Przewodnik ksenofoba. Polacy

Okładka książki Przewodnik ksenofoba. Polacy
Ewa Lipniacka Wydawnictwo: Finebooks Seria: Przewodnik ksenofoba turystyka, mapy, atlasy
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
turystyka, mapy, atlasy
Seria:
Przewodnik ksenofoba
Tytuł oryginału:
The Xenophobe's Guide to The Poles
Wydawnictwo:
Finebooks
Data wydania:
2011-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373502154
Tłumacz:
Barbara Świderska
Tagi:
przewodnik ksenofob
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek
Ocena 7,1
Trzy po 33 Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Fortuna po polsku Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński
Ocena 7,1
Fortuna po polsku Leszek Kostrzewski,...
Okładka książki Manga sprzątania. Obrazkowy przewodnik po japońskich porządkach Marie Kondo, Yuko Uramoto
Ocena 7,0
Manga sprzątan... Marie Kondo, Yuko U...

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
121 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
377
314

Na półkach: ,

Szkoda.
W ramach serii "Przewodnik ksenofoba" znaleźli się także Polacy. Jednakże, w przeciwieństwie do innych tytułów, efekt wypadł dość słabo. Niby jest wszystko, co w innych pozycjach się znalazło, a więc charakter, maniery, zachowania, kultura, zdrowie, jedzenie (wymieniam przykładowe działy, do szukania innych zachęcam, mimo wszystko), ale jakieś to blade, oficjalne, naukowe. Brak lekkości, dystansu, dowcipu, tak dobrych w odbiorze w innych tytułach cyklu. Nawet nie chodzi o to, że autorka stara się jak najmniej pokazać wad Polaków - to jest. Brak jednak (pomijając nieliczne wyjątki) humoru, satyry, spojrzenia z życzliwością i uczciwością na charakter Polaków.
Oczywiście seria, więc i ta książeczka, ma pokazywać stereotypy. Rzecz w tym, że jakoś słabo dostrzegam stereotyp Polaka. Niezależnie od tego, czy wymienione cechy lub zachowania byłyby godne pochwały, czy raczej nagany. Być może problem leży w doborze autorki książki, którą jest bibliotekarka z zawodu (może jednak lepszy byłby socjolog, psycholog, politolog, nie wiem) żyjąca od dzieciństwa na emigracji. Odbiór Polaków przez Ewę Lipniacką jest więc efektem kontaktów z rodziną w kraju i emigrantami za granicą. Nie uważam takie odwołania za miarodajne.
Do tego wszystkiego dochodzą błędy. Polska nie połączyła się z Litwą w XV w. (1385 r. to jeszcze XIV stulecie, w dodatku była to tylko unia personalna) przeciw Krzyżakom (były nawet ważniejsze przyczyny tego porozumienia); najgorsze, że autorka określiła zakonników - Krzyżaków - Prusakami (dosłownie: "przeciw Krzyżakom (inaczej zwanym Prusakami) - s. 14). Inny lapsus to zdanie "... Adam Mickiewicz (...), który po powstaniu listopadowym w 1830 roku udał się razem z Chopinem i innymi na wygnanie do Paryża (...)" (s. 61-62), które zawiera kilka błędów (Mickiewicz i Chopin, niezależnie do siebie, już wcześniej byli na emigracji, ten pierwszy zresztą bez powodzenia zmierzał wziąć udział w powstaniu, a na pewno nie wyjeżdżali razem, co sugeruje tekst). Również gest picia alkoholu (s. 70), który podaje autorka chyba wygląda inaczej. Wybrałem przykładowe niedociągnięcia, ale jest ich więcej, jak np. opowieść o trzech Polakach tworzących cztery partie polityczne. Zawsze wydawało mi się, że Polaków było dwóch a partie trzy. No i opowieść o dzieciach wysyłanych na dwa tygodnie w Tatry co roku. A kogo na to stać?
Co jeszcze mi się nie podoba? Okładka. Jakaś taka bezbarwna, mimo wielu kolorów. Może dlatego, że dominuję szopka krakowska, są bociany i anteny satelitarne (pominięte zresztą przez autorkę).
Polecam książeczkę bez entuzjazmu, raczej jako element sympatyczne skądinąd serii. Daleko jej do innych pozycji, stereotyp Polaka wypadł słabo, humor taki sobie. Ale czytać się da.

Szkoda.
W ramach serii "Przewodnik ksenofoba" znaleźli się także Polacy. Jednakże, w przeciwieństwie do innych tytułów, efekt wypadł dość słabo. Niby jest wszystko, co w innych pozycjach się znalazło, a więc charakter, maniery, zachowania, kultura, zdrowie, jedzenie (wymieniam przykładowe działy, do szukania innych zachęcam, mimo wszystko), ale jakieś to blade, oficjalne,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    160
  • Chcę przeczytać
    99
  • Posiadam
    49
  • 2018
    7
  • 2019
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Podróżnicze
    3
  • Podróże
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Więcej
Ewa Lipniacka Przewodnik ksenofoba. Polacy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także