i innym nie może już nic gorszego się stać a tu proszę ... Lee zdradza wszystkich. Potęga strachu i determinacji w tej książce jet powalająca.wydarzenia nie sa układane losowo, kumulują się w ostatnich aktach. Właśnie takie książki lubię. Czytając ją,już jako kolejną 5 część nie ogarnia cię wrażenie przytłoczenia przez wojnę. Ti ty razem z bohaterami uciekasz z płonącej stodoły, zabijasz niewinnego strażnika, wycierasz krew z drzwi. Czujesz smak strachu równie mocno jak bohaterowie i równie mocno jak oni wystrzegasz się go i poszukujesz alternatywnych dróg ucieczki.

Zaczytana | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

Czyta się ją błyskawicznie bo należy do gatunku tych, gdzie czytelnik wmawia sobie,że jeszcze tylko jeden rozdział,jeszcze tylko jeden i tak bez końca... i nagle okazuje się,że jest się już w połowie książki.
Podoba mi się to,że zawsze na początku autor przypomina najważniejsze wydarzenia poprzedniej części,jest to przydatne zwłaszcza dla osób,które nie czytają wszystkich części od razu.
Pomimo tego,że cała seria jest napisana według pewnego schematu i można by sądzić,że w końcu zacznie to nużyć to jednak zupełnie to nie przeszkadza.Od pierwszych stron dużo się dzieje,fabuła wciąga,a zakończenie jest wielkim zaskoczeniem.Autor postawił na naprawdę niespodziewany zwrot akcji.