Placebo. Dlaczego działa coś, co nie działa?

Okładka książki Placebo. Dlaczego działa coś, co nie działa?
Barbara Dolińska Wydawnictwo: Smak Słowa poradniki
126 str. 2 godz. 6 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Smak Słowa
Data wydania:
2011-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-06-01
Liczba stron:
126
Czas czytania
2 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-62122-18-9
Tagi:
psychologia leki zaburzenia myśl umysł sugestia zdrowie wiara
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1848
1500

Na półkach: , , , ,

Autorka zajęła się fascynującym zjawiskiem placebo, które jest dowodem na olbrzymie możliwości ludzkiej psychiki. Książka prezentuje wyniki wielu badań, przeprowadzonych również przez autorkę, wyliczając czasami b.ciekawe, czasami bardzo trudne do interpretacji eksperymenty. W zamyśle ma to być pozycja popularna, ale czyta się ją trudno, bo niestety nie jest to literatura przyjazna dla czytelnika. Niemniej książka prezentuje wiele fascynujących faktów i wyników badań, przytoczę tylko te które mi zapadły w pamięć.

Rozdział poświęcony problematyce placebo w sporcie przedstawia wyniki ciekawych eksperymentów: otóż, gdy sportowcom się powie, że biorą środki wspomagające, a tak naprawdę biorą placebo, to wyniki rosną, tak jak gdyby naprawdę brali środki wspomagające (a czasami są wręcz lepsze!). Otwiera to ciekawą możliwość: można sportsmenom dawać placebo mówiąc im, że są to środki dopingujące, w ten sposób unika się wpadki, a wyniki będą lepsze.

Omawia też autorka eksperyment, w którym stosowano placebo do redukcji bólu, i w pewnych przypadkach okazało się bardziej skuteczne od morfiny! W ogóle to ból jest typem dolegliwości, dla których efekt placebo jest silny; niemniej dla pewnych chorób, np. dla choroby Alzheimera, efekt placebo jest słaby.

Autorka pisze też, że tak naprawdę nie wiadomo, które osoby są bardziej podatne na placebo: „ Choć może się to wydać niewiarygodne, do tej pory nie udało się ustalić jakiegokolwiek czynnika osobowościowego, który pozwoliłby satysfakcjonująco przewidywać reakcję osób badanych na placebo”.

Niestety książka nie jest łatwa dla czytelnika nie-specjalisty. W wielu rozdziałach dostajemy dosyć monotonną wyliczankę eksperymentów, czasami pełną niepotrzebnych szczegółów; ma się wrażenie, że autorka nie jest w stanie dokonać syntezy, gradacji wyników, napisać co ważne a co mniej ważne. Dlatego lektura bardzo szybko nuży i zniechęca.

Nie można autorce odmówić olbrzymiej wiedzy i zaangażowania, niemniej wydaje mi się, że jeśli chce się pisać książkę psychologiczną przeznaczoną dla szerokiego audytorioum, to trzeba popatrzeć jak to robią autorzy amerykańscy, chociażby Daniel Goleman, Cialdini, czy Duhigg, i być bardziej spolegliwym w stosunku do czytelnika.

Autorka zajęła się fascynującym zjawiskiem placebo, które jest dowodem na olbrzymie możliwości ludzkiej psychiki. Książka prezentuje wyniki wielu badań, przeprowadzonych również przez autorkę, wyliczając czasami b.ciekawe, czasami bardzo trudne do interpretacji eksperymenty. W zamyśle ma to być pozycja popularna, ale czyta się ją trudno, bo niestety nie jest to literatura...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    39
  • Chcę przeczytać
    36
  • Posiadam
    11
  • E-book
    3
  • Popularnonaukowe
    2
  • Farmacja
    1
  • Inne popularnonaukowe
    1
  • Psychologia
    1
  • Przeczytane w 2014r.
    1
  • Storia 14,07,2016
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Placebo. Dlaczego działa coś, co nie działa?


Podobne książki

Przeczytaj także