Death Message

Okładka książki Death Message Mark Billingham
Okładka książki Death Message
Mark Billingham Wydawnictwo: Cykl: Tom Thorne (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Tom Thorne (tom 7)
2007-01-01
2007-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Tematem wiodącym tomu siódmego jest problem niewydolności systemu, co sprawia, że najgorszych śmieci nie można dorwać używając narzędzi systemowych. Powtarzałem już kilka razy przy innych książkach, że tam, gdzie system niesprawiedliwości sprzyja najgorszym śmieciom, może wedrzeć się sprawiedliwość naturalna, wymierzana przez jakiegoś mściciela.
Z czymś takim mieliśmy tu do czynienia, a na domiar złego brak kary śmierci dla najgorszych psychopatów daje im zbyt dużo wolności, a poprzez internet możliwość knucia i manipulowania na odległość.
Widać, że pewne wątki tej serii są przenoszone z tomu na tom. Nie uważam wątku mafioso za zamknięty ostatecznie. Coś się wyjaśniło, ale do sprawiedliwości daleko.

Z czymś takim mieliśmy tu do...

Rewelka :)

Rewelka :)

Marcus Brooks kończy swą odsiadkę w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił a posądzili go o nią. Niecierpliwie oczekuje na powrót do swojego dotychczasowego życia, na łono rodziny.
Lecz kilka dni przed opuszczeniem zakładu karnego dostaje wiadomość, że jego żona i syn zginęli zostali potrąceni na przejściu dla pieszych na pasach przed samochód. On został skradziony przez kilku nastolatków, w którym prowadzą swój gang.
Marcusowi przyświeca jeden cel, dopaść zabójcę winnych śmierci swoich najbliższych.
Tą sprawę prowadzi detektyw inspektor Tom Thorne, a jednak się nie spodziewa, że zetknie się dzięki tej całej sprawie z mrocznym, przerażającym koszmarem, z dawnej przeszłości będzie musiał uregulować pewne rachunki za rodzinną tragedię, która wydarzyła się niedawno.

Ciekawa, dobra fabuła, wartka akcja, trzyma w napięciu thriller od pierwszych stron do samego końca.
Wciąga bez reszty, całkowicie wchłonęłam go...świetnie stworzony przez autora Marka Billinghama, sam detektyw bardzo dobrą postać odegrał w prowadzeniu śledztwa w zabójstwie żony Markusa i jego dziecka rozwiązał sprawę doskonale.
Przeżywałam niesamowitą,znakomitą przygodę z tą książką.
"Mściciel" to thriller psychologiczny,super, wciągający, historia życiowa i na prawdziwych wydarzeniach.

Muszę przyznać, że czytanie serii, którą rozciąga się na kilkanaście tomów to niesamowita przygoda. Człowiek sięga po kolejny tom przygód bohaterów, których już zna, z którymi jest mentalnie związany i z którymi przeżywa nawet najdrobniejsze wydarzenia.
Siódmy tom jest utrzymany według mnie na bardzo dobrym poziomie... ciekawa fabuła, spójna treść powiązana z przeszłością z poprzednich książek. Interesująca przemiana bohatera.
Jednym słowem, powieść warta uwagi i zachęcająca do sięgnięcia po kolejną część :)

"Mściciel" to kolejna z powieści należąca do cyklu z inspektorem Tomem Thorne'm w roli głównej. I śmiem twierdzić, jedna z lepszych. Nie znaczy to, że poprzednie były gorsze, jednak "Mściciel" zdecydowanie ma w sobie to coś.
Jak zwykle u Billinghama akcja toczy się wielowątkowo. Z jednej strony mamy Marcusa Brooksa, byłego więźnia, który po odbyciu kary pozbawienia wolności mści się za przypadkową by się zdawało śmierć swojej towarzyszki życia i małego synka. Wydawać by się mogło zupełnym przypadkiem, że to właśnie inspektor Tom Thorne otrzymuje od Brooksa mms'y, w których widać przyszłe bądź aktualne ofiary. Nic tu jednak nie jest przypadkowe. Trop powiązania wiedzie do Zakładu Karnego Long Lartin w Worcestershire, gdzie karę więzienia odbywa znany z wcześniejszej powieści Billinghama ("Mięczak") Stuart Nicklin.

Tak przy okazji i przepraszam za offtop, ale: osobom zaznajomionym z językiem angielskim polecam genialny serial oparty na tej powieści "Thorne: Scaredy Cat". Co prawda zakończenie jest inne niż w książce, lecz muszę przyznać niemniej fascynujące. Plus genialna rola Aidana Gillena jako Phila Hendriksa - dodaje tej postaci charakteru ^^ Koniec offtopu :)

Wracając do powieści "Mściciel". W toku powieści pojawiają się kolejne ofiary, nie tylko związane z potencjalnymi sprawcami śmierci dziewczyny i synka Brooksa, lecz także osobami odpowiedzialnymi za wsadzenie Brooksa do więzienia. Kiedy ginie policjant śledztwo nabiera rozmachu. Dla inspektora Thorne'a rozpoczyna się jednak zupełnie inna gra. Ze względu na uzyskane informacje zaczyna wątpić w fakt przypadkowej śmierci dziewczyny i synka Brooksa, a także w sprawstwo czynu, za który Brooks odsiadywał wyrok. Decyduje się na nawiązanie kontaktu z mordercą poza oficjalnymi kanałami.
Jednocześnie Yvonne Kitson prowadzi śledztwo dotyczące zabójstwa niejakiego Deniza Sedata, powiązanego z tureckim gangiem.

Tak jak we wcześniejszych powieściach Billinghama wielowątkowa akcja jest spójna i w ostateczności splata się w jedno. Także postacie są wyraźnie zarysowane. Mamy tu także ciekawe rozważanie natury psychologicznej. Postacie nie są zarysowane w konwencji czarno-białej i gdy czytamy listy Brooksa do zmarłej dziewczyny mimowolnie odczuwamy wobec niego współczucie i coś w rodzaju zrozumienia dla jego czynów. Samo zakończenie jest wręcz rewelacyjne, a odnoszące się też do poprzednich powieści Billinghama w jakiś sposób wyjaśnia pewne kwestie w życiu inspektora Thorne'a.
Podsumowując: książkę mogę tylko gorąco polecić!

Mark Billingham to sławny zagraniczny pisarz, który napisał do tej pory już kilkanaście kryminałów z detektywem Tomem Thornem.

Marcus Brooks za dwa tygodnie miał wyjść na wolność i wieść ze swoją rodziną spokojne życie. Na wolności czekała na niego kobieta i dziecko. Niestety, krótko przed wyjściem otrzymał wiadomość, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku zginęli. Podobno był to tylko zbieg okoliczności, jednak mężczyzna nie za bardzo chciał w to uwierzyć...

Ostatnio mam jakąś fazę na kryminały Marka Billinghama, więc czym prędzej zabrałam się za jego kolejną powieść. Już od początku czułam, że nie porywa mnie tak, jak poprzednie jego pozycje. Niestety, ale przy ,,Mścicielu" trochę się zawiodłam, choć ta książka otrzymała nagrodę za najlepszy thriller roku. Mnie jednak do siebie zupełnie nie przekonała, jednak doczytałam ją do końca. Na półce czekają na mnie dwa kolejne tomy, więc mam nadzieję, że z nimi będzie już lepiej.

Tutaj akcja toczyła się moim zdaniem wyjątkowo żmudnie. Już od samego początku było wiadomo, kto zabija, choć sprawa później nieco się skomplikowała. Nie ciekawiło mnie za bardzo, jak zakończy się cała ta historia. Nie było aż tak wielkiego napięcia, jak w innych częściach. Sprawa prowadzona przez Thorne'a trochę mi się dłużyła i zaczynała mnie nużyć. Książka jest jednak dość obszerna, zawiera ponad 400 stron, jednak jej lektura nie była dla mnie jakąś specjalnie szybka.

,,Mściciel" Marka Billinghama to jak na razie najsłabsza jego powieść, jaką miałam okazję do tej pory przeczytać. Podobno warsztat pisarski staje się lepszy z każdym tomem, o czym mogę zaświadczyć, jednak ta część jest jakąś wyjątkowo nieudana. Jeżeli jednak zapoznajecie się z całym cyklem wypadałoby także ją przeczytać, aby mieć pogląd na całą fabułę.

Moja ocena: 4/6

Momentami książka jest troszeczkę nudna, ale całościowo oceniam ją dobrze.

Momentami książka jest troszeczkę nudna, ale całościowo oceniam ją dobrze.

Cykly z Tomem Thorne'm jest rewelacyjny. Mściciel jest bardzo dobrą książką. Chociaż poprzednie powieści Billinhama były lepsze.

Do czego zdolny jest człowiek, któremu odebrano wszystko, co kochał? Czy celem zemsty jest wymierzenie sprawiedliwości, znalezienie ukojenia, czy też jeszcze coś innego? Czy rzeczywiście zemsta jest nienasycona, czy też jej pragnienie z czasem się wypala - a jeśli tak, to jakie uczucie po niej pozostaje?

Dwa tygodnie przed końcem sześcioletniej odsiadki w zakładzie karnym za morderstwo, którego nie popełnił, Marcus Brooks dowiaduje się, że jego ukochana i kilkuletni synek zginęli potrąceni na pasach przez rozpędzony samochód. Brooks zdając sobie sprawę, że śmierć jego rodziny nie była dziełem przypadku i nie mając już nic do stracenia postanawia zemścić się nie tylko na sprawcach tej tragedii, ale również na ludziach odpowiedzialnych za jego pobyt w więzieniu.
Detektyw londyńskiego Wydziału Zabójstw, inspektor Tom Thorne pewnego dnia dostaje MMS-a przedstawiający zamordowanego mężczyznę. Okazuje się, że denat należał do groźnego gangu motocyklowego. Trop prowadzi do niejakiego Marcusa Brooksa, który przed laty trafił do więzienia za zabójstwo szefa gangu. Thorne odkrywa, że wina Brooksa wcale nie była oczywista, a w sprawę mogli być zamieszani funkcjonariusze policji.
Kolejne morderstwa, których dowody w postaci zdjęć i filmów z miejsca zbrodni sprawca wysyła na komórkę inspektora utwierdzają Thorne'a w przekonaniu, że Brooks mści się na ofiarach. Aby jednak poznać jego motywy, detektyw musi zagłębić się w wydarzenia sprzed sześciu lat. Prowadząc śledztwo Thorne ze zgrozą odkrywa, że sprawa w zaskakujący sposób wiąże się z tragiczną śmiercią jego ojca, jaka miała miejsce rok wcześniej. Aby wyrównać rachunki, ryzykując swoją karierę i kładąc na szali swoje życie, decyduje się nawiązać kontakt ze ściganym...

"Mściciel" to doskonale skonstruowana, wielowątkowa powieść kryminalno - sensacyjna z elementami thrillera psychologicznego. Do jej głównych atutów niezaprzeczalnie należy misternie uknuta intryga z zupełnie nieprzewidywalnym finałem, trzymająca w napięciu i niepewności do ostatniej strony. Zaskakujący rozwój akcji oraz logicznie i umiejętnie budowane napięcie sprawiają, że czytelnik daje się porwać w wir wydarzeń i zatraca się w nim bez reszty.
Szczególnie atrakcyjna wydaje się wielowątkowość intrygi i prowadzonego śledztwa, które rozwija się równolegle na kilku płaszczyznach; trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby rozeznać się w zawiłościach fabuły, co dodatkowo wzmaga przyjemność delektowania się lekturą.
Powieść Marka Billinghama oscyluje wokół tematyki winy, zemsty i sprawiedliwości. Rozumienie tych pojęć niejednokrotnie wymyka się i przekracza powszechnie akceptowane granice, zaś dwuznaczne moralnie czyny bohaterów zmuszają czytelnika do zastanowienia się czy też zweryfikowania swojego stanowiska w tych mocno dyskusyjnych kwestiach. W trakcie lektury nieraz poczujemy się rozdarci pomiędzy surową oceną zła, jakiego dopuszcza się bohater, a głębokim współczuciem i próbą zrozumienia jego motywów. Mocną stroną powieści są realistycznie przedstawione moralne dylematy bohaterów, zwłaszcza Marcusa; wyjątkowe wrażenie robi kontrast pomiędzy brutalnością jego czynów a listami do zmarłej ukochanej, przepełnione miłością, bólem i desperacją. Te wstawki ukazujące wrażliwe oblicze bohatera wstrzymują co prawda akcję, ale działa to wyłącznie na jej korzyść: czytelnik może wreszcie głębiej odetchnąć, zadumać się nad uczuciami i emocjami bohatera, spróbować zrozumieć kierujące nim motywy. Rewelacyjne posunięcie!
Jeśli już mowa o bohaterach, to nie sposób nie wspomnieć o inspektorze Tomie Thornie; uważam, że jest to jedna z najlepiej wykreowanych postaci detektywów we współczesnej literaturze kryminalnej. Jego namiętność do internetowych rozgrywek pokera i muzyki Johnny'ego Casha, łatwość, z jaką popada w konflikty z przełożonymi oraz zamiłowanie do chadzania własnymi drogami w połączeniu z problemami osobistymi i bolesnymi wspomnieniami czynią z niego nieco tajemniczą, wybitnie intrygującą, budzącą pozytywne odczucia postać.

Reasumując: "Mściciel" to błyskotliwa, inteligentna, a jednocześnie zapadająca w serce powieść, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu wymagającemu miłośnikowi dobrych kryminałów. Gorąco polecam!

Dwa tygodnie przed końcem sześcioletniej odsiadki w zakładzie karnym...

Kolejny tom o zmaganiach dzielnego policjanta. Tym razem nie tylko morderca zostanie zidentyfikowany...

• Mark Billingham
  • Wypożyczone z biblioteki