Perełki na dnie

2011-12-01
2011-12-01
Jan Stachowski, Andrzej Czcibor-Piotrowski, Cecylia Dmochowska, Edward Madany
literatura współczesna literatura czeska

Jest w tej książce opowiadanie o podróżnym, kierowcy i sarence. Krótkie. Pierwsza myśl po przeczytaniu "no i? to wszystko?". Zreflektowałem się jednak, nie, niemożliwe, wszak to Hrabal, musi być coś więcej. Przeczytałem ponownie, tym razem rozbudowałem w wyobraźni tło. Dodałem podróżnemu historię, a kierowcy kontekst. Wprawdzie Hrabal nie napisał nic o losach podróżnego, nie budował też kontekstu dla kierowcy, ale przecież mógł. Może zapomniał? Miał na myśli ale nie zapisał? Rozochocony dodałem wątek poboczny, dwie nowe osoby, oraz uknułem, co było dalej. Zrobiła się niesamowita historia. Nie mogłem się oderwać od wyobrażania sobie, co też Hrabal mógł jeszcze dodać. I zrozumiałem. To jednak wielki pisarz. Treści, których nie napisał, na głowę biją te, które udało mu się wydać.

Fantastyczna książka, która daje wiele przyjemności z po prostu czytania rozważań Hrbala. Czysta przyjemność

Co jeszcze można napisać o opowiadaniach Hrabala, czego już inni nie powiedzieli, czego wszyscy nie wiemy?
Że zbudowane z prostych słów i krótkich zdań trafiają w plątaninę naszych uczuć, w nich dopiero rzeźbiąc najwymyślniejsze parabole?
Że za temat mając błahostki, jak mało która proza każdą literą dotykają spraw ostatecznych, i to tak, że nie można pozostać nieporuszonym, jeśli się jest człowiekiem?
Że, wreszcie, i ja, jak my wszyscy, znam z własnego życia Perełki takie jak ta, które skrzą się nie tylko na dnie hrabalowych nowelek, rozświetlając szare na ogół nasze ziemskie bytowanie.

Zaledwie jedno opowiadanie wzbudziło we mnie jakiś entuzjazm. Pozostałe były wręcz trochę męczące. Może to nie najlepsza pozycja z twórczości Hrabala, a może po prostu jakoś do mnie nie trafiło.

• Literatura czeska
  • Hrabal