Salamandra

1983-01-01
1983-01-01
Wanda Tinajero, Roman Samsel
Powieść wenezuelska literatura iberoamerykańska

Jeśli lubisz Marqueza lub Gospodinowa, powinno Ci się spodobać. Autor, odwołując się do niemożności buntu młodego pokolenia, przywodzi na myśl również "Tango" Mrożka, a konwencja przesłuchania przypomina"Proces" Kafki. Mimo, że wydaje się znajoma, jest oryginalna. Nieoczywista książka z nielinearną akcją. Kopalnia złotych myśli. Postawię na półce obok Orwella z uwagi na przewidujący, miejscami profetyczny charakter.

Efren Sarmienta, bohater Salamandry, zostaje wplątany w bardzo tajemniczy eksperyment. Przeprowadza go nie mniej tajemnicza Grupa Salamandra. W ten sposób zaczyna się wędrówka Efrena, fantastyczna, absurdalna, a mimo wszystko bardzo rzeczywista; trwająca ni mniej, ni więcej, jak zaledwie jedną minutę.

Tłumacz, Roman Samsel, po rozmowie z autorem napisał: Niełatwo tę książkę scharakteryzować w jednym zdaniu. Chętnie by się ją zaliczyło do gatunku science-fiction, chociaż nie ma ona nic wspólnego z eksploracją kosmiczną, ani z domeną fantastyki naukowej bądź futurologicznej.

Jedna minuta, gdzie akcję tworzą obrazy i sceny. Berroeta w sposób bardzo realistyczny przedstawia sytuacje, w których znalazł się bohater, a widziane jak gdyby oczyma ludzi z przyszłych stuleci. Autor porusza i poddaje krytyce problemy współczesnego świata. Sam Efren wędruje po przyszłości i przeszłości. W ten sposób zdarza mu się uczestniczyć w pewnych momentach życia swojego ojca, a nawet dziadka. To kalejdoskop zdarzeń, oniryczna podróż, fantastyczna, choć z elementami realizmu.

Świetna książka, oryginalna, nietuzinkowa i bardzo wciągająca. Jednym słowem wyjątkowa. I choć największy rozgłos Pedro Berroeta osiągnął Salamandrą w Ameryce Łacińskiej to wydaje się być ona aktualna wszędzie i zawsze.

Tłumacz, Roman Samsel, po rozmowie z autorem napisał: Niełatwo tę...

Im bliżej końca, tym szybciej czytałem, psychodeliczna, z lekka polityczna.

Im bliżej końca, tym szybciej czytałem, psychodeliczna, z lekka polityczna.

• Priorytet
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Wypożyczona
  • 1. Moja Własna Biblioteczka