Zdrada i śmierć

Okładka książki Zdrada i śmierć J.D. Robb
Okładka książki Zdrada i śmierć
J.D. Robb Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: In Death | Oblicza śmierci (tom 32) kryminał, sensacja, thriller
In Death | Oblicza śmierci (tom 32)
Treachery in Death
Prószyński i S-ka
2012-01-12
2012-01-12
Bogumiła Nawrot
robb

Nie jest to wyszukana literatura ale ja zawsze dobrze się bawię wracając do tych bohaterów.

To było moje ósme już spotkanie z porucznik Eve Dallas i jedno z najlepszych. Porucznik dała z siebie wszystko udowadniając, że bezwzględnie umie rozprawić się nawet z własnymi kolegami z komendy, jeśli sprzeniewierzą się odznace. Książka dotyka bowiem problemu korupcji w policji, fałszowania spraw, nielegalnych sprzedaży przejmowanych w śledztwach narkotyków, a nawet mordowania uczciwych i niewygodnych policjantów. Dallas nikomu nie odpuści, nawet córce dawnego głównego komendanta policji w Nowym Jorku. Brawa za skuteczność dla bohaterki. A dla autorki, jak zwykle, za mistrzowskie prowadzenie akcji. Przy powieściach Nory Roberts nie sposób się nudzić.

Choć akcja dzieje się w 2060 r., to jednak całość jest dość przyziemna i bez większych odlotów s-f. Może trochę irytują teksty i zachowania ludzi, ale bardzo możliwe, że człowiek będzie wtedy trochę bardziej zimny, mechaniczny, pryncypialny, a społeczeństwo będzie jeszcze bardziej podzielone/rozwarstwione, niż teraz.
Analityczne śledztwo, skrupulatne zbieranie dowodów, portrety psychologiczne, podział ról i hierarchia w policji, z tym wszystkim spotkamy się w tej historii. Może nie od samego początku, ale w miarę czytania książka wciąga nas coraz mocniej, a to przecież najważniejsze w kryminałach. Nora znana jest przede wszystkim z pisania "dla kobiet" i od czasu do czasu czujemy to wyraźnie.
Najwięcej pretensji mam do zakończenia, które nie tylko nie było zaskakujące (to było wiadomo już wcześniej),ale jakby mało wiarygodne, a nawet infantylnie dziecinne. No ale jeśli ktoś traktuje książkę jako rozrywkę, odskocznię od szarości, to nie będzie zawiedziony.

Analityczne śledztwo, skrupulatne zbieranie dowodów,...

Ponieważ planuję przeczytać całą serię nie będę się powtarzać, chyba że zdarzy się jakaś wyjątkowa zmiana w stylu autorki, lub wyjątkowe obniżenie lotów. Moja bardziej szczegółowa opinia, która odnosi się również do tej książki, zamieszczona jest przy tomie pierwszym przygód Eve Dallas pt "Dotyk śmierci".
Całkiem niezła.

Całkiem niezła.

Uwielbiam każdą książkę z tej serii. Miałam szczęście czytać ją od pierwszej części i poznać całą historię Dallas od początku. Polecam całym sercem :)

Jedna z lepszych w całym cyklu. Bardzo szybko się ją czyta.

Jedna z lepszych w całym cyklu. Bardzo szybko się ją czyta.

2087

Jak dla mnie jeden z najlepszych kryminałów w serii o przygodach Dallas.Tym razem śledztwo toczy się jakby na ich własnym podwórku,a dotyczy skorumpowanych policjantów.Trzyma w napięciu do samego końca.Polecam!

„Zdrada i śmierć" to kolejny, 32 tom serii z Eve Dallas. Śledztwa, które prowadzi pani porucznik, związane jest po raz kolejny z wewnętrznymi sprawami policji, zarówno jeśli chodzi o mordercę jak i zamordowanych. Jeśli ktoś oczekuje na typowy kryminał, w którym prowadząca śledztwo poszukuje mordercy w tłumie bezimiennych, tutaj może się bardzo rozczarować. Od początku wiadomo, kto jest tym złym, gorzej przedstawia się sprawa z lepszą połową świata, nie wiadomo, komu można zaufać. Mnie się jednak książka podobała, zbieranie dowodów, próby przygwożdżenia tych złych, książka miała naprawdę kilka bardzo dobrych momentów i opisów śledztwa, chwilami miałam trudności z powrotem do swoich obowiązków, tak bardzo ciekawiły mnie kolejne kroki Eve. W mojej ocenie całkiem dobra książka.

"To jeszcze nie wszystko." (Prószyński i S-ka)

"To jeszcze nie wszystko." (Prószyński i S-ka)

Jak zwykle, z uwielbieniem zabrałam się do kolejnej książki z serii 'In Death'. Bohaterzy są niesamowici, każdy wyróżnia się czymś konkretnym z pozostałych co daje czytelnikowi ogromne pole do wyobraźni.

Wartka akcja, nie można się nudzić i za każdym razem, gdy trzeba zamknąć książkę w głowie rodzi się pytanie 'Co dalej? Może jeszcze jedna strona? Tylko jedna!'. I wychodzi na to, że siedzisz do pierwszej w nocy, bo nie potrafisz się oderwać. Niewielu pisarzy to potrafi, ale Nora Roberts alias J.D. Robb, jest jedną z nich.

• Nora Roberts
  • Kryminały