Blue Exorcist Volume 05

Viz Media
2011-12-06
2011-12-06
manga fantasy

Świetna Manga, fabuła od początku zaskakuje I wciąga przez co nie mogę oderwać się od czytania. Jestem szczerze ciekaw jak dalej się to potoczy, co autor nam zaprezentuje i jak rozwinie cały świat Przedstawiony. Zapraszam też na swojŚwietna Manga, fabuła od początku zaskakuje I wciąga przez co nie mogę oderwać się od czytania. Jestem szczerze ciekaw jak dalej się to potoczy, co autor nam zaprezentuje i jak rozwinie cały świat Przedstawiony. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/ ego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Tomy 4 i 5 to taki trochę przerywnik między główną akcją, ale jednak mimo to całkiem sporo się tam dzieje. Wiadomo, że początku są trudne, ja za nimi nie przepadam, bo zawsze mam przesyt informacji i najbardziej lubię być już w środku akcji, kiedy wszystko jest wiadome. Jednak mimo to dobrze mi się czyta nawet takie lżejsze tomy, w których Kin powoli odkrywa swoje moce i dowiaduje się, na ile może ufać przyjaciołom. Oraz czy w ogóle jakichś ma.

2014

Rin Okumura to nastolatek, który wiecznie wdaje się w jakieś problemy. Jego głowę nie zaprząta chęć dalszej nauki, tylko kolejne wstrzymanie bójek. Jego kompletnym przeciwieństwem jest jego brat bliźniak Yukio, niebywale ułożony młodzieniec, który pragnie zostać lekarzem. Oboje mieszkają w kościele prowadzonym przez księdza Shiro Fujimoto, który opiekuje się nimi od wczesnego dzieciństwa. Z pozoru zwykły żywot Rina ulega całkowitej przemianie pewnego dnia kiedy, zostaje zaatakowany przez grupę chuliganów na czele której stoi dziwnie wyglądający chłopak. Okazuje się, że otaczający go świat jest o wiele bardziej skomplikowany, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Od niepamiętanych lat trwa nieustanna wojna dobra i zła, w której po przeciwnych stronach stoją egzorcyści (w tym ksiądz Shiro) i piekielne demony, które robią wszystko, aby przedostać się do świata ludzi i czasem się im to udaje. Jakby tego było mało okazuje się, że Rin jest potomkiem samego szatana, który zrobi wszystko, aby ściągnąć na swoją stronę swojego potomka. Ksiądz Fujimoto stając do nierównej wali z groźnym przeciwnikiem w celu ratowania „syna”, poświęca swoje życie. Wydarzenie to staje się bodźcem dla chłopaka, który postanawia zostać największym z egzorcystów i pokonać szatana. Drogą do celu okazuje się nauczanie w Akademii Prawdziwego Krzyża (kształcącej egzorcystów),w której jednym z wykładowców jest Yukio (mała niespodzianka). Nastolatek posiadający naprawdę potężne i mocno niebezpieczne moce chce jak najszybciej walczyć, musi się jednak nauczyć korzystać ze swoich zdolności, co pociąga za sobą konieczność mozolnej nauki (której szczerze nienawidzi). Właśnie na tym aspekcie fabuły skupia się fabułą pierwszych pięciu tomów serii, będąc swoistego rodzaju preludium do mocniejszej i jeszcze bardziej widowiskowej opowieści.

Jak doskonale widać po powyższym opisie, fabuła serii nie jest nadmiernie skomplikowana i nie ma się tutaj co spodziewać prawdziwych scenariuszowych fajerwerków. Na rynku od dłuższego czasu jest cała masa lepszych lub gorszych mang, w których kościół walczy z piekielnymi pomiotami. Nie oznacza to jednak, że autorka Kazue Kato poszła po najmniejszej linii oporu i nie dodała do scenariusza pokaźnej dawki autorskiej treści. Wyraźnie od samego początku ma ona swoją własną wizję historii, którą stopniowo z wielkim pietyzmem prezentuje w kolejnych publikowanych rozdziałach.

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem mangi jest ukazany tutaj wątek walki dobra i zła. Nie ma co ukrywać, że stanowi on podstawę widowiskowej akcji, która przyciąga do tytułu spore grono czytelnicze. Za dynamicznymi scenami skrywa się jednak pewna dosyć intrygująca tajemnica, która powoli wyjaśnia się z każdą kolejną przeczytaną stroną. Pod tym względem jest dobrze, ale na pewno nie znajdziemy tutaj niczego odkrywczego.

Zdecydowanie najciekawszym i najlepszym elementem mangi są jej bohaterowie. Na pierwszy plan wysuwają się bliźniaki Rin i Yukio, którzy z początku są jak ogień i woda. Ich relacje z każdym kolejnym rozdziałem i kolejnymi wydarzeniami ewoluują. Muszą oni zrozumieć, że tak naprawdę są do siebie bardzo mocno podobni i ich zachowanie ma wymierny wpływ na całe otoczenie. Nie można tutaj również zapomnieć o całej grupie pozostałych postaci (szczególnie kolegach Rina z klasy „egzorcystów”),o których zdecydowanie nie można powiedzieć drugoplanowe. Każda ma inny charakter, inaczej postrzega świat, łączy je jednak niezbyt przyjemna przeszłość i plany pokonania sił „piekielnych”.

„Niebieski egzorcysta” to nie tylko widowiskowe walki i skomplikowane relacje pomiędzy postaciami. Znajdziemy tutaj również całkiem udane elementy humorystyczne, które co prawda do najbardziej ambitnych nie należą, ale zdecydowanie potrafią wywołać mimowolny uśmiech na twarzy czytelnika. Podstawą warstwy komediowej jest oczywiście Rin, którego zachowanie często prowadzi do iście slapstickowych sytuacji. Znajdziemy tutaj elementy humoru z „podtekstem”, którego najbardziej jaskrawym przedstawicielem jest mająca pewien deficyt ubraniowy Shura Kirigakure.

Cała recenzja na PopKulturowy Kociołek.

POWRÓT DO DOMU

W piątym tomie, zgodnie ze słowami autorki, zaczyna się kolejny dłuższy wątek w serii „Ao no Exorcist”. Co to właściwie znaczy dla czytelników i samej serii? Nic, bo nic się nie zmienia, ale to dobrze. W końcu przygody Rina to kawał znakomitego komiksu i nie trzeba mu żadnego odświeżenia, by czytelnicy doskonale bawili się w trakcie lektury.

Dla Rina zaczął się nowy etap w jego życiu. Kiedy na jaw wyszło jego pochodzenie, szkoła odizolowała go od reszty uczniów (bojących się zresztą jego obecności),a także poddała indywidualnemu tokowi nauczania. Teraz jednak czeka go nie lada wyzwanie, bo wraz z Okumurą i Shuro musi wziąć udział w misji. Oto przed laty zniszczono Nieczystego Króla, potężnego demona, który zabił tysiące ludzi, a jego lewe oko ukryto na terenie Akademii Prawdziwego Krzyża. Te jednak zostaje wykradzione, a pierwsze starcie z wrogami kończy się ucieczką przeciwnika. Na tym jednak nie koniec, bo w ramach śledztwa trzeba się udać do Kioto. Rin nie spodziewa się jednak, co tam go czeka, bo w drogę wyruszają także jego szkolni koledzy. Przypadkowe spotkanie może okazać się nieszczególnie udane, ale daje też szansę na odbudowanie dawnych relacji. Tylko co z niego wyniknie? I co czeka ich w Kioto, rodzinnych stronach jednego z uczniów, który poprzysiągł sobie, że nie wróci do domu?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/10/ao-no-exorcist-5-kazue-kato.html

POWRÓT DO DOMU

Dla Rina zaczął...

Trochę mniej przypadła mi do gustu, niż tomy początkowe. Mamy grono nowych bohaterów, którzy nie są aż tak fajni, jak ekpia Rina, ale mimo wszystko i tak czytało się z przyjemnością. Liczę na to, że kontynuacja okarze się jednak lepsza...

Nowy arc zapowiada się niezwykle ciekawie, a ekipa z Kioto też nie zwiastuje nudy. Wyobrażenia Rina o rodzinie Suguro - bezcenne.

• Manga
  • Mangi