Kazimierz Odnowiciel (1034-1058)

Okładka książki Kazimierz Odnowiciel (1034-1058) Stanisław Kętrzyński
Okładka książki Kazimierz Odnowiciel (1034-1058)
Stanisław Kętrzyński Wydawnictwo: Avalon historia
historia
Avalon
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7730-000-8

Oto mąż stanu, oto wódz... i jeszcze dzięki za Kraków!

Człowiek, który po swoim ojcu dostał w zasadzie nic, bo ruiny, zgliszcza i problemy zarówno zewnętrzne i wewnętrzne.

Zaskakuje mnie przekonanie o sile i wierze we własne możliwości i chyba naprawdę szczera ufność w posłannictwo, które dane było władcom przez Boga.

Oto mąż stanu, oto wódz... i jeszcze dzięki za Kraków!

Cieniutka to książeczka, mimo iż dotyczy jednego z lepszych Piastów, aczkolwiek w jakiś dziwny sposób zapomnianego czy może niedocenianego? Jest to też praca doktorska autora a także wywód, który na kilka ładnych lat rozniósł w pył dyskusje dotyczące Bolesława Zapomnianego. Autor w większości opiera się na Gallu oraz Genealogii Piastów, jednak nie boi się własnego zdania i własnej interpretacji źródeł. Czyta się książkę łatwo, lekko i przyjemnie pomimo tego, iż to praca naukowa. W mojej ocenie, autor bardzo obrazowo przedstawił panowanie Kazimierza I i ukazał go w należytym mu świetle, jako bardzo sprawnego polityka i władcę, który podniósł kraj z ruin i umożliwił dalszy wzrost jego potęgi, przeprowadzony już przez jego syna Bolesława Szczodrego.

• Średniowiecze
  • Historia i inne
  • XHp
  • Historia/Popularnonaukowe
  • Biografie, autobiografie 🖋

Dodaj cytat z książki Kazimierz Odnowiciel (1034-1058)