Anatomia pieniądza

Wydawnictwo: Script
biznes, finanse

Pieniądz jest przedmiotem, z którym mamy do czynienia na co dzień i bez którego nie możemy się obejść. Odgrywa wielką rolę w naszym życiu indywidualnym i zbiorowym, jest przedmiotem dobrze znanym, a jednak tajemniczym. Wystarczy bowiem uświadomić sobie, że ten dobrze znany przedmiot, który możemy zobaczyć i którego możemy dotknąć (monety i banknoty), to tylko niewielka część całkowitej ilości pieniądza, zaledwie parę procent. A reszta? Reszta to cyfry zapisane w pamięci komputerów.Współczesny pieniądz ulega dematerializacji. Niedługo i ta procentowo niewielka ilość pieniądza w postaci widzialnej, jaką jeszcze możemy dysponować, pewnie zniknie. Zostanie nam w ręku tylko karta kredytowa, która jest środkiem płatniczym a nie pieniądzem. Pieniądz będzie istniał zaś w naszych myślach i jako cyfry zapisane w pamięci komputerów. Czy ta przemiana postaci pieniądza z pięknej złotej monety w informację komputerową, w tak zwany pieniądz elektroniczny, zmieni jego naturę? Czy to jeszcze będzie pieniądz w tradycyjnym znaczeniu? Zagadnienie to jest dyskutowane. Niedawno ukazały się w USA książki mówiące wręcz o śmierci pieniądza. Aby móc podjąć dyskusję, trzeba wiedzieć, co to jest pieniądz. Niniejsza praca usiłuje dać odpowiedź na to pytanie.

bartekzarebski | 2017-08-19
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam