Mongolskie inwazje na Japonię 1274 i 1281. Pierwsze tchnienie "boskiego wiatru"

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielkie Bitwy Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amercom
The Mongol Invasions of Japan 1274 and 1281
978-83-261-0915-7
historia
Tomek

W pierwszej połowie XIII wieku Czyngis-chan dał początek olbrzymiemu imperium mongolskiemu, które jego następcy poszerzyli i umocnili. Podboje mongolskie dokonywane na przepastnych terytoriach Azji Środkowej były doprawdy imponujące, lecz miały napotkać skuteczny opór na peryferiach wielkiego imperium. Wśród militarnych porażek Mongołów żadna nie dorównuje dramatyzmem tej, którą poniósł Kubilaj-chan, wnuk Czyngis-chana, dwukrotnie usiłując podbić Japonię. Po siedmiu latach od niepowodzenia pierwszej inwazji, w 1281 roku, wyruszyły dwie ogromne połączone armady, których celem był podbój Kraju Kwitnącej Wiśni. Powstrzymani od lądowania dzięki odwadze samurajów najeźdźcy padli ofiarą tajfunu o miażdżącej sile, który roztrzaskał ich flotę.

źródło opisu: Polskie Media Amer.Com SA, 2011

źródło okładki: http://amercom.com.pl/images/wbh/okl58.gif

Skryba | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Jedna z lepszych w serii. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z mało znanej historii Dalekiego Wschodu. Podane w formie dostępnej chyba dla każdego. Lektura nie będzie czasem straconym. Ten aspekt podboju mongolskiego dotychczas ograniczał się do ogólnego sformułowania o nieudanej próbie inwazji na Japonię przedstawianą przy okazji opisu Chin z czasów Marco Polo. Zestawiając ten fragment podbojów mongolskich z bardziej nam znanym podbojem Europy Wschodniej klaruje się wyraźniejszy obraz imperium, które w swoich podbojach walczyło zarówno z rycerzami Zakonu Krzyżackiego jak i z japońskimi samurajami. Dodatkowo do książki dołączona płyta DVD z fabularyzowanym filmem dokumentalnym o podbojach Mongołów w Indiach. Polecam.

luk3Z | 2016-12-12

Przyjemnie i szybko się czyta jeśli ktoś lubi historię tak jak ja :)

Salicar | 2016-02-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Chiny, 2016