Przechadzki po dziewiętnastowiecznym Wrocławiu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
83-7023-031-8
wrocław, historia, kultura,
historyczna

Dziewiętnastowieczny świat polszczyzny wrocławskiej zbudowany został z wielu różnorakich zdarzeń, ze strzępów biografii, ze wspomnień o przelotnych przejazdach i pobytach w tym mieście, z informacji o zrywach patriotycznych, o pracach studenckich, działalności politycznej, o przyjaźniach i antagonizmach narodowościowych, z relacji o życiu artystycznym i naukowym miasta. Ów autentyczny i bogaty świat przekazują pamiętnikarskie wspomnienia, owoczesne korespondencje, notatki, reportaże, artykuły czy doniesienia gazowe oraz źródła archiwalne, zbierane skrzętnie i publikowane przez wielu dzisiejszych antykwariuszy polszczyzny Wrocławia. Przekazując je w takiej koncepcji naszym współczesnym, przybliżamy ową przeszłość, która staje się dziedzictwem czasu, tą cenną tradycją narodową. Teksty źródłowe czerpiwmy głównie z prac naszych poprzedników. Wydaje się wszakże, iż materiały te specyficznie przez nas wiązane, organizowane i komentowane, posiadające różnorakich narratorów, którzy prezentują indywidualne poglądy oraz style literackie, publicystyczne, uzyskują w takim ujęciu nową, atrakcyjną, wielogłosową dokumentalność prawdy, że byliśmy tu, jesteśmy, a więc pozostaniemy na zawsze.
(Ze wstępu Autora).

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie 1989

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dociekliwy_Kotek | 2011-12-15
Przeczytana: grudzień 2011

Kto się odważył przeczytać opis pochodzący we wstępu, ten zapewne od razu jest w stanie przewidzieć, jakie będą dwie niewybaczalne wady tej książeczki: po pierwsze tendencyjność i skłonność do forsowania teorii, jakoby w pruskim Wrocławiu to Polacy byli większością, nie mniejszością etniczną oraz nieustraszonymi animatorami i krzewicielami kultury, a po drugie - fatalny, koszmarny, nużący styl autora. To, co Zakrzewski zrobił z interesującego przecież tematu woła o pomstę do bogów drukarzy, wydawców i autorów.
Przy okazji: tytuł książki jest cokolwiek mylący, przechadzek nie ma w tym tomiku w ogóle, XIX-wieczny Wrocław zaś jest jedynie tłem do snucia wizji heroicznej walki o polskość. Ajuści.

Selene94 | 2017-08-14
Witoldo | 2017-03-18