rozwiń zwiń

Pani Bovary

Okładka książki Pani Bovary
Gustave Flaubert Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW] klasyka
386 str. 6 godz. 26 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]
Tytuł oryginału:
Madame Bovary
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1971-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1971-01-01
Liczba stron:
386
Czas czytania
6 godz. 26 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Aniela Micińska
Tagi:
klasyka literatura francuska powieść francuska
Inne
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 1-2/2022 (606-607): Krótkie pisanie 2 Marcel Bénabou, Jacob Martinus Arend Biesheuvel, Elias Canetti, Kuźma Czorny, Gustave Flaubert, Paul Fournel, Arnošt Goldflam, Franz Hohler, Jerzy Jarniewicz, Maciej Libich, Mina Loy, Luigi Malerba, Javier Marías, Harry Mathews, Oskar Meller, George Moore, Silvina Ocampo, Răzvan Petrescu, Hans Raimund, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Maciej Robert, Pablo Martín Sánchez, Clemens J. Setz, Raija Siekkinen, Gábor T. Szántó, Eeva Tikka, Edward Upward, Dallas Wiebe
Ocena 6,0
Literatura na ... Marcel Bénabou, Jac...
Okładka książki Salambo Philippe Druillet, Gustave Flaubert
Ocena 6,5
Salambo Philippe Druillet, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
75 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
184
26

Na półkach: , ,

Nigdy więcej. Są książki, które trzeba przeczytać, odłożyć na półkę i już do nich nie wracać. Albo spalić. Jak kto woli.

Są książki, które nie porywają, mimo że nadano im zaszczytny tytuł arcydzieła. Są książki, które irytują, drażnią, wywołują złość. Nic nie wnoszą.

Emma przeważnie nie wzbudza mojego współczucia. Jest jak głupia gąska, której mam ochotę powiedzieć – „Posiadasz wszystko, o co ci jeszcze chodzi? Dlaczego tak bardzo nie szanujesz ludzi?”. Że niby cierpiała, ponieważ miała naturę romantyczki, a trafiała jedynie na ludzi gnuśnych i mało inteligentnych? Bo wyszła za mąż bez zastanowienia, a ponadto nikt nie potrafił zrozumieć jej porywów serca, tęsknoty za wolnością i światowym życiem? Bez przesady. Nie jestem z gatunku tych, co to nadzwyczaj mocno stąpają po ziemi, też lubię pomarzyć, pobujać w obłokach, biegać boso po trawie, podróżować i kupować piękne stroje. Emmy jednak nie rozumiem. Że niby jestem pruderyjna? Być może. Chyba wolę poczciwego, choć czasami nudnego i dość powierzchownego Karola od wiecznie rozegzaltowanej Emmy, która potrafi jedynie grać wielką heroinę, rozkapryszoną do granic możliwości.

Egoizm bohaterki przeraża. Wszystko czyni ze względu na siebie. Nawet prezenty, które kupuje kolejnym kochankom, nabywa tak naprawdę, aby nasycić swoją próżność. Świetnie gra – jest na tyle doskonała, że mąż ufa jej do końca. Wybaczy jej wszystko, a w godzinie śmierci będzie nadal przekonany, że poślubił anioła i umrze z rozpaczy i tęsknoty za nim. Emma nie próbuje rozmawiać z Karolem. Brzydzi się go, nienawidzi. Nie wierzy, że konwersacja mogłaby cokolwiek zmienić. Woli prowadzić podwójne życie.

Kobieta nie powinna być niewolnicą mężczyzny. Ma prawo do samorealizacji jak każdy człowiek. Pojmuję nieszczęście Emmy, ale nie umiem zaakceptować jej działań. Nie chciałabym, aby milczała, pokornie służyła mężowi, była dla niego jedynie miłym dodatkiem. Przecież prawdziwie cierpiała. Wybrała jednak najgorszą drogę. Nie potrafiła się zdobyć na chwilę szczerości. Na zawsze pozostała małą, rozpieszczoną dziewczynką, która wzbraniała się przed dorosłością.

Nie Flaubercie, nie możemy się zaprzyjaźnić. Zrozum, Pani Bovary to nie ja.

Nigdy więcej. Są książki, które trzeba przeczytać, odłożyć na półkę i już do nich nie wracać. Albo spalić. Jak kto woli.

Są książki, które nie porywają, mimo że nadano im zaszczytny tytuł arcydzieła. Są książki, które irytują, drażnią, wywołują złość. Nic nie wnoszą.

Emma przeważnie nie wzbudza mojego współczucia. Jest jak głupia gąska, której mam ochotę powiedzieć –...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11 124
  • Chcę przeczytać
    6 831
  • Posiadam
    1 795
  • Ulubione
    304
  • Teraz czytam
    222
  • Klasyka
    209
  • Lektury
    146
  • Literatura francuska
    116
  • 100 książek BBC
    91
  • Chcę w prezencie
    76

Cytaty

Więcej
Gustave Flaubert Pani Bovary Zobacz więcej
Gustave Flaubert Pani Bovary Zobacz więcej
Gustave Flaubert Pani Bovary Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także