Zemsta po latach

Pi
2012-01-31
2012-01-31
Paulina Wojnakowska

Serię "Super kryminał" widywałem co jakiś czas na witrynach sieci kiosków inmedia, ale jakoś zawsze przechodziłem obok nich obojętnie. Jako wzrokowiec oceniałem to co widziałem, czyli format książki, jakość papieru i okładkę. Jakoś do mnie nie przemawiały. Kiedy otrzymałem propozycję napisania o tej książce, po krótkim namyśle zgodziłem się. Nie spodziewałem się niczego, co mnie jakoś zaskoczy, a jak było...?

Historia rozpoczyna się od sceny napadu, a sam autor nam serwuje na dzień dobry odkrycie sprawców tego godnego potępienia czynu. Do więzienia na długie lata trafia niewinny człowiek, który jednak w czasie rozprawy i ogłoszenia wyroku poprzysięga zemstę na tych, którzy wrobili go w to przestępstwo. Autor pokazuje nam kolejne sceny życia po wyjściu Johna Stevensona, któremu niewiele zostało życia. Poznajemy również osoby, które kiedyś stanęły po drugiej stronie i widzimy perypetie które towarzyszą w ich życiu. Oczywiście giną kolejne osoby, którym Stevenson poprzysiągł zemstę. Kto zabija?

Książka jakoś specjalnie mnie nie urzekła. Mały format i niezbyt rozbudowane rozdziały nie przekonały mnie do tego, abym sięgnął po kolejne tomy. Fabuła niestety przewidywalna. Nie znalazłem nic, co by mnie zaintrygowało. Czyta się szybko. Dobra lektura dla niewymagających. Można potraktować jako książkę na niedzielne popołudnie.

Tym razem mamy do czynienia z kryminałem, w którym główną rolę odgrywa Jerry Cotton. Jest to fikcyjny bohater serii powieści tworzonych w krajach niemieckojęzycznych i Finlandii. Jerry Cotton, jeden z najlepszych agentów FBI musi się zmierzyć z tajemniczymi morderstwami, porachunkami czy zabójstwami. Jest doskonale wyszkolony, do perfekcji opanował przeróżne techniki walki wręcz, po mistrzowsku posługuje się bronią a do tego wszystkiego jest bardzo przystojny. Gdy wpada na ślad, nie umknie mu żaden szczegół. Jego najlepszym przyjacielem, a jednocześnie partnerem jest Phil Decker. Znają się i współpracują od lat, mogą na sobie polegać w każdej sytuacji. na motywach powieści powstało kilka słuchowisk radiowych oraz seria filmów.
Muszę przyznać, że i tym razem książkę czytało się wyśmienicie. Ciekawe postacie, wartka akcja i zapętlenie tajemnic bardzo wpłynęły na jej atrakcyjność. Fabuła jest tak poprowadzona aby na każdym kroku pobudzać zaciekawienie czytelnika. Razem z agentami Jerrym Cottonem i Philem Deckerem prowadziłam śledztwo i drogą dedukcji próbowałam ustalić prawdziwość zdarzeń. motywy zabójstw i oczywiście ich sprawcę. jednak autorowi kryminału udało się mnie zaskoczyć. Nic nie kończy się tak jak powinno, dobrzy okazują się źli i na odwrót. Czyli jest tak jak lubię.

Oczywiście "Zemsta po latach" zmusiła mnie do przemyśleń dotyczących wymiaru sprawiedliwości, bezstronnego procesu i wymierzanych kar. Czy w czasach, w których światem rządzi korupcja możemy być pewni, że osądzony i skazany człowiek na prawdę jest winny? Czy można spreparować dowody, przekupić lub zastraszyć świadków czy funkcjonariuszy policji? Czy możemy czuć się bezpieczni?
Kolejnym zagadnieniem, które mnie zastanowiło dotyczy zemsty. czy warto do niej dążyć za wszelką cenę? Czy jej smak na pewno jest słodki?
Na wiele z tych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce a na wiele innych odpowie samo życie.

• Seria: Super kryminał
  • Bookcrossing
  • Okropna okładka
  • Wypożyczone
  • Literatura zagraniczna
  • SERIA...Super kryminał

Dodaj cytat z książki Zemsta po latach