Wielcy wojownicy Japonii. Toyotomi Hideyoshi (1537-1598)

Okładka książki Wielcy wojownicy Japonii. Toyotomi Hideyoshi (1537-1598) Jacek Mendyk
Okładka książki Wielcy wojownicy Japonii. Toyotomi Hideyoshi (1537-1598)
Jacek Mendyk Wydawnictwo: historia
historia
2009-01-01
2009-01-01
978-83-7436-183-5

Książka autorstwa Jacka Mendyka "TOYOTOMI HIDEYOSHI" (Seria: "Wielcy Wojownicy Japonii") to pozycja wyjątkowa.
Opracowanie napisane z historyczną rzetelnoscią, jest w istocie doskonałym esejem historycznym. Autor dokonuje nie lada sztuki, bowiem bez ambicji beletrystycznych potrafi zainspirować i "wciągnąć" czytelnika. Styl pisarstwa Pana Jacka Mendyka to przykład doskonałego eseju historycznego, najwyższej klasy publicystyki naukowej.
Książka zawiera mnóstwo odniesień do źródeł historycznych, odwołuje się do uznanego dorobku naukowego dotyczącego opisu i analizy postaci TOYOTOMI HIDEYOSHIEGO, człowieka wywodzącego się z gminu, który jako pierwszy Wielki Przywódca Militarny zdołał nie tylko zintegrować Japonię, rozbitą dzielnicowo, ale i rzucił wyzwanie Chinom i Korei....
Toyotomi Hideyoshi to postać co najmniej kontrowersyjna, przez to jednak facynująca, zarówno jako lider militarny, polityk jak i człowiek swojej epoki. Autor odwołuje się do źródeł epistolograficznych - dość bogatych zasobów zawierających listy Hideyoshiego adresowane do różnych osób.
Znakomicie zaprezentowane źródła historyczne z jedynie zdawkowym komentarzem autora, pozwalają czytelnikowi na samodzielne wyciągnięcie wniosków i dokonanie oceny postaci.
Publicystyka w wykonaniu Pana Jacka MENDYKA wolna jest od taniej dydaktyki i prostych interpretacji.
Autor biografii Hideyoshiego sugeruje raczej wnioski powołując się na rzetelne źródła lub szeroki kontekst historycznych uwarunkowań. Autor inspiruje czytelnika do własnych przemysleń, unikając podawania gotowych rozwiązań i interpretacji.
W mojej ocenie, jest to bardzo wielki atut tej publikacji.
Postać TOYOTOMI HIDEYOSHIEGO, jaka wyłania się z kart książki Pana Jacka Mendyka ma realną wyrazistość, skrajne emocje, determinację która pcha go do realizacji celów coraz bardziej ambitnych, ale i coraz mniej realnych.
Toyotomi, z jednej strony to uparty parweniusz, który doszedł do najwyższych zaszczytów stosując manipualcje, intrygi i zasadę "cel uświęca środki", ale z drugiej strony to ambitny wizjoner, pragmatyk opętany wizją wielkości Imperium, które budował nie do końca z myślą o sobie jako hegemonie.....
Toyotomi to także tragicznie doświadczony przez los, ojciec tracący ukochanego synka, który po tym wydarzeniu nigdy nie odzyskuje równowagi psychicznej, to także wierny wasal i mściciel Ody Nobunagi, w obronie honoru swego Pana dowodzący najwyższych cnót Samuraja....

I o tym opowiada praca Pana Jacka Mendyka.

Wszystkim entuzjastom Kraju Wschodzącego Słońca i Samurajskiej Kultury z czystym sumieniem polecam.

• Japonia
  • Orient
  • Nauka
  • Historia i inne
  • Azja - Daleki Wschód

Dodaj cytat z książki Wielcy wojownicy Japonii. Toyotomi Hideyoshi (1537-1598)