Wehrmacht kontra US Army 1939-1945

Tłumaczenie: Juliusz Tomczak
Wydawnictwo: Erica, Tetragon
6,83 (12 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
10
1
9
0
8
3
7
4
6
2
5
1
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Fighting power : German and US Army performance, 1939-1945
data wydania
ISBN
9788393031887
liczba stron
270
kategoria
historyczna
język
polski
dodał
jarr74

Książka Martina van Crevelda „Wehrmacht kontra US Army 1939-1945 “ to przemyślana, dobrze udokumentowana, wielowarstwowa i wieloaspektowa analiza porównawcza wojsk niemieckich i amerykańskich okresu II wojny światowej. Dotyka niezwykle szerokiego wachlarza zagadnień i problemów z którymi borykały się obie te armie w tym niezwykle ważnym historycznie czasie. Obowiązującej doktryny wojennej,...

Książka Martina van Crevelda „Wehrmacht kontra US Army 1939-1945 “ to przemyślana, dobrze udokumentowana, wielowarstwowa i wieloaspektowa analiza porównawcza wojsk niemieckich i amerykańskich okresu II wojny światowej. Dotyka niezwykle szerokiego wachlarza zagadnień i problemów z którymi borykały się obie te armie w tym niezwykle ważnym historycznie czasie.
Obowiązującej doktryny wojennej, strategii, taktyki, doboru kadr oficerskich, systemu szkoleń i wojskowej organizacji zadań i celów. Utrzymania sprawności bojowej w obu armiach, uzbrojenia, jej liczebności w różnych okresach toczących się działań zbrojnych, strat w ludziach, zakresu obowiązków korpusu oficerskiego i podoficerskiego, systemu nagród i kar, oraz piętrzących się niemal każdego dnia problemów logistycznych.
Autor dużo miejsca poświęca narodowemu charakterowi sił zbrojnych, ich miejscu w strukturach społecznych, oraz rodzących się w tym zakresie wzajemnych relacjach i zależnościach.
Ta głęboko rozbudowana wiedza historyczna przedstawiona jest z wielką znajomością tematu i doskonałym przygotowaniem merytorycznym, w prosty i zrozumiały nawet dla zupełnego laika sposób.
Dodatkowo pomaga w tym duża liczba wykresów i tabel unaoczniająca nam i porządkująca wiedzą o poszczególnych zagadnieniach min:
- efektywności działań jednostek wojskowych obu armii
- pochodzenia społecznego niemieckiego i amerykańskiego korpusu oficerskiego
- stanów osobowych oddziałów bojowych i tyłowych w poszczególnych latach wojny
- liczebności służb medycznych w latach 1939-1945
- wyroków śmierci i wykonanych egzekucji w okresie II wojny światowej
-awansów w obu armiach
- struktur stopni oficerskich
-strat niebojowych w latach 1939-1945
- przypadków złamania dyscypliny i napaści na przełożonych
- liczby poległych wg. stopni oficerskich

To znakomita pozycja dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę dotyczącą II wojny światowej, militariów i całością zagadnień dotyczącej wojskowości i zrobić to w sposób daleko wychodzący poza utarte schematy przedstawiania tych zagadnień .

 

źródło opisu: jareknelkowski.pl

źródło okładki: wydawnictwo

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 299
Koval | 2012-07-11
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 10 lipca 2012

Analizy i porównania armii walczących w czasie Drugiej Wojny nie są czymś niezwykłym. Szczególnie kiedy dotyczy to armii głównych walczących państw. Martin van Creveld skupił się na zestawieniu wojska amerykańskiego oraz niemieckiego. Poprzez szereg pytań postawionych przez autora dowiadujemy się jak wyglądała realizacja danych przedsięwzięć w obu armiach. Począwszy od samego charakteru wojsk, statusu społecznego armii, wpływu na społeczeństwo przez doktrynę walki, sposób dowodzenia, organizację i zarządzanie żołnierzami oraz personelem, utrzymywanie sprawności bojowej, system nagród i kar aż po dowodzenie i strukturę korpusu oficerskiego możemy poznać od wewnątrz jak prezentowali się obaj przeciwnicy.

Autorowi trzeba przyznać, że analiza została dokonana w sposób drobiazgowy. Dobór sporej ilości kryteriów i problemów, które są poruszane może przyprawić o zawrót głowy, co może być uznawane za wadę, jednak poszczególne rozdziały są na tyle krótkie, że w większości przypadków przebrniemy przez nie bezboleśnie. Jest to pewną wadą książki, gdyż cóż z tego, że van Creveld przytacza masę szczegółów, kiedy wydają się one nieco oderwane od większej całości. Objętość niektórych analiz jest naprawdę szczątkowa, co odbiera się negatywnie. Faktycznie, w miejscach gdzie autor zaznacza, iż istnieje problem ze źródłami jest to po części usprawiedliwione, lecz w takim razie – a jest kilka takich przypadków – po co poruszać w ogóle problem i zaznaczać go indywidualnym podrozdziałem, kiedy nic albo niewiele on wnosi do całego problemu.

Sam przekaz jest miejscami zaskakujący, ale autor podszedł do pracy na tyle rzetelnie, że wszystko ma „ręce i nogi” i poziom zaawansowania technologicznego armii niemieckiej wcale nie stoi w sprzeczności z tezą, że system rekrutowania szeregowców i np. badań lekarskich były nieco przestarzałe. Okazuje się, że pomimo ogromnej dominacji biurokracji i przepisów w Stanach armia nigdy nie osiągnęła takiego poziomu jak jej niemiecki odpowiednik. Nie jest to nowość, ale autor znajduje takie dziedziny, w których to Niemcy ustępowali Amerykanom. Jest to sensowne, ponieważ oba systemy wojskowe wyrastały na innych podstawach i bazują na nieco odmiennych wartościach, o czym zresztą jest mowa w publikacji.

Autorowi zdarzają się drobne błędy merytoryczne (np. Franz Halder nigdy nie był naczelnym dowódcą Heer (wojsk lądowych), a Patton wyrósł z tradycji kawaleryjskiej), ale nie jest to aż tak istotne. Nie mamy tutaj analizy działań wojennych i opisów walk, tylko suche fakty dotyczące samej budowy armii i sposobu jej funkcjonowania. Z zarzutami jakoby van Creveld zbytnio gloryfikował Niemców nie mogę się zgodzić, gdyż zwyczajnie była to prawda. Pokazał to szczególnie początek wojny, gdzie Niemcy poza przewagą liczebną (wobec Polski czy państw skandynawskich, ale już nie Francji) i nowoczesną taktyką Blitzkriegu nie posiadali innych zalet, a mimo to byli w stanie przez kilka lat podbić większość Europy. Jakość ich wojska ma więc kluczowe znaczenie, co jeszcze bardziej byłoby widoczne gdyby dysponować porównaniem armii niemieckiej z rosyjską. Taka analiza mogłaby się okazać nawet ciekawsza.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Gwiazdka z nieba

Pomysł - ok. Ale autorka BARDZO popłynęła z fantazją :D ileż rzeczy może się jednym bohaterom przytrafić? No i styl - kiepsko, nic a nic mnie pani Mic...

zgłoś błąd zgłoś błąd