Spisek

Okładka książki Spisek Robert Harris
Okładka książki Spisek
Robert Harris Wydawnictwo: Albatros Cykl: Trylogia Imperium Rzymskie (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia Imperium Rzymskie (tom 2)
The Roman Empire Trilogy II: Lustrum
Albatros
2011-09-01
2011-09-01
Magdalena Słysz
imperium rzymskie

................... szkoda został mi ostatni tom tej historii

................... szkoda został mi ostatni tom tej historii

Audiobook czyta Robert Mazurkiewicz. OK. Thriller polityczno-historyczny. Więcej tu się dzieje niż w pierwszej części. Krew leje się strumieniami, trup kladzie się gęsto. Trochę to mało wiarygodne, ale kto wie jak się wtedy żyło. W ciągu godziny sytuacja zminia się o 720 stopni.

Świetna fabularyzowana opowieść o człowieku, który mimo dzikich czasów starał się być wierny swoim ideałom. Jego bronią były słowa, a tarczą inteligencja. Miał zadziwiającą zdolność podnoszenia się z niepowodzeń i wyciągania z nich wniosków. Po nim nie było i nigdy nie będzie takiego mówcy, takiego przywódcy, takiego polityka.
Podziwiam autora książki, który musiał spędzić wiele godzin studiując rzymską historię, prawa i dzieje różnych rodów. Genialnie przedstawił charaktery ludzi, wygląd budowli, topografię miasta.
Polecam.

Podziwiam autora książki, który musiał spędzić...

Kolejne 8 gwiazdek, wystawione w kontekście gatunku historycznej fikcji politycznej.

Jakość i forma równie dobra, jak w tomie pierwszym, aczkolwiek treść osobiście była tu dla mnie dużo bardziej nostalgiczna.

W tle zmagania Cycerona o konsulat, Sprzysiężenie Katyliny, zmierzch republiki oraz I Triumwirat. Przewodnie motywy konfliktu pomiędzy praworządnością, pragmatyzmem, ambicją polityków i wolą ludu.

Bardzo dobra druga część losów Cycerona, rzymskiego prawnika, który został konsulem Rzymu. Jego losy to gruba sieć spisków, zarówno jego jak i w tej części przeciwko jemu. Jak wiadomo świat polityki nie jest czysty ale to co dzieje się w Rzymie to istne bagno. Czyta się tą pozycję całkiem dobrze, szczególnie jak zna się część zgadanień i wydarzeń z pierwszej części. Dobrze również zaznajomić się z najważniejszymi pojęciami i osobami na końcu książki. Łatwiej wtedy zrozumieć o co chodzi.

Druga z serii - nie można się oderwać.

Druga z serii - nie można się oderwać.

Książka przeciętna. Trudno chyba zrobić dobrą książkę opierając się na życiorysie i dziełach Cycerona. Albo też autor się nie wysilił i stworzył przeciętne dzieło. Sam nie wiem czy chodzi o jedno, czy o drugie?

Druga część Trylogii Rzymskiej, w której to śledzimy dalszą polityczną karierę Cycero oraz dopingujemy go w walce z jego przeciwnikami, głównie Cezarem. Cezarem, który już w poprzedniej części miał ambicje, by wejść do senatu. Teraz, za sprawą swoich intryg, zostaje on najwyższym kapłanem w Rzymie. I obserwuje działania senatu, nawet opuszcza w pewnym momencie kraj, by wrócić mocniejszym, pewniejszym siebie i bezczelnym zarazem „imperatorem” Rzymu. Dąży do bezwzględnej władzy , niszcząc republikę i naszego wspaniałego oratora Cycero.

I tak jak I część pt. „Cycero” pokazała wielki triumf tytułowego bohatera i wywyższenie jego pozycji w senacie. Tak II część pokazuje powolny upadek tego silnego, mądrego człowieka.
Przypomnę jeszcze, że została zachowana narracja z poprzedniej części, a więc historia opowiedziana jest z perspektywy wiernego sługi Cycero- Tiriona.

Bardzo mi się podobała ta część. Autor w niesamowity sposób buduje napięcie. Przede mną jeszcze III część „Dyktator” (chyba domyślacie się o kim będzie mowa😉).
Szczerze polecam. Ocena 9/10.

Kolejna istotna postać to oczywiście Cezar, mistrz drugiego planu, choć niekiedy jak się pojawia, moim zdaniem nawet lepszy niż Marcus Tulius.
Niekiedy mam wrażenie, że to co przeciętny człowiek wie o Cezarze to efekt propagandy, ale cóż historię piszą zwycięzcy...
Kolejny smaczek, to żona Cezara, poza podejrzeniami.... Tak, w tej książce będzie wyjaśnienie :)
Można się także dowiedzieć o tym, iż polityka w starożytności w pewnych aspektach była taka sama jak współczesna. "Wola ludu ponad prawem" i ten motłoch, a zwłaszcza demagodzy i podjudzacze....

Zdecydowanie polecam!

Jedna z lepszych książek w tym roku, którą przeczytałem! Mamy tutaj tom drugi, czyli w większości omówienie roku- konsulatu naszego bohatera. Dużo osób pewnie kojarzy Cycerona, słynnego oratora i polityka w starożytnym Rzymie. W tym tomie mamy do czynienie ze słynnym spiskiem Katyliny. Potem zaś okazuje się, że tak jak w Diunie były "spiski w spiskach i dalsze spiski"....

Dalsze losy Cycerona, mozolnie i ostrożnie pnącego się po szczeblach kariery politycznej.
Napisane interesująco, przetłumaczone znacznie zgrabniej niż tom pierwszy, polecam.

• Powieść historyczna
  • Historyczne