Rosja. Widzenia transoceaniczne. Tom II

Wydawnictwo: Zeszyty Literackie
7 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Snoopy

Wypowiedzi Czesława Miłosza o Rosji zostały po raz pierwszy zebrane w dwutomowej, osobnej publikacji. Niniejszy tom II obejmuje uwagi Miłosza z lat 1936-2004 na temat Rosji XX wieku, właściwej jej polityki, mentalności i literatury. Z łatwością moglibyśmy ułożyć także tom III, gdyż jego pisarstwo o Rosji obejmuje tysiące stron i całe jego twórcze życie. Jak sam powiedział kiedyś o Jerzym Giedroyciu: „Budowanie mostów pomiędzy Polską i tą «inną» Rosją to ważny powód tytanicznych wysiłków wydawniczych”.

"Rosja. Mój stosunek do niej jest poważny, ale polski zajad we mnie siedzi i daje o sobie znać od czasu do czasu, ku mojemu niezadowoleniu.

Chciałbym jedno: być człowiekiem. To więcej, niż być komunistą czy rasistą, czy liberalnym demokratą. [...] Zmierzyć tą miarą prądy myśli i dzieła sztuki...

Polska i Rosja podążały różnymi drogami. Ale jest też coś wspólnego: i wy, i my stoimy wobec Europy Zachodniej, jesteśmy sobie bliscy, a Europa Zachodnia to coś innego. To oczywiście paradoksalne, bo Polska, rzec można, patrząc z waszej strony, jest krajem zachodnim, ale patrząc z Zachodu, Polska wraz z Rosją to Europa Wschodnia". (Czesław Miłosz)

źródło opisu: zeszytyliterackie.com

źródło okładki: zeszytyliterackie.com

Marysia | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, Ikony i błoto
Przeczytana: 04 stycznia 2014

mądrego to i miło posłuchać. rozmowa miłosz-brodski czad i bomba. poza brodskim pasternak, sołżenicyn, mandelsztam, dostojewski jako słowo wytrych, puszkin, mickiewicz, mesjanizm w wersji polskiej i rosyjskiej, miłe to wszystko, dobre do wyciągania kolejnch nitek, książka jak internet- poczyta się trochę i ma się o czym myśleć na jakiś czas i ten apetyt na więcej. te rzeczy się przeżywa i jednocześnie nie męczą tylko przeciwnie wprost wywołują ssanie w dołku i zachłanność i wilczy apetyt i tylko brać.

dareios | 2012-09-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: wrzesień 2012

Świetna diagnoza Rosji i "rosyjskiej duszy". Daleka od idealizowania i demonizowania Rosjan i ich władzy. Świetna refleksja nad twórczością Dostojowskiego, inteligencji rosyjskiej XIX wieku oraz fenomenu Dostojewskiego-proroka.