Graj na gitarze.

Okładka książki Graj na gitarze. Phil Capone
Okładka książki Graj na gitarze.
Phil Capone Wydawnictwo: Muza muzyka
muzyka
Muza
2009-01-01
2009-01-01

Jaka jest gitara każdy widzi. Parę kawałków drewna, kilka strun, jakieś pręciki, pokrętła i w zależności od rodzaju gitary, różne mniejsze lub większe mechanizmy. Niektórzy postanawiają na tym grać.

Sposobów nauki jest przynajmniej kilka. Można zapisać się do szkoły muzycznej, można pobierać lekcje u kolegi, czy koleżanki. W internecie znajdziemy całe mnóstwo filmików i poradników dotyczących tej dosyć trudnej sztuki. Dostępne są też poradniki w tradycyjnej, papierowej formie. Jeden z nich, autorstwa Phila Capone, wpadł mi ostatnio w ręce. Postanowiłem się zająć, przeglądnąć, oraz sprawdzić na ile pomocne jest to źródło informacji. Podręcznik nosi bardzo wymowny tytuł - "Graj na gitarze" - po prostu. Na początku warto poświęcić parę słów formie. Twarda oprawa, oraz kartki złączone metalową spiralą, pozwalają nam na swobodne otworzenie książki na dowolnej stronie, bez ryzyka samoczynnego zamknięcia się jej. Świetne rozwiązanie! Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że grając melodie z zapisanych tabulatur, będziemy mieć przecież ręce zajęte gitarą.

Po krótkim wstępie i paru słowach wyjaśnienia, przechodzimy do części właściwej, czyli do cyklu 33 lekcji, dzięki którym poznamy podstawowe prawa gry na gitarze. Zaczynając od strojenia gitary i przyjęciu odpowiedniej postawy, a kończąc na poznawaniu specjalnych technik gry. Znajdziemy też zbiór najpopularniejszych skal i akordów, podanych w najprostszy i najlepiej przyswajalny sposób. Rysunek + zdjęcie chwytu. Całość jest przejrzysta i intuicyjna. Znajdziemy też niewielki "poradnik kupującego", który jest jednak tak ubogi, że wręcz nieprzydatny. Daje nam jedynie mgliste pojęcie o wyborze potrzebnych akcesoriów.

Czy można się nauczyć grać dzięki temu poradnikowi? Może być ciężko, gdyż wszelkie aspekty są tu jedynie nakreślone. To tylko drobne wprowadzenie do gry, które może okazać się przydatne, ale z pewnością nie zaspokoi głodu najpotrzebniejszej wiedzy. Trzeba będzie wspierać się innymi, bardziej obszernymi źródłami. Poradnik ten należy więc potraktować jako swego rodzaju drogowskaz. W tej roli sprawdza się znakomicie.

• Lit. fachowa / poradniki - pozostałe
  • Oficjalne recenzje Lubimy Czytać
  • 2011
  • Poradniki/Psychologia
  • We własnej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Graj na gitarze.