Tego lata w Zawrociu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
rodzinna tajemnica, przygoda
Monika Adamczyk

Inne wydania

"Tego lata, w Zawrociu" to powieść o wyprawie w pełną tajemnic przeszłość rodzinną. Matylda, mieszkanka miejskiego blokowiska, otrzymuje pewnego dnia w spadku po nieznanej jej dotąd babce Aleksandrze malowniczo położony dom na prowincji. Odkrywa w nim zapiski dziadków, stary dom wciąga ją w intrygujące sprawy, wikła w rodzinne układy, odmienia na zawsze... Nagrodzona powieść - bogata językowo, poetycka, sugestywna w nastoju, pełna trafnie uchwyconych i subtelnie nakreślonych obserwacji - jest jedną z najlepiej napisanych książek ostatnich lat.

źródło opisu: Zysk i S-ka

• Tajemniczy brat
  • Twoim śladem
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Droga do domu

7,91 (45 ocen i opinii)
Mężczyźni z różowym trójkątem
Josef Kohout , Heinz Heger

7,95 (38 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,55 (22 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

Stalker
Lars Kepler

9 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Izabela Pycio | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

Cudowna opowieść, tak czule, z wyczuciem, pięknie napisana. Bardzo mocno i głęboko przemówiła do mojej wyobraźni. Autorka spokojnie i z wielkim wyczuciem tworzy poetycki nastrój towarzyszący czytelnikowi przez całą książkę. Z dużym wzruszeniem i napięciem odkrywałam tajemnice przeszłości rodziny Matyldy. Książkę nie należy czytać pośpiesznie, warto ulec jej klimatowi. Często tak mało wiemy o innych, nawet tych najbliższych, z łatwością osądzamy i wydajemy opinie, nie słuchając co mają nam do powiedzenia, nie zauważamy czego sami nie chcą przed nami zdradzić.

bookendorfina.blogspot.com

mroźny_poranek | 2016-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2016

Spadek, którego Matylda miała nie otrzymać po śmierci babki, a który otrzymała. Wbrew wszystkim i wszystkiemu. Wbrew samej babce Aleksandry.
To on właśnie stał się kością niezgody w jej rodzinie.
W tym momencie zaczęło pojawiać się więcej pytań niż odpowiedzi.
Niewygodnych odpowiedzi i niewygodnych pytań.

Książka "Tego lata, w Zawrociu" to monolog, jaki prowadzi główna bohaterka Matylda z nieżyjącą już babką Aleksandrą.
Nie potrafi zrozumieć, dlaczego to właśnie jej babka przepisała majątek, chociaż wcale nie żywiła do niej żadnych uczuć.
Napisana pięknym językiem, pozwala przenieść się w Zawrocie i zasmakować tamtejszej natury.
Wciągająca, uczuciowa, pełna skrajnych emocji.
Polecam.

vandenesse | 2012-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 marca 2012

Dla mnie ta książka powiała niezwykłą świeżością - zupełnie inna od dotychczas czytanych przez mnie powieści polskich.

Matylda dostaje w spadku po babce dom w malowniczej miejscowości. Tam musi rozliczyć się z przeszłością - swoją oraz swojej rodziny. A rodzina okazuje się pełna wypaczonych charakterów, plujących jadem, złością - ogólnie nieciekawe osobniki.
Powieść do pewnego momentu biegnie sobie spokojnym torem, trochę nierealnym, powiedziałabym, że takim trochę zamglonym, aż tu nagle zaskakuje mnie dialog pomiędzy dwójką bohaterów - Pawłem a Anną - tak jakby nagły powrót ze świata snów do brutalnej rzeczywistości - dużo wulgarnej bezsilności, złości. Od tego momentu akcja jakby szybciej się toczy, sytuacja zaczyna się wyjaśniać, gra z przeszłością pomału dobiega końca.

Ogólnie świetny pomysł na powieść - tajemnice z przeszłości zawsze mnie ciekawiły a jak dochodzą do tego tak wyraziste postaci, jak w tym przypadku babka Matyldy - stara wariatka, dziwaczka, pełna sekretów -...

Monika | 2015-04-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

To moje pierwsze spotkanie z Autorką, którą poleciła mi koleżanka z pracy. Książka jest napisana pięknym językiem, ale niełatwo się ją czyta. Na pewno nie można jej zaliczyć do "czytadeł".

Z autopsji wiem, co oznacza posiadanie babci tak silnej, babci z taką charyzmą, babci tak odważnej, w pewnym (nie złym!) sensie babci - czarownicy ;) Na szczęście swoją babcię znam całe swoje życie. Znam i uważam za najsilniejszą kobietę, jaką kiedykolwiek spotkałam.
Chyba właśnie ze względu na niezwykłość niektórych babć - czarownic ta książka podobała mi się tak bardzo.

Magda | 2012-03-18
Przeczytana: marzec 2012

Książka zachwyca językiem. Piękna poetycka proza - niespotykana we współczesnej literaturze. Pomysł także ciekawy. Rodzinna historia, tajemnica- to coś, co lubię najbardziej. Już nie mogę się doczekać następnych części...

marysienkap | 2015-02-04
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2015

"Tego lata w Zawrociu" Hanny Kowalewskiej to naprawdę bardzo dobra polska powieść obyczajowa. Choć styl pisania autorki nie ułatwia szybkiego "pochłonięcia" książki, przeczytałam ją w jeden dzień.
Narratorka i zarazem główna bohaterka Matylda zwraca się do swojej nieżyjącej babki Aleksandry, która wraz z posiadłością i przynależącymi do niej ziemiami, pozostawiła niechcianej i niekochanej przez nią wnuczce w spadku swoje pamiętniki.
Matylda próbuje zrozumieć cele i motywy jakimi kierowała się ta "stara wiedźma", jak zwykła o niej mówić, przepisując jej, a nie Pawłowi (kuzynowi Matyldy) dworek w Zawrociu.
Czytając stare zapiski powoli odkrywa mroczne zakątki duszy swej babki. Pomaga jej w tym klimat tego malowniczego miejsca. Bohaterka, mieszkająca w bloku, w zgiełku wielkiego miasta, nagle zatrzymuje się. Zwalnia tempo. Chłonie każdym zmysłem piękno przyrody. Zaczyna się zastanawiać nie tylko nad życiem babki, ale i nad swoim...
Nie jest to z pewnością lekka i przyjemna lektura....

grażyna | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Pewnie narażę się niektórym, którzy uwielbiają książki Pani Kowalewskiej. Przykro mi to przyznać ale wymiękłam. Dojechałam do piatego rozdziału i wogóle mnie nie wzięło. Nie mogę się zmusić do dalszej lektury - przykro mi jednak postaram się kiedyś jeszcze zajrzeć do twórczości tej pisarki bo być może inna książka bardziej przypadnie mi do gustu.

aga | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

W tej książce historia rozwija się powoli. Bez pośpiechu, bez nagłych zawirowań, szybkich zmian. Nieśpiesznie toczy się życie Matyldy i to mnie zauroczyło. Zauroczyła mnie ta książka, która składa się z emocji, przemyśleń, przeżyć, wspomnień opisanych pięknym, klimatycznym językiem. Czytając czuje się sielskość tego miejsca, mimo że cała opowieść jest smutna, wręcz tragiczna. To moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale na pewno nie ostatnie. Chcę jeszcze raz ,,popłynąć" i ,,odpłynąć" dzięki pewnej poetyce języka, której używa pani Kowalewska. Polecam.

Nikto | 2014-12-10
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Jakoś tak wyszło że w mojej kolejce do czytania ,stojącej karnie i grzecznie na półce znowu znalazła się rodzinna historia.Tym razem jest to historia swojska ,bo polska w odróżnieniu od '' Ziemi kłamstw '' którą się tak niedawno zachwycałam. '' Tego lata w Zawrociu '' również mnie zachwyciło.Dla odmiany rzecz cała zaczyna się w lecie.Przepiękne pachnące lato i niespodzianka jaką otrzymała Matylda Malinowska - Just od swojej nieznanej babki.Mianowicie otrzymała od niej w spadku piękną posiadłość - Zawrocie.Cała rodzina Matyldy ,to znaczy matka ,ojczym ,przyrodnia siostra i różne ciotki i kuzyni są strasznie zdziwieni tą decyzją babki nie mniej niż sama Matylda.Co niektórzy twierdzą nawet że babka zrobiła to celowo ,aby wszystkich ze sobą poróżnić i że już słyszą jej koszmarny chichot zza grobu.Matylda też nie wie co o tym myśleć ,ale zamiast spekulować próbuje dowiedzieć się skąd ten babki pomysł aby jej oddać Zawrocie ,no i w ogóle czegokolwiek o babce ,której nigdy przecież na...

Anna | 2014-01-09

To jedna z moich ulubionych powieści, chociaż naprawdę bardzo rzadko takim epitetem stempluję książkę. W tym przypadku – nie mogę się powstrzymać.
Zazdroszczę pani Kowalewskiej takiego debiutu, każdego napisanego zdania, każdego opisu i stworzonej sceny. Mam wrażenie, że ta powieść nie składa się z typowych elementów typu bohater, fabuła, czas i przestrzeń. Tutaj przede wszystkim jest klimat, psychika, myśli, emocje, miejsca i czasy, wiele czasów.
Nie potrafiłabym napisać jej recenzji ani interpretacji, bo nie potrafię myśleć o tej powieści niejako z zewnątrz niej samej. Cała jestem w niej. To dla mnie drewniana skrzynia moich pokoleń, w której poplątały się symbolizujące ludzi kłębki kolorowych włóczek. Żeby zrobić w niej porządek, trzeba wyjąć wszystko, rozplątać, na nowo pozawijać odrębnie barwy, odnaleźć się.
I dokładnie tak jest w moim przypadku, gdy czytam „Tego lata..” Od czasu do czasu muszę tutaj zajrzeć, bo niesforne włóczki – ech, one ciągle się plączą…

Czytamy w upał

W zasadzie to powinniśmy w ten weekend sięgnąć po jakichś brytyjskich pisarzy, za którymi będziemy tęsknić w Europie np.: J.K. Rowling, Hilary Mantel, Iana McEwana, Kena Folletta czy Johna LeCarrego, ale postanowiliśmy poczekać i zobaczyć, co się dalej będzie działo. Tymczasem sprawdźcie, co czyta mocno przetrzebiona urlopami redakcja serwisu.

Znalezione w Ninatece: Tego lata, w Zawrociu

Lato wciąż trwa, więc korzystajmy z niego i wybierzmy się na literacką wycieczkę - tym razem do Zawrocia. W dzisiejszym odcinku naszego audio-literackiego cyklu Hanna Kowalewska opowiada o genezie powieści i o tym, jak zmieniał się jej zamysł na fabułę - od historii miłosnej do opowieści o konflikcie między babką a wnuczką.