Akademia Pana Kleksa

Herc

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ChicaDeAyer | 2015-02-05
Przeczytana: 2003 rok

Ta książka stanowi dla mnie synonim dzieciństwa i jeden z pierwszych skoków w niesamowity świat fantazji. Trafiła do mnie w sposób bezpośredni i odkryła wiele nowych możliwości, jednocześnie zaszczepiając miłość do książek. Dalszych przygód Pana Kleksa w formie książkowej nie poznałam, za to obejrzałam filmy z fenomenalnym Piotrem Fronczewskim. Ach i ten prześwietny 'Marsz wilków' TSA w ścieżce dźwiękowej - do tej pory pamiętam ciarki na plecach podczas seansu.

Juanhijuan | 2016-08-25
Przeczytana: 1998 rok

Dzisiaj troszkę naszło mnie na wspomnienia. „Akademię Pana Kleksa” czytałem jeszcze w szkole podstawowej i zapewne wiele szczegółów mi umknęło, ale pozycję tą wspominam niezwykle miło. Pamiętam jeszcze jeden szczegół ze swojego dzieciństwa związanym z tą powieścią, a mianowicie podczas jednego z tzw. wypracować klasowych wybrałem temat jakim było dopisanie jednego rozdziału do tej książki. Motyw ten bardzo mi się spodobał i nie mogłem przestać pisać... Pamiętam, że udało mi się stworzyć całkiem pokaźną „epopeję klasową”, a nauczycielka była wręcz zachwycona i dała mi najwyższą ocenę. Niestety te czasy już dawno minęły i teraz grono czytających moje recenzje jest zapewne bardziej wymagające, więc tym razem nie pójdziemy w ilość a jakość tekstu pisanego.

Adam Niezgódka jest zwykłym, nastoletnim chłopcem, którego znakiem szczególnym jest ruda, bujna czupryna. W swoim dotychczasowym, dosyć krótkim życiu zasłynął ze swojej niezdarności. Rodzice, aby pomóc swojemu synowi postanawiają...

MountainTobacco | 2014-02-18

Robiłam porządki na strychu i z najwyższej półki wysypały się na mnie książeczki dla dzieci. Znalazłam wśród nich właśnie Akademię Pana Kleksa z ilustracjami Bohdana Butenko:) Przyznam szczerze, że nie była to jedna z moich ulubionych książek. Ponieważ miałam nieodparte wrażenie, że jest dla chłopców... Na dodatek doskonałe i zabawne ilustracje dość mocno ingerowały w tekst, co mnie nieco rozpraszało... Pomimo iż uwielbiam ilustracje Bohdana Butenko i miałam inne książeczki z Jego ilustracjami i zawsze ogromnie je lubiłam. Sama postać Pana Kleksa była dla mnie wprost cudownie dziwaczna. Po latach sięgnęłam więc po następne części z postacią charyzmatycznego nauczyciela i ogromnie mi się spodobały, a zwłaszcza te, które opisywały przecudne podróże... Oceniam więc całą serię...

Shimik | 2016-04-27

Akademia pana Kleksa to książka, którą każdy zna z dzieciństwa, a przynajmniej powinien znać i mimo upływu lat jest ciągle tą samą bajeczną historią. Czy się ją czyta będąc dzieckiem, czy będąc dorosłym daje czytelnikowi bajkowy świat gdzie z przyjemnością by się przeniósł. Książka ma też swój niepowtarzalny urok dzięki, któremu przenosimy się w czasie i znów marzymy o byciu uczniami w szkole Ambrożego Kleksa:)

książek: 2030
Wojciech Gołębiewski | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Choć Brzechwę kochałem, to Kleksa nie czytałem. Ale o panu Kleksie słyszałem w 1949 roku od ówczesnego mojego kolegi i rówieśnika Krzysia Gradowskiego, który po latach wspaniałe filmy z Fronczewskim na ten temat zrealizował.
Przypomniałem Dr Dolittle, poznałem Muminki, a teraz pan Kleks!!
Wikipedia:
„...Jest to historia dwunastoletniego, niesfornego rudego Adasia Niezgódki, który zostaje umieszczony w tytułowej akademii wraz z dwudziestoma czterema innymi chłopcami – wszyscy o imionach zaczynających się na literę A. Opiekuje się nimi pan Kleks z pomocą Mateusza – uczonego szpaka, który wymawia jedynie końcówki wyrazów.....
...Akademia znajduje się przy ulicy Czekoladowej. Zajmuje kolorowy, trzypiętrowy gmach. Na parterze mieszczą się sale szkolne, na pierwszym piętrze są sypialnie oraz jadalnia, na drugim mieszka pan Kleks i uczony szpak Mateusz, a na trzecim przechowuje swoje sekrety, do których dostęp ma tylko on, ponieważ schody...

Dominka1 | 2014-03-14

Uwielbiałam bajki napisane przez Jana Brzechwę. Powieść "Akademia Pana Kleksa" była pierwszą książką jego autorstwa ,która nie spodobała mi się. Teoretycznie to są klimaty,które lubię.Magiczna szkoła , czarodziejski opiekun.Świat niczym z bajkowego snu,który z czasem zamienia się w koszmar.Mali chłopcy uczą się w Akademii przedziwnych umiejętności między innymi kleksografii,zaglądają do sąsiednich bajek by pożyczyć np zapałki,odwiedzają niesamowite miejsca takie jak Psi Raj.Narratorem ,który zapoznaje nas z światem Akademii jest Adaś Niezgódka.Jednym z jego najlepszych przyjaciół staje się szpak Mateusz.Rozdział w którym poznajemy historię jego życia to klasyczna baśń,pełna dramatycznych chwil i grozy.Klimat beztroskiego życia burzą nowi uczniowie-Anatol i Alojzy.Jak ich obecność wpłynie na losy Akademii Pana Kleksa?
Magia opisywana w tej powieści mnie nie odpowiadała .Ani w lekcjach geografii(z piłką-globusem w roli głównej) ani w leczeniu chorych sprzętów czy otrzymywaniu...

młoda_pisarka | 2014-03-14
Przeczytana: 19 maja 2009

Trudno o bardziej zmyślną książkę i postać, niż Ambroży Kleks. Zawsze chciałam, żeby Pan Kleks został moim przyjacielem. Chyba ze względu na to, że był tak niemożliwie bajeczny, tak bardzo nierealistyczny, że odstawałby od szarości ludzkiej rzeczywistości.
Szarość ludzkiej rzeczywistości... czy właśnie przed tym już od najmłodszych lat książki mają chronić ludzi? Dzieci? Przed byciem nijakim, przed byciem zagubionym i przed brutalnością losu - czasami też.

Przypomina mi beztroskie, wspaniałe dzieciństwo prawdziwy klasyk powracam kilkakrotnie do tej książki...magiczna, bajeczna i piękna książka opowiadająca o Ambrożym Kleksie, który miał Akademię swoją uczyli się w niej chłopcy o imieniu A. Niesamowite, niezwykłe przygody przeżywali, uczyli się gotowania dań, bawili się gumowym globusem.
Rysowali kałamarzem po ścianie było dużo zabaw i śmiechu w szkole. Uczęszczał też do niej Adaś Niezgódka, którzy rodzice wysłali na naukę do Pana Kleksa. Był również szpak Mateusz, który był księciem...
Weszłam w krainę magii, bajki nie chciałam wcale wyjść...rozśmieszyła, bawiła mnie, ujęła za serce książka.
Uwielbiam " Akademię Pana Kleksa" jest najpiękniejszą, najlepszą książką jaką miałam przyjemność przeczytać darzę wielkim sentymentem:))

Gdybym była o wiele lat młodsza, to pewnie bym czytała tę książkę z wypiekami na twarzy, ale mimo wszystkim jestem zafascynowana olbrzymią wyobraźnią Autora. To jest niemal szalona wyobraźnia, w sensie pozytywnym, ale ujawniać szczegół nie mam zamiaru, gdyż książka jest bardzo krótka (moje wydanie liczy 135 stron). Jest bardzo opisowa gdy chodzi o Akademię, Pana Kleksa i o życiu codziennym uczniów, ale parę przygód można znaleźć. Zakończenie majstersztyk. Jedynie ubolewam nad rozdziałem o Mateuszu, im bliżej do jego końca tym bardziej zbyt brutalny jak na książkę przeznaczoną dla bardzo młodego Odbiorcy.

Mojej córce bardzo się podobało ;)
„Akademia pana Kleksa” prowadzi czytelnika przez zaczarowany świat dziecięcej wyobraźni i fantazji. Tytułowany bohater, kochany i szanowany przez uczniów, potrafi dosłownie wszystko: unosi się w powietrzu, zna myśli swych podopiecznych, ma magiczne oko, które wysyła gdziekolwiek zechce i pompkę powiększającą, a na obiad zjada kolorowe motyle. Żyje w przyjaźni z postaciami z sąsiednich bajek, a jego pomocnikiem jest gadający szpak Mateusz. Sama Akademia jest również miejscem magicznym. Chłopcy przebywają w niej chętnie i zdobywają umiejętności, których nie nauczyliby się w normalnej szkole. Uczą się kleksografii, przędzenia liter i leczenia chorych sprzętów. Z pryszniców spływa pieniący się sok owocowy, a nagrodą za wybitne osiągnięcia w nauce są barwne piegi. Świat uczniów Akademii pana Kleksa intryguje, ciekawi i zbudza pozytywne wrażenia.