Utagawa Kuniyoshi i portret japońskiego wojownika

Wydawnictwo: Kirin
978-83-62945-02-3
Utagawa Kuniyoshi, drzeworyt

Książka Olgi Mądrowskiej to pierwsza polska monografia na temat drzeworytnika Utagawy Kuniyoshiego i gatunku portretu wojownika (musha-e), a zarazem jedna z nielicznych publikacji na temat samego japońskiego drzeworytu. Oprócz przedstawienia sylwetki artysty i jego stylu, omawia również sam gatunek drzeworytu historycznego, jego źródła, uwarunkowania oraz najpopularniejsze podejmowane tematy. Jest nie tylko wartościowym źródłem dla badaczy historii, kultury i sztuki Japonii; autorka zwraca uwagę na wpływ Kuniyoshiego na współczesną popkulturę.

źródło opisu: Wydawnictwo Kirin, 2011

źródło okładki: http://kirin.pl/

Ola | 2012-02-17

Po tytule mozna sadzic, ze to kolejna nudna, naukowa ksiazka o sztuce japonskiej. Nic bardziej mylnego. Naukowa tak, ale nudna - w zadnym razie. Chociaz o Kuniyoshim wczesniej w ogole nie slyszalam, to naprawde po lekturze tej ksiazki temat bardzo mnie zainteresowal, szczegolnie wlasnie przedstawienia samuraja w drzeowrycie. Autorka bardzo przystepnie opisuje skad to sie wzielo, jakie ograniczenia nakladano na artystow i jakie byly tego konsekwencje. Opowiada tez o najpopularniejszych tematach w drzeworycie poswieconych wojownikom. Troche mi sie po tym rozjasnilo, bo niektore z drzeworytow znalam z widzenia, a nie wiedzialam co przedstawiaja! Bardzo przyjemna lekcja historii od zupelnie innej strony - to jak poznawanie okolicznosci bitwy pod Grunwaldem stojac przed obrazem Matejki. Polecam!!

Man1ex | 2015-01-17
| 2013-06-19