Wybór opowiadań

Lektury Dla Każdego
Siedmioróg
1997-01-01
1997-01-01

Gdyby Maupassant pisał swoje opowiadania współcześnie, to albo przeszłyby bez echa, albo uznane zostałyby za naiwne. Tymczasem w rzeczywistości utwory charakteryzuje duża przenikliwość psychologiczna, a ich autor obdarzony był ponadprzeciętną umiejętnością obserwacji. Opowiadania jak ,,Baryłeczka'', czy ,,Miss Harriet'' potrafią wzruszyć, inne jak ,,Na wodzie'' lub ,,Czy to był sen?'' - przerazić, jeszcze inne jak ,,Przygoda Waltera Schnaffsa'' - rozbawić, ale każde wywołuje pewno napięcie, nie pozostawia czytelnika obojętnym. Ponadto Maupassant wspaniale opisał XIX wieczne społeczeństwo francuskie i Francję w ogóle. Nic dziwnego że Gustave Flaubert uważał utwory Maupassanta za arcydzieła. Co prawda podzieliłem się refleksją o nie do końca tej książce która znalazła się w serwisie, gdyż posiadane przeze mnie, ponad siedemdziesięcioletnie wydanie obejmuje 26 opowiadań, podczas gdy w tu zamieszczonym znajduje się jedynie 12 i nie wszystkie się pokrywają, jednak czytelnik nowego, uboższego wydania także nie powinien się na nim zawieść.

Guy de Maupassant jest mistrzem stylu, który potrafi sprawić, że już po paru zdaniach opowiadania obchodzą nas losy jego bohaterów. Lektura jego pogodniejszych historii to prawdziwa przyjemność, jednak w większości są to rzeczy dość przygnębiające... Czasami nawet nie dość, a bardzo - losy pewnych postaci z "Wiosennego wieczoru" i "Stryja Juliusza" będą mnie chyba prześladować już zawsze. Dla empatycznych osób lektura ta będzie na pewno smutnym przeżyciem... Ja nie byłam w stanie przeczytać więcej niż jednego opowiadania naraz.
Jednakże w zasadzie polecam; wrażliwcy trochę się przy Maupassancie pomęczą, ale myślę, że warto - ku przestrodze.

• Francja
  • Przeczytane i brakuje mi ich w biblioteczce
  • Literatura francuska
  • Moja frankofilia :)

Dodaj cytat z książki Wybór opowiadań