Tego lata w Zawrociu

Cykl: Zawrocie (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
6,94 (526 ocen i 59 opinii)
rodzinna tajemnica, przygoda
Monika Adamczyk

Inne wydania

"Tego lata, w Zawrociu" to powieść o wyprawie w pełną tajemnic przeszłość rodzinną. Matylda, mieszkanka miejskiego blokowiska, otrzymuje pewnego dnia w spadku po nieznanej jej dotąd babce Aleksandrze malowniczo położony dom na prowincji. Odkrywa w nim zapiski dziadków, stary dom wciąga ją w intrygujące sprawy, wikła w rodzinne układy, odmienia na zawsze... Nagrodzona powieść - bogata językowo, poetycka, sugestywna w nastoju, pełna trafnie uchwyconych i subtelnie nakreślonych obserwacji - jest jedną z najlepiej napisanych książek ostatnich lat.

źródło opisu: Zysk i S-ka

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Chłopaki niech płaczą
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Włoska symfonia
  • Czarny świt
Chłopaki niech płaczą
Paweł Piotrowicz , Olaf Lubaszenko

7,3 (10 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8,5 (2 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,71 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
vandenesse | 2012-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 marca 2012

Dla mnie ta książka powiała niezwykłą świeżością - zupełnie inna od dotychczas czytanych przez mnie powieści polskich.

Matylda dostaje w spadku po babce dom w malowniczej miejscowości. Tam musi rozliczyć się z przeszłością - swoją oraz swojej rodziny. A rodzina okazuje się pełna wypaczonych charakterów, plujących jadem, złością - ogólnie nieciekawe osobniki.
Powieść do pewnego momentu biegnie sobie spokojnym torem, trochę nierealnym, powiedziałabym, że takim trochę zamglonym, aż tu nagle zaskakuje mnie dialog pomiędzy dwójką bohaterów - Pawłem a Anną - tak jakby nagły powrót ze świata snów do brutalnej rzeczywistości - dużo wulgarnej bezsilności, złości. Od tego momentu akcja jakby szybciej się toczy, sytuacja zaczyna się wyjaśniać, gra z przeszłością pomału dobiega końca.

Ogólnie świetny pomysł na powieść - tajemnice z przeszłości zawsze mnie ciekawiły a jak dochodzą do tego tak wyraziste postaci, jak w tym przypadku babka Matyldy - stara wariatka, dziwaczka, pełna sekretów -...

Monika | 2015-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

To moje pierwsze spotkanie z Autorką, którą poleciła mi koleżanka z pracy. Książka jest napisana pięknym językiem, ale niełatwo się ją czyta. Na pewno nie można jej zaliczyć do "czytadeł".

Z autopsji wiem, co oznacza posiadanie babci tak silnej, babci z taką charyzmą, babci tak odważnej, w pewnym (nie złym!) sensie babci - czarownicy ;) Na szczęście swoją babcię znam całe swoje życie. Znam i uważam za najsilniejszą kobietę, jaką kiedykolwiek spotkałam.
Chyba właśnie ze względu na niezwykłość niektórych babć - czarownic ta książka podobała mi się tak bardzo.

Magda | 2012-03-18
Przeczytana: marzec 2012

Książka zachwyca językiem. Piękna poetycka proza - niespotykana we współczesnej literaturze. Pomysł także ciekawy. Rodzinna historia, tajemnica- to coś, co lubię najbardziej. Już nie mogę się doczekać następnych części...

marysienkap | 2015-02-04
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2015

"Tego lata w Zawrociu" Hanny Kowalewskiej to naprawdę bardzo dobra polska powieść obyczajowa. Choć styl pisania autorki nie ułatwia szybkiego "pochłonięcia" książki, przeczytałam ją w jeden dzień.
Narratorka i zarazem główna bohaterka Matylda zwraca się do swojej nieżyjącej babki Aleksandry, która wraz z posiadłością i przynależącymi do niej ziemiami, pozostawiła niechcianej i niekochanej przez nią wnuczce w spadku swoje pamiętniki.
Matylda próbuje zrozumieć cele i motywy jakimi kierowała się ta "stara wiedźma", jak zwykła o niej mówić, przepisując jej, a nie Pawłowi (kuzynowi Matyldy) dworek w Zawrociu.
Czytając stare zapiski powoli odkrywa mroczne zakątki duszy swej babki. Pomaga jej w tym klimat tego malowniczego miejsca. Bohaterka, mieszkająca w bloku, w zgiełku wielkiego miasta, nagle zatrzymuje się. Zwalnia tempo. Chłonie każdym zmysłem piękno przyrody. Zaczyna się zastanawiać nie tylko nad życiem babki, ale i nad swoim...
Nie jest to z pewnością lekka i przyjemna lektura....

grażyna | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Pewnie narażę się niektórym, którzy uwielbiają książki Pani Kowalewskiej. Przykro mi to przyznać ale wymiękłam. Dojechałam do piatego rozdziału i wogóle mnie nie wzięło. Nie mogę się zmusić do dalszej lektury - przykro mi jednak postaram się kiedyś jeszcze zajrzeć do twórczości tej pisarki bo być może inna książka bardziej przypadnie mi do gustu.

Chain | 2012-05-22

Świetna polska proza, napisana genialnym językiem ( historia przedstawiona z perspektywy Matyldy, którą bardzo polubiłam:) )
Rodzinne tajemnice, ciekawi bohaterowie i niesamowity klimat powieści to główne atuty " Zawrocia".

Eudaimonia | 2014-01-02

Ach, ta Matylda! Przygodę z nią zaczęłam przypadkiem od środka, od "Maski Arlekina". Jakże ona mnie wówczas drażniła. I przyciągała! Przyciągnęła do początku podróży przez losy własne i jej rodziny.

Hanna Kowalewska posiada niezwykły dar władania językiem. Język poddaje się jej w stopniu absolutnym. Jest jej wiernym sługą, podległym i wdzięcznym. Toteż każda opowieść Pisarki wabi i więzi, kusi i zniewala.

Matylda denerwuje. Matylda pociąga. Jest głęboko ambiwalentna. Jest skrajna. Ucieka od siebie, ucieka do siebie. Ucieka od rodzinnych opresji i coraz głębiej się w nie zanurza. Miota się w labiryntach rodzinnych historii i nie chce opuścić manowców, nawet jeśli jej stopy już dotykają wyjścia, a dłoń zaciska się na klamce.

Matylda chce i lęka się. Spogląda na siebie tylko po to, by się od siebie odwrócić. Jest pogubiona, zaplątana, choć wydaje jej się, że posiadła wszelką wiedzę.

Matylda emancypuje się. Mężczyzn traktuje instrumentalnie. Mają służyć jej ciału. Jeśli popieści...

Nikto | 2014-12-10
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Jakoś tak wyszło że w mojej kolejce do czytania ,stojącej karnie i grzecznie na półce znowu znalazła się rodzinna historia.Tym razem jest to historia swojska ,bo polska w odróżnieniu od '' Ziemi kłamstw '' którą się tak niedawno zachwycałam. '' Tego lata w Zawrociu '' również mnie zachwyciło.Dla odmiany rzecz cała zaczyna się w lecie.Przepiękne pachnące lato i niespodzianka jaką otrzymała Matylda Malinowska - Just od swojej nieznanej babki.Mianowicie otrzymała od niej w spadku piękną posiadłość - Zawrocie.Cała rodzina Matyldy ,to znaczy matka ,ojczym ,przyrodnia siostra i różne ciotki i kuzyni są strasznie zdziwieni tą decyzją babki nie mniej niż sama Matylda.Co niektórzy twierdzą nawet że babka zrobiła to celowo ,aby wszystkich ze sobą poróżnić i że już słyszą jej koszmarny chichot zza grobu.Matylda też nie wie co o tym myśleć ,ale zamiast spekulować próbuje dowiedzieć się skąd ten babki pomysł aby jej oddać Zawrocie ,no i w ogóle czegokolwiek o babce ,której nigdy przecież na...

aga | 2015-05-05
Przeczytana: 05 maja 2015

W tej książce historia rozwija się powoli. Bez pośpiechu, bez nagłych zawirowań, szybkich zmian. Nieśpiesznie toczy się życie Matyldy i to mnie zauroczyło. Zauroczyła mnie ta książka, która składa się z emocji, przemyśleń, przeżyć, wspomnień opisanych pięknym, klimatycznym językiem. Czytając czuje się sielskość tego miejsca, mimo że cała opowieść jest smutna, wręcz tragiczna. To moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale na pewno nie ostatnie. Chcę jeszcze raz ,,popłynąć" i ,,odpłynąć" dzięki pewnej poetyce języka, której używa pani Kowalewska. Polecam.

Anna | 2014-01-09

To jedna z moich ulubionych powieści, chociaż naprawdę bardzo rzadko takim epitetem stempluję książkę. W tym przypadku – nie mogę się powstrzymać.
Zazdroszczę pani Kowalewskiej takiego debiutu, każdego napisanego zdania, każdego opisu i stworzonej sceny. Mam wrażenie, że ta powieść nie składa się z typowych elementów typu bohater, fabuła, czas i przestrzeń. Tutaj przede wszystkim jest klimat, psychika, myśli, emocje, miejsca i czasy, wiele czasów.
Nie potrafiłabym napisać jej recenzji ani interpretacji, bo nie potrafię myśleć o tej powieści niejako z zewnątrz niej samej. Cała jestem w niej. To dla mnie drewniana skrzynia moich pokoleń, w której poplątały się symbolizujące ludzi kłębki kolorowych włóczek. Żeby zrobić w niej porządek, trzeba wyjąć wszystko, rozplątać, na nowo pozawijać odrębnie barwy, odnaleźć się.
I dokładnie tak jest w moim przypadku, gdy czytam „Tego lata..” Od czasu do czasu muszę tutaj zajrzeć, bo niesforne włóczki – ech, one ciągle się plączą…