Książę ciemności

Tłumaczenie: Wojciech Usakiewicz
Cykl: House of Rohan (tom 1)
Wydawnictwo: Harlequin
Ruthless
Karin

Francja, Anglia, początek XIX wieku Siostry Harriman nie z własnej woli wiodły upokarzającą i nędzną egzystencję. Zostały na nią skazane przez swoją matkę, lady Caroline, która porzuciwszy ich ojca, często zmieniała kochanków i oddawała się hazardowi. Z czasem straciła niemal wszystkie pieniądze i, poważnie chora, wraz z córkami zamieszkała w podłej dzielnicy Paryża. Starsza z sióstr, Elinor,...

Francja, Anglia, początek XIX wieku
Siostry Harriman nie z własnej woli wiodły upokarzającą i nędzną egzystencję. Zostały na nią skazane przez swoją matkę, lady Caroline, która porzuciwszy ich ojca, często zmieniała kochanków i oddawała się hazardowi. Z czasem straciła niemal wszystkie pieniądze i, poważnie chora, wraz z córkami zamieszkała w podłej dzielnicy Paryża. Starsza z sióstr, Elinor, usiłowała nie dopuścić do katastrofy, a jednak do niej doszło. Pewnego dnia lady Caroline zniknęła, zabierając kwotę odłożoną na czarną godzinę. Elinor zmartwiała, gdy ustaliła, że matka pojechała do pałacu hrabiego Francisa Rohana, organizatora niesławnych przyjęć, na które ściągali tłumnie zblazowani arystokraci. Ruszyła śladem matki, lecz sytuacja się skomplikowała, gdy już na miejscu zwrócił na nią uwagę hrabia Rohan.

źródło opisu: harlequin.pl

źródło okładki: harlequin.pl

aleksnadra | 2013-01-09

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bohaterkami powieści Ann Stewart są siostry Harriman- Elinor i Lydia. Wiodą one upokarzającą i nędzną egzystencję, nie z własnej woli. Na takie życie skazała je ich matka lady Caroline, uciekając od męża, zmieniając kochanków i prowadząc rozpustne, hulaszcze życie i zatracając się w hazardzie. Traci wszystkie pieniądze przeznaczone na wyżywienie i odzienie. Razem z córkami musi przenieść się do najnędzniejszej dzielnicy Paryża. W tym czasie choruje już na tzw. "chorobę hiszpańską", która jest w ostatnim stadium. przysparza córkom wiele cierpienia. Siostry muszą pilnować matkę i strzec ją przed popełnianiem głupstw. Nie udaje im się to. Lady Caroline udaje się uciec. Zabiera ze sobą brylantową broszkę, która miała zapewnić byt w czarnej godzinie. Kiedy Elinor dowiaduje się gdzie pojechała matka, postanawia ruszyć jej śladem. Trop prowadzi do pałacu hrabiego Francisa Rohana, organizatora śmiałych przyjęć, na których znudzeni i zepsuci arystokraci folgują swoim zachciankom w każdej...

Mili | 2018-12-21

Kapitalny pomysł, nietuzinkowe postacie i mnóstwo diabolicznych wątków, które autorka zepchnęła na drugi plan, podobnie jak erotyzm.
Rohan to czterdziestoletni, zblazowany weteran wojenny, który musiał uciekać z Anglii przed szubienicą. W Paryżu mieszka i organizuje spotkania Zastępów Niebieskich czyli trzy dni grzechu, pod hasłem "róbcie, co chcecie". W okresie Wielkiego Postu jest podobnie, bo na całe 40 dni jego rezydencja zamienia się w imitację piekła, złożonego z dziewięciu kręgów.
Całej tej rubaszności autorka przeciwstawia losy młodziutkiej Elinor, mieszkającej w przejmującej biedzie razem z chorą, obłąkaną matką i piękna siostrą.
Splata ich losy, ale co ciekawe, koncentruje się głównie na tragedii dziewczyny i dobroczynności Rohana.
Nie ma tutaj dzikich żądz i scen miłosnych, ale jest choroba, przejmująca bieda, śmierć i potrzeba chronienia bliskich, nawet za cenę własnej godności.
Na uwagę zasługują też wątki poboczne jak chociażby losy pięknej siostry Elinor,...

Jarka | 2012-02-17
Przeczytana: 06 marca 2012

Elinor i Lydia Harriman są wpędzonymi, przez rozpustną i chorą matkę, w biedotę siostrami. Zmuszone do wyprowadzki z Anglii mieszkają w biednej dzielnicy Paryża, a ich głównym zadaniem jest ciągła opieka oraz jednocześnie walka z matką. Tym razem znajdują się one w ciężkim położeniu, gdyż rodzicielka zabrała z domu ostatnie pieniądze i wybrała się, wraz ze swym rozpustnym kompanem, do posiadłości wszelkich rozkoszy- do domu mężczyzny o przydomku książę ciemności. Hrabia Francis Rohan jest organizatorem przyjęć, których głównym tematem jest hasło: Róbcie co wam się podoba. Przez jego dom przewijają się więc znudzeni i zepsuci arystokraci, i spełniają w nim swoje zachcianki z każdej możliwej dziedziny życia. W to właśnie miejsce udaje się odważna i odpowiedzialna Elinor, aby odnaleźć i zabrać do domu swoją matkę. Nie spodziewa się ona jednak, że sam książę ciemności zwróci na nią uwagę i postanowi zawalczyć o jej względy.

Wrażenia i rekomendacje
Główną fabułą jest w tej powieści...

Kadi | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Zmarnowany potencjał, to pierwsze co przyszło mi na myśl po jej przeczytaniu.
Rohan okazał się bardzo ciekawym i przyciągającym bohaterem. Budował on cały nastrój książki, oraz okazał się dużo bardziej inteligentnym mężczyzną od swojej wybranki. Niestety, pomimo tego, że pisarka próbowała przedstawić Elionr jako mądrą, roztropną i rozsądną kobietę, to nasza bohaterka wyszła raczej na przeczącą sobie, niedojrzałą osobę.
Miało być tak pięknie, a akcja nabrała tempa przed samym zakończeniem książki (swoją drogą mało satysfakcjonujące). Dialogi pomiędzy bohaterami były bardzo chaotyczne a niedociągnięciom nie było końca.
Zamiast przyjemnego harlequina, dostałam nieciekawą historię, która nie wzbudziła we mnie żadnych emocji.

sPinacz | 2012-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Miła, lekka i przyjemna - jak wszystko jet autorki. Znakomicie nadaje się do relaksu w czasie, kiedy "nie wiadomo co z sobą zrobić". Fabuła oczywiście przewidywalna, ale przecież w tego typu książkach wcale nie chodzi o tajemnicę i zaskoczenie :)

Lukrecja | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Idealne czytadło dla zabicia czasu.

kasik | 2014-05-03

Dobrze napisany i zabawny

Adriana Jankowska | 2015-07-22
Przeczytana: 18 lipca 2015

Aż w sumie ciężko mi coś napisać, bo ta książka jest bardzo słaba. Język bardzo współczesny niepasujący do "epoki", postacie podobnie, fabuła nie nadrabia. Słabizna...

Po takim tytule spodziewałam się czegoś bardziej mrocznego. Treść dość przewidywalna, dość typowy romans z epoki - ot, lekka lektura na kilka wieczornych godzin.