rozwiń zwiń

Smok Griaule

Okładka książki Smok Griaule
Lucius Shepard Wydawnictwo: Mag Cykl: Smok Griaule (tom 1-6) Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Smok Griaule (tom 1-6)
Seria:
Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału:
The Dragon Griaule
Wydawnictwo:
Mag
Data wydania:
2012-01-27
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-27
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374802345
Tłumacz:
Wojciech Szypuła
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wielkie dzieło czasu Terry Bisson, Pat Cadigan, Ted Chiang, John Crowley, Thomas M. Disch, Cory Doctorow, Jan Lars Jensen, Kelly Link, Robert Reed, Lucius Shepard, Wayne Wightman, Kate Wilhelm
Ocena 0,0
Wielkie dzieło... Terry Bisson, Pat C...
Okładka książki Nowa Fantastyka 361 (10/2012) Jeffrey Ford, Grzegorz Janusz, Marta Malinowska, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lucius Shepard, Zbigniew Wojnarowski
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Jeffrey Ford, Grzeg...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Groza tysiącleci



1650 92 42

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
207 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1390
923

Na półkach: ,

Tytułowy smok Griaule to pradawne monstrum, które po przegranym magicznym pojedynku zostało unieruchomione zaklęciem czarownika. Od tysiącleci sparaliżowany magią, choć wciąż żywy, włada doliną Carbonales - ten upodobniony do wysokiego wzgórza porośniętego roślinnością, złowrogi element krajobrazu, niepodzielnie rządzi życiem jej mieszkańców, oddziałuje na rozgrywające się wydarzenia kontrolując wszystko, cokolwiek znajdzie się pod wpływem jego wszechpotężnej woli.
Ciało smoka stało się siedliskiem wielu rozmaitych istot, w jego cieniu powstały ludzkie osady, których mieszkańcy, czując złowrogi wpływ Griaule'a na własne umysły, jednocześnie boją się go próbując zgładzić, jak i czczą jako bóstwo. Obecność smoka w ich życiu jest nierzeczywista, raczej wyczuwalna, co paradoksalnie potęguje grozę sytuacji - zagrożenie ze strony tak potężnej, choć uśpionej istoty nie podlega dyskusji i stanowi stały element życia w dolinie.

"Smok Griaule" to zbiór sześciu nowelek skoncentrowanych nie tyle na tytułowej bestii, ile na losach ludzi żyjących w jej cieniu i pod wpływem jej woli. Choć opowieści te są ze sobą luźno powiązane, tworzą spójną i logiczną całość ukazując różne aspekty władzy Griaule'a nad ludźmi, jak i samego smoka z perspektywy człowieka - pradawnego bóstwa kontrolującego ludzkie umysły i kształtującego rzeczywistość.

I tak na przykład bohaterka opowiadania "Piękna córka poszukiwacza łusek", Catherine, pod wpływem niesprzyjających okoliczności zostaje zmuszona do zamieszkania wewnątrz smoczego ciała. Choć dzięki temu zdobywa życiowe doświadczenie, nabiera dystansu do świata, uczy się patrzeć nań z innej perspektywy, wszystko to odbywa się pod kontrolą Griaule'a, który jak bóg kształtuje jej losy, wytycza ramy jej życia, wyznacza rolę i kieruje jej poczynaniami. W nieco przewrotnym tekście "Ojciec kamieni" ukazującym w pełnej krasie finezyjną zdolność manipulacji smoka, prawnik Adam Korrogly broniąc oskarżonego o zabójstwo Lemosa zadaje sobie pytanie, do jakiego stopnia człowiek jest panem własnego losu i odpowiada za swoje czyny.
"Człowiek, który pomalował Griaule'a" opowiada historię malarza Merica Cattanaya, który wpada na pomysł unicestwienia smoka - chce pomalować jego cielsko farbą w nadziei, że toksyczne opary zabiją bestię. Okazuje się, że nawet bunt i walka z przeznaczeniem, próba zapanowania nad własnym losem, jest wkalkulowana w plany Griaule'a...
"Dom kłamcy" przedstawia losy awanturnika Hoty, którym posłuży się Griaul w sposób mniej wymyślny, ale za to skuteczny, zaś dzięki temu poznamy nieco inny aspekt smoka - bóstwa pragnącego odrodzenia. Wątek ten znajdzie swą kontynuację w finalnym opowiadaniu zatytułowanym "Czaszka"; odrodzony Griaule, czy raczej jego ludzki awatar, choć nadal groźny, niebezpieczny i zniewalający ludzkie umysły, za sprawą personifikacji traci wiele ze swej grozy. Czy jednak jego śmierć równa się wolności, czy jest jednak elementem jego planu, podobnie jak w "Łusce Taborina"?

"Smok Griaule" to fantasy intrygujące, choć dość nietypowe - rola głównego bohatera sprowadza się do złowrogiej emanacji jego woli, manipulowania ludzkimi umysłami oraz wpływania na bieg i kształt wydarzeń.
Sam smok jest tu zupełnie inny, niż to zwykle bywa w literaturze tego typu; o ile jego zewnętrzna postać nie odbiega od klasycznych wyobrażeń, o tyle jego dominująca osobowość i siła psychiczna upodabnia go do wszechpotężnego bóstwa, czyli roli, jaką nieczęsto obarcza się smoki.
Griaule pozostaje w centrum wydarzeń, choć jednocześnie jest tłem, na którym rozgrywają się losy bohaterów. Oni sami są na wskroś przesiąknięci iście antycznym fatalizmem - powszechne przeświadczenie o zgubnym wpływie smoka tłumaczy ich brutalność, agresywność, relatywizm moralny, skrajny egoizm czy beztroskie folgowanie wszelkim instynktom; z drugiej strony są skłonni do głębszej refleksji i analizy własnego postępowania, a nawet podjęcia walki z mentalną niewolą. Wywołują skrajne emocje - od współczucia po niesmak, ale nie pozostawiają czytelnika obojętnym.

Zmagania bohaterów ukazują nam niepokojąco znajomą wizję człowieka - maluczkiej, kruchej istoty, bezradnej w obliczu pradawnej, wszechmocnej siły - i generują filozoficzne pytania: na ile możemy kształtować swój los, czy rzeczywiście posiadamy wolną wolę, czy raczej działamy w ramach ustalonego wcześniej, większego planu? Czy kierujemy własnym życiem, czy też raczej poddajemy się wyrokom przeznaczenia? Jak żyć ze świadomością faktu, że jesteśmy zależni od czyjejś woli? A jeśli znajdujemy się pod czyimś przemożnym wpływem, to czy odpowiadamy za swoje czyny czy raczej szukamy wygodnego usprawiedliwienia popełnianych przez nas niegodziwości?

Proza Sheparda przemawia do wyobraźni za sprawą niesamowicie wyrazistych, plastycznych obrazów, sugestywnego i wyjątkowo precyzyjnego języka, umiejętnie budowanej atmosfery - dekadencji, grozy, zepsucia, fatalizmu, a także niepokojących refleksji nad specyfiką ludzkiej natury, kwestii wolnej woli i roli przeznaczenia. Dzięki temu "Smok Griaule" to zaskakująco niebanalny zbiór opowiadań, gdzie rola smoka jako głównego motywu i nośnika przesłania jest tyleż nietypowa, co intrygująca, podobnie jak oryginalne połączenie pozostającej w konwencji fantasy okrutnej, baśniowej rzeczywistości i elementów fabuły nawiązujących do pradawnych legend (uśpiony Griaule budzi skojarzenia z bohaterem mitologii nordyckiej, praolbrzymem Ymirem, z którego ciała powstał świat) czy starogreckiej tragedii (los człowieka sprowadzony do konfliktu z fatum), które osadzone w przyziemnej, twardej codzienności tworzą uniwersum będące zaskakująco świeżym powiewem w literaturze fantasy.
"Smok Griaule" to idealna propozycja dla bardziej wymagających miłośników fantastyki, zdecydowanie oryginalna i intrygująca, w pełni zasługująca na opatrzenie szyldem "uczta wyobraźni".

Tytułowy smok Griaule to pradawne monstrum, które po przegranym magicznym pojedynku zostało unieruchomione zaklęciem czarownika. Od tysiącleci sparaliżowany magią, choć wciąż żywy, włada doliną Carbonales - ten upodobniony do wysokiego wzgórza porośniętego roślinnością, złowrogi element krajobrazu, niepodzielnie rządzi życiem jej mieszkańców, oddziałuje na rozgrywające się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    550
  • Przeczytane
    268
  • Posiadam
    176
  • Uczta Wyobraźni
    47
  • Fantastyka
    36
  • Teraz czytam
    17
  • Ulubione
    15
  • 2012
    13
  • Fantasy
    13
  • Uczta wyobraźni
    11

Cytaty

Więcej
Lucius Shepard Smok Griaule Zobacz więcej
Lucius Shepard Smok Griaule Zobacz więcej
Lucius Shepard Smok Griaule Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także