Dominikanie o prawdzie. Studia interdyscyplinarne

Wydawnictwo: W drodze
prawda, filozofia, teologia, katolicyzm
religia
Czytam

W sześćsetną rocznicę powstania Studium Generalnego w Krakowie grupa wykładowców Kolegium Filozoficzno-Teologicznego oo. Dominikanów, będącego kontynuatorem tradycji studium generale, przygotowała publikację inspirowaną dewizą Zakonu Kaznodziejskiego – „Prawda” (Veritas). Zamiar ten zaowocował tomem studiów, zatytułowanym „Dominikanie o prawdzie. Studia interdyscyplinarne”. Autorzy artykułów – jak zaznacza we wstępie do publikacji Tomasz Gałuszka OP – starali się spojrzeć na zagadnienie prawdy z czterech uzupełniających się perspektyw: biblijnej (Piotr Oktaba OP, Krzysztof Sonek OP), teologicznej (Piotr Lichacz OP, Mateusz Przanowski OP, Grzegorz Mazur OP, Robert Plich OP), filozoficznej (Marek Nowak OP, Jarosław Kupczak OP, Marcin Lisak OP, Piotr Napiwodzki OP) i prawno-historycznej (Tomasz Wytrwał OP, Tomasz Gałuszka OP, Józef Puciłowski OP). Ta interdyscyplinarność i różnorodność podejść badawczych wydaje się najlepiej ukazywać głębię i bogactwo Prawdy, którą staramy się odkrywać, by dzielić się nią z innymi.

red. Tomasz Gałuszka

źródło opisu: W Drodze, 2010