Artemis Fowl: The Eternity Code

Okładka książki Artemis Fowl: The Eternity Code Eoin Colfer
Okładka książki Artemis Fowl: The Eternity Code
Eoin Colfer Wydawnictwo: Puffin Books Cykl: Artemis Fowl (tom 3) fantasy, science fiction
Artemis Fowl (tom 3)
Puffin Books
2004-01-01
2004-01-01

Jak dotąd chyba mój ulubiony tom tej serii. Możemy zobaczyć Artemisia z bardziej ludzkiej strony no uwielbiam gościa. Julia siostra Butlera zyskała na charakterze z czego się cieszę. Nie mogę się doczekać aż sięgnę bo koleją szczęść

2064

So much fun! Mimo, że czytam tą serię już któryś raz z rzędu, wciąż sprawia mi ogrom radości, a młody Artemis to jedna z moich ulubionych postaci literackich! Błyskawicznie poszło, wywołała uśmiech na twarzy i cieszę się, że zdecydowałam się sięgnąć po raz kolejny :D

Książka dobra, ale nie najlepsza z serii

Książka dobra, ale nie najlepsza z serii

Wydaje mi się, że do tej pory najlepsza książka z cyklu. Czytało się przyjemnie i szybko. Fajna lektura dla przyjemności i rozerwania. Poznajemy inne oblicze Artemisa, trochę bardziej ludzkie, ale jego intelekt dalej działa na najwyższych obrotach. Polecam :)

Trzecia część przygód Artemisa Fowla, jest równie dobra, co poprzednie.
Po raz kolejny spotykamy „Starych,dobrych„ przyjaciół znanych z poprzednich części
Znowu świat realny pomiesza się z tym fantastyczno-bajkowym.
Przygód będzie co niemiara i jak zwykle mimo wielu wstrząsów wszystko dobrze się skończy.
Idealna bajka na lato

Trzecia część przygód Artemisa Fowla, jest równie dobra, co poprzednie.
Znowu świat realny pomiesza się z tym fantastyczno-bajkowym.
Idealna bajka na lato

Cóż tu dużo mówić, podczas czytania niemal płakałam z powodu moich zawiedzionych oczekiwań. Już 2 część dobitnie pokazała nieudolność głównego bohatera, ale myślałam, że ta zmiana ogranicza się do 2 części, bo chłopiec był pod presją ratowania ojca. Liczyłam, że w 3 części powróci arogancki, pewny siebie dzieciak-geniusz. Niestety…
Część 3 zaczyna się od popełnienia przez chłopca kolosalnego błędu, błędu, który popełnił również w części 1. W przeciwieństwie do części 1 błąd ten dał tutaj bardzo negatywne skutki. Wydaje mi się, że autor sam zauważył, że trochę przesadził i starał się rozwiązać sprawę tak, aby skończyć niemal w statusie quo. Niestety zakończenie przez to wydaje się niewspółmiernie pozytywne w stosunku do popełnionego przez chłopca błędu. W każdym razie pozostał mi w ustach spory niesmak po tej części, a główny bohater sporo stracił w moich oczach.

Część 3 zaczyna się od popełnienia przez...

Przestępcza kariera Artemisa chyba dobiegła końca. Kto stanął mu na drodze przy jej rozwijaniu Własny ojciec, który spędził pięć lat w niewoli u rosyjskiej mafii, a teraz, ku wielkiemu przerażeniu syna, w imieniu ich obu poprzysiągł porzucić złą drogę . Jednak Artemis nie byłby sobą, gdyby nie zakończył swej kryminalnej przygody wyczynem godnym geniusza. Niestety, i tym razem okazuje się, że wspaniały i szczegółowo dopracowany plan to za mało, a wykradziona elfom technologia, która miała dać Artemisowi kontrolę nad ludźmi, obraca się przeciwko niemu. Artemis znów musi szukać pomocy u swych niedawnych wrogów, kapitan Holly Niedużej i komendanta Bulwy tym bardziej, że jego wierny towarzysz Butler jest ciężko ranny i tylko magia elfów może uratować mu życie. Czy Butler przeżyje ? Jaką cenę przyjdzie zapłacić Artemisowi za zdradzenie elfickiej technologii ? Nowe przygody i tajemnice , przestępstwa i przeszkody .

Wpadłam w ten świat i jest coraz lepiej! Naprawdę, tom 3 póki co jest moim ulubionym. Nie tylko trzyma w napięciu, ale faktycznie pokazuje umiejętności Artemisa, jego intelekt, zdolność przewidywania i to, że... mimo wszystko nadal jest dzieckiem. Może i mniej podobały mi się nowe postaci, ale nie było źle. Naprawdę wpadłam w ten świat i wiem, że na tym nie poprzestanę.

PS. Wiem, że możecie krzyczeć, ale jako fangirlka trzymam kciuki za Holly i Artemisa!

Artemis Fowl jest to seria dość ciekawa, pomimo wielu gaf autora niemożliwych (a w przypadku głównego: irytującego) bohaterów czyta się przyjemnie i szybko.

Może zacznę od paru rzeczy, których nie wspomniałem odnośnie dwóch poprzednich książek. Autor popełnia czasami błędy, głównie wynikające z niewiedzy (czasem można by powiedzieć ignorancji),które niestety bardzo łatwo można było wyeliminować krótkim wyszukaniem w Google albo krótką sesją logicznego myślenia. Weźmy na ten przykład ten z omawianej właśnie ksiązki – wystrzelenie OŚMIUSET KILO piany z prędkością TRZYSTU KILOMETRÓW NA GODZINĘ zabije od razu, nie trzeba nawet mieć szczególnego wykształcenia w dziedzinie fizyki by się tego domyślić. Potem w pierwszej książce było o ile dobrze pamiętam, że wróżka zaatakowała ochroniarza w korytarzu z prędkością bodajże 3 machów, autor oczywiście nie sprawdził, że 1 mach to około 1220 kilometrów na godzinę i z tego ochroniarza (wróżki też) zostałaby mokra plama.
Potem jest dziwna propaganda autora, który rzuca stwierdzeniem, że wiara wróżki pochodzi z Irlandii. No nie do końca ponieważ pojawiają się tam istoty z germańskich i nordyckich i wielu innych podań. Potem pewna hipokryzja wróżek, które zarzucają ludziom agresję i zanieczyszczenia środowiska, podczas gdy same używają technologii która powoduje zanieczyszczenia jak i broni która dosłownie potrafi spalić istotę. Mam jednak wrażenie, że to nie jest hipokryzja stworzona celowo, ale wynikająca po prostu z błędu autora.

No dobrze ponarzekaliśmy sobie na Eoin’a Colfera’a, ale jaka właściwie jest ta książka? Ogólnie historię mogę określić jako dobrą, pod warunkiem, że wyłączy się myślenie (co jest wymagane przy wcześniejszych książkach). W końcu mamy uwierzyć, ze niemożliwy geniusz Artemisa popełnił bardzo głupi błąd. Potem jak zawsze musimy wierzyć, że nic nie zakłóci mega inteligentnego planu Fowla. Było kiedyś takie opowiadanie detektywistyczne z genialnym inspektorem, który również zastawił pułapkę na mordercę na stacji benzynowej, ale nic z tego nie wyszło przez przypadek. Niemniej jak mówiłem gdy wyłączy się myślenie to można świetnie się przy tej książce bawić.

Geniusz! Kocham tą serię <3 Akcja porwie każdego!!!

Geniusz! Kocham tą serię <3 Akcja porwie każdego!!!

• Eoin Colfer
  • Dzieciństwo