Lwów. Legenda zawsze wierna

Galaktyka
2010-01-01
2010-01-01

20/52 Ryszard Jan Czarnowski „ Lwów , legenda zawsze wierna „

„ Książkę gorąco polecam zarówno miłośnikom Lwowa, jak i tym zafascynowanym historią naszego narodu. Cieszy mnie, że wypełnia pewną lukę na rynku i przyczyni się do tego, aby Lwów był bardziej zauważany, obecny w naszej współczesnej kulturze i mówieniu o przeszłości.
Lwów jest nieobecny w potocznym myśleniu o Polsce i jej historii. Próbą wypełnienia tego braku jest książka Lwów. Legenda zawsze wierna.
Autor swoje dzieło poświęcone historii Lwowa dzieli na pięć części. Pierwsza to klasyczna historia, opisana chronologicznie. Najwięcej miejsca zostało poświęcone pierwszej połowie XX wieku, szczególnie II Wojnie Światowej. Na niej też kończy się ta część. Następna część prowadzi nas szlakiem lwowskich pomników, losów ich bohaterów i samych monumentów. Nieraz właśnie los pomnika staje się symboliczny dla całego miasta, jak choćby Jan III „z Wałów”, który dziś przebywa na wygnaniu ze swojego miasta. Historia miasta i jego mieszkańców to także Łyczaków i Cmentarz Obrońców Lwowa, którym poświęcona jest trzecia część pt. „Dwa panteony”. Na życie i historię miasta składają się także nauka i kultura (część IV) i życie religijne trzech chrześcijańskich wyznań (część V).
Autor ukazuje wspaniałą polską historię, która rozgrywała się właśnie w tym mieście, a dziś tak często jest wymazywana. Warszawa i Kraków, to miasta, które obecnie najbardziej kojarzą się z polską historią. Tymczasem Lwów ma tych związków niejednokrotnie wiele więcej. Dzięki Czarneckiemu odkrywamy wiele z tej właśnie historii „

20/52 Ryszard Jan Czarnowski „ Lwów , legenda zawsze wierna „

Lwów jest nieobecny w potocznym myśleniu o...

• Kresy - raj utracony
  • Biblioteka domowa