7 (15 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Planet of Slums
literatura faktu
KosaK

W Planecie slumsów Mike Davis stawia dramatyczną diagnozę stanu współczesnego świata. Jeden z najwybitniejszych znawców problemów urbanizacji kreśli przerażający obraz ekspansji miast-molochów na peryferiach globalnego kapitalizmu. Proces ten obejmuje niemal wyłącznie niepohamowany rozrost dzielnic nędzy. Już miliard ludzi, szósta część ludzkości, gnieździ się w slumsach. Davis podkreśla, że głównym motorem tej urbanizacji, inaczej niż w XIX-wiecznej Europie i Ameryce Północnej, są upadek przemysłu, rolnictwa i służb publicznych spowodowane neoliberalnym dostosowaniem narzucanym krajom peryferii przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i Światową Organizację Handlu. Miliony wyzutych ze środków do życia mieszkańców wsi w Afryce, Azji i w Ameryce Łacińskiej migrują do miast powiększając armię funkcjonalnie wykluczonych – nowych proletariuszy, których niestabilna i półniewolnicza praca napędza zyski współczesnego kapitalizmu, a którzy nie mają żadnych szans by skorzystać z owoców swego trudu.

źródło opisu: http://www.monde-diplomatique.pl/biblio/biblio.php?id1=2&id2=2007

źródło okładki: http://www.monde-diplomatique.pl.

brasilka2 | 2013-02-26

W książce opisano procesy i trendy powstawania slumsów w różnych częściach świata, przytoczono statystyki. Wynotowałam sobie dane dotyczące Brazylii (36,6% ludności mieszka w slumsach, pierwsza favela w Rio powstała w 1880 r.: Morro de Providencia).
Książka zawiera bardzo wiele danych, liczb, przykładów. Stara się wyjaśnić dlaczego te slumsy powstały w określonych miejscach, co na to władze (np. przesiedlanie mas ludności w związku z imprezami sportowymi czy modernizacją miast).
Opisuje warunki życia w slumsach, które są jak się można domyślić fatalne (brak toalet, niebezpieczne dla zdrowia okolice, oddalenie od miejsc pracy, przestępczość).

ByAnn95 | 2018-01-23

Świetna książka. Mimo trudnej terminologii czyta się ją w dość łatwy sposób.

bogfrytki | 2012-09-01

Książka bardzo ciekawa; pokazuje skalę, jak i wszelkie przyczyny i konsekwencje powstawania tzw. slumsów oraz warunki życia w nich. Publikacja raczej naukowa. Przytoczone jest w niej wiele rzetelnych danych statystycznych. Czytałam po angielsku i nie wiem jak czyta się ją w polskim przekładzie, ale polecam, bo pokazuje wszystko czarno na białym.

Brises | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Kompleksowy (na oko laika- czyt. moje) opis powstawania i funkcjonowania slumsów w różnych częściach świata. Wyjaśnia sporo i pomaga usystematyzować wiedzę.
Po przeczytaniu jednak nasunęło mi się pytanie, jak wyglądają realia funkcjonowania klasy średniej opisywanych państw?

mellaga | 2016-11-27
Na półkach: Przeczytane, Etno