Mroczna Ostoja

Tłumaczenie: Marta Koniarek
Cykl: Kroniki Czarnoksiężnika (tom 3)
Wydawnictwo: Dwójka bez Sternika
Dark Haven
mona700

"Mieszkańcy Mrocznej Ostoi odczuwają efekty rządów terroru Jareda Uzurpatora, które zagrażają stabilności Zimowych Królestw. Siły nieumarłych występują przeciwko lordowi Jonmarcowi z Mrocznej Ostoi w walce o władzę pomiędzy śmiertelnikami a vayash moru. Niektórzy vayash moru nie są zachwyceni tym, że do dworu powrócił lord-śmiertelnik. Jonmarc musi zdobyć zaufanie śmiertelnych mieszkańców Mrocznej Ostoi, prowadząc jednocześnie niebezpieczną polityczną grę z zamieszkującymi ją vayash moru. Ma ciągle w pamięci, że czterech ostatnich lordów zmarło młodo. W całych Zimowych Królestwach magia stała się groźną i nieprzewidywalną siłą. Strumień, będący rzeką magicznej energii, został mocno zakłócony, gdy wiele lat temu Arontala wydarł przemocą kulę Łapacza Dusz z fundamentów Mrocznej Ostoi. Teraz Strumień jest niestabilny, stanowi zagrożenie dla umysłów i życia magów, którzy czerpią z niego moc. Król Martris Drayke przygotowując się do ślubu, jednocześnie musi się przygotować do wojny z buntownikami wciąż lojalnymi w stosunku do Jareda. Królestwo Isencroftu znajduje się na krawędzi wojny domowej z powodu zbliżającej się perspektywy połączenia z królestwem Margolanu Tylko jedno jest pewne – Zimowe Królestwa nie będą już takie same. "

źródło opisu: Wydawnictwo Dwójka bez sternika, 2012.

źródło okładki: http://wydawnictwo2bs.pl

onika | 2015-03-09
Przeczytana: marzec 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cholera jasna! To ja myślałam, że na „Krwawym Królu” stępiła się zadziorność pani Martin, a to tylko cisza przed burzą była! Się mi wydawało, że skoro Tris pokonał Arontalę i Jareda, to teraz z Kiarą będą już żyć długo i szczęśliwie. A tutaj się okazuje, że to był dopiero początek prawdziwych kłopotów. Zniszczenie uzurpatora i jego krwawego maga nie poskutkowało jednoczesnym zlikwidowaniem ich zwolenników. Cóż z tego, że Margolan został wyzwolony spod władzy tyrana, jeśli zniszczone zostały jego ziemie i nie wiadomo, jak uda się mieszkańcom przetrwać zimę. Zwłaszcza, że Tris musi wyruszyć na wojnę z nazbyt zachłannymi sąsiadami.

Autorka nie oszczędza swoich bohaterów i funduje im i czytelnikom ostrą jazdę bez trzymanki. W poprzednich tomach „Kronik Czarnoksiężnika” wiadomo było, z kim Matris i jego przyjaciele muszą się zmierzyć, w dodatku mogli liczyć na wsparcie wielu sprzymierzeńców. W „Mrocznej Ostoi” na wszystkie postaci po kolei spadają kłopoty i nie wiadomo do końca, kto i...

Michał Nosorowski | 2013-08-01
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Genialna ! Książka napisana naprawdę na wysokim poziomie. Bardzo mnie wciągnęła historia tego świata. Czytając książkę nie raz zaciskałem kciuki kibicując głównym bohaterom. Trzyma w napięciu, a koniec po prostu sparaliżował mnie i czułem żal. Do głowy mi nawet nie przyszło, by porównywać tę część z poprzednią. Akcja po prostu trwa. Wszystko jest zapięte na ostatni guzik, a sytuacja w Zimowych Królestwach staje się coraz bardziej skomplikowana. Szczerze polecam Kroniki Czarnoksiężnika, bo warto. Osobiście uważam, że cała ta magiczna opowieść mogłaby być świetnym materiałem na ekranizację. Więc Ci, którzy jeszcze nie poznali przygód Króla Martris Drayke i jego przyjaciół koniecznie muszą nadrobić zaległości, a czytelników sięgającą po tę część proszę o zarezerwowanie sobie wolnej nocy i czegoś dobrego do picia. Pozdrawiam.

pablo | 2012-01-12
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Z sagami fantasy bywa różnie. Jedne zaczynają się mocnym pierwszym tomem, a później ich forma spada. Inne dłużą się i wloką, aż do finału, który poraża rozmachem. Mniej jest w miarę równych serii, lub takich z niewielkim spadkiem formy. Najrzadziej jak dotąd spotykałem się z sytuacją, kiedy forma autora z tomu na tom rośnie. III tom Kronik Czarnoksiężnika zatytułowany „Mroczna Ostoja”, to kolejna a zarazem najlepsza część przygód Trisa i jego przyjaciół.

Cała recenzja na blogu:

Satis | 2014-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Anna-mojeksiążki | 2012-06-19
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2012

"Mroczna Ostoja" to trzeci tom "Kronik Czarnoksiężnika". Każdy kolejny tom wydaje się być jeszcze lepszy od poprzedniego - ten trzeci jest moim faworytem. Klimatem przypomina mi "Czarne kamienie" Anne Bishop - jestem oczarowana !
Tom drugi, "Krwawy Król" był w dużej mierze poświęcony przygotowaniom i wojnie z magiem Arontalą, natomiast tom trzeci to porządkowanie kraju po zawierusze, tworzenie nowego ładu i porządku oraz rozkwitanie miłości pomiędzy Matrisem a Kiarą oraz pomiędzy Vahanianem i Cariną.

Opowieść toczy się wielowątkowo. Z jednej strony obserwujemy nowego Lorda Mrocznej Ostoji, którym został Jonmarc Vahanian, śmiertelnika wśród nieumarłych vayash moru.
Z drugiej strony widzimy nowe rządy króla Matrisa Dryke'a oraz przygotowania do ślubu z Kiarą, który ma połączyć Margolan i Isencroft.
Jednak pomimo zwycięstwa nad Arontalą, nie dzieje się dobrze ani w Margolanie ani w Isencrofcie. Ludzie nie chcą połączenia państw, szerzą się napady, dochodzi do prób zgładzenia Matrisa...

Artur | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Kolejna część z naprawdę wciągających Kronik Czarnoksiężnika. Tym razem osłabione królestwo Margolanu i nowy król Martris muszą zmierzyć się z nowymi wrogami. Początek rządów nowego władcy dobrze wróży dla kraju, jednakże już po krótkim czasie wszystkie działania sił zła nabierają tempa. Po ślubie Trisa i Kiary, następuje rozłam książki na niejako trzy części. Jedna część opowiada o wojennej wyprawie króla przeciw wielmoży-zdrajcy, kolejna o pozostawionej w stolicy Kiarze zmagającej się z spiskowcami, trzecia (i moim zdaniem najciekawsza) opisuje nową rolę byłego przemytnika Vahaniana jako lorda Mrocznej Ostoi.
Oprócz wcześniej ukazanych nam specyficznych wampirów teraz dostajemy też zmiennokształtnych - wilkołaki. Jednakże tak opis jak i nazwy wprowadzone przez autorkę dość umiejętnie odciągają nas od stereotypów tych stworzeń.

Zmagania bohaterów z przeciwnościami są tym razem naprawdę bogate i sięgają tak do walki magicznej, walki zwykłej, rozwiązywania tajemnic, doszukiwania...

martyska__ | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Pochłonełem ją migiem, ale tylu zawirowań w 1 tomie jeszcze nie widziałam, tutaj można zastosować 1 stwierdzenie "musi być gorzej żeby było lepiej". Nie wiem ile jeszcze muszą przeżyć bohaterowie aby w końcu szło po ich myśli bo ile razy uda się odbić od ziemi żeby przeskoczyć wszystkie kłody. Polecam serię wszystkim zapalonym fantastą.

Marlenka | 2014-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki

świetny trzeci tom Kronik Czarnoksiężnika.
Coraz lepszy poziom autorki,bardzo dobrze pokazane kolejne perypetie naszych bohaterów.
Jest to seria godna polecenia, wciągająca.
Jestem bardzo szczęśliwa, że na nią trafiłam, bo nie jest promowana - a to ogromna szkoda.
Polecam.

Secret_Violence | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Zło pokonane, dobro zwycięża, a potężny książę (w późniejszych rozdziałach król) poślubia piękną księżniczkę. Wszystko powinno się dobrze skończyć. Czego chcieć więcej. Jednak pojawiają się nowi wrogowie, liczniejsi i bardziej przebiegli niż Jared i Arontala. Cały spisek jest większą sprawą i czasem nawet drobne wydarzenie może mieć wpływ na losy bohaterów. Bezsilność bijąca z rozdziałów jest wręcz smutna. Bohaterowie zastanawiają się dziesiątki razy nad każdym posunięciem zanim podejmą decyzję, choć i tak prowadzi ich to do większego zagrożenia. Polecam szybko przeczytać tę część i wziąć się natychmiast za następną. (Koniec okropnie rozdzierający serce.)

Mateusz | 2013-03-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013

Gail Z. Martin zdecydowanie przeskoczyła na wyższy poziom w porównaniu do swoich dwóch poprzednich książek. Mroczna ostoja jest o wiele ciekawsza, świat przedstawiony i bohaterowie nie są już tak naiwni i banalnie prości. Książka wciąga, czyta się świetnie i przyjemnie. Zdecydowanie polecam jako idealną odskocznię od cięższych tytułów.